Grecki strajk generalny stawia opór ustawom antyzwiązkowym

Dziesiątki tysięcy ludzi demonstrowały w Atenach, Salonikach, Patras, Wolos i kilku innych miastach Grecji podczas strajku generalnego 21 września.
Pracownicy konfrontują się z nową antyzwiązkową, antypracowniczą ustawą prawicowego rządu Kyriakosa Mitsotakisa. Zawiera ona kryminalizację i możliwość aresztowania pracowników na liniach pikiet za „stosowanie przemocy fizycznej lub psychicznej” wobec łamistrajków.
Legalizuje również 13 godzin pracy dziennie przy pracy dla dwóch różnych szefów, sześciodniowy tydzień roboczy, pracę w weekendy za niższe wynagrodzenie, jak i inne ataki.
W tej sytuacji został zwołany 24-godzinny strajk przez konfederację związków zawodowych sektora publicznego ADEDY, kilka konfederacji związków zawodowych sektora prywatnego, Ateńskie Centrum Pracownicze i centra pracownicze innych miast.
W Atenach, w wiecach wzięły udział tysiące pracowników zarówno z sektora publicznego, jak i prywatnego. Byli wśród nich strażacy, nauczyciele, pracownicy służby zdrowia, samorządowi, transportu, aktorzy i wiele innych grup zawodowych.
Wszystkie promy w całym kraju pozostały w dokach, wiele banków zostało zamkniętych, a większość środków transportu w Atenach i Salonikach nie kursowała.
Dzień przed strajkiem sędziowie, wspierani przez rząd Mitsotakisa, zdecydowali, że strajki zwołane przez pracowników kontroli lotów, pracowników ateńskiego metra i pracowników autobusów były “nielegalne”.
Pomimo faktu, że prawicowy rząd Nowej Demokracji został wybrany po raz drugi zaledwie trzy miesiące temu, stoi on w obliczu kryzysu. Już trzech ministrów „podało się do dymisji”, by stłumić narastający w społeczeństwie gniew.
W ciągu tych trzech miesięcy Grecja stanęła w obliczu ogromnych katastrof. Pożary spaliły około 600 tys. akrów i zabiły ponad 30 osób – dwie trzecie z nich to imigranci, którzy próbowali przekroczyć granicę z Turcją. Po pożarach nastąpiły niszczycielskie powodzie.
Rząd wykorzystuje rasizm, obarczając uchodźców odpowiedzialnością za “wzniecanie pożarów”. Taka polityka tworzy przestrzeń i buduje mosty pomiędzy trzema skrajnie prawicowymi i faszystowskimi partiami, którym udało się zdobyć mandaty do nowego parlamentu podczas ostatnich wyborów.
Jednak 18 września dziesiątki tysięcy ludzi protestowały w Pireusie, gdzie 10 lat temu nazistowscy zwolennicy Złotego Świtu zamordowali [muzyka] Pavlosa Fyssasa. Wielkie antyfaszystowskie demonstracje odbyły się w całym kraju, wysyłając sygnał, że to ruch antyfaszystowski kontroluje ulice.
Giorgos Pittas w Grecji
Tłumaczył Marek Uchan
Category: Gazeta - październik 2023, Gazeta - październik 2023 - cd.