Protesty rolników

| 1 kwietnia 2023
20.03.23 Szczecin. Protest rolników.
20.03.23 Szczecin. Protest rolników.

W momencie pisania tego tekstu doszło do porozumienia protestujących rolników z rządem. Zawieszono protesty na dwa tygodnie. W Szczecinie protesty trwają.

Rolnicy blokadami ulicznymi przez tygodnie protestowali przeciw temu, że ceny zboża spadły o połowę. Winili za to napływ tańszego zboża z Ukrainy. Jednocześnie cena chleba wzrosła.

Oczywistym jest, że ktoś w tej sytuacji robi niezły interes, chociaż niezbyt jasne jest, kto dokładnie.

Groźne jest również to, że skrajna prawica widzi tu możliwości zdobywania popularności.

Protestowało wiele organizacji rolniczych. Wśród nich była Oszukana Wieś, która ma związki z Konfederacją. Obie organizacje uczestniczyły w blokadzie przejścia granicznego w Medyce.

I to członek Konfederacji był osobą, która w Jasionce rzucała jajkami w ministra rolnictwa.

W Pracowniczej Demokracji nie jesteśmy obrońcami ani bogatszych rolników, ani dużych firm rolniczych, które chcą korzystać z protestów.

Jednak trzeba powiedzieć więcej.

* Popieramy protesty biedniejszych rolników przeciw ich fatalnej sytuacji materialnej i mamy nadzieję, że ich przykład zainspiruje pracowników do podjęcia strajków przeciw drożyźnie.

* Przeciwstawiamy się jakimkolwiek wystąpieniom antyukraińskim wznieconym przez skrajną prawicę. To polski rząd jest odpowiedzialny za sytuację – nie Ukraińcy.

* Zboże, które jest przeznaczone dla cierpiących głód krajów globalnego Południa, powinno tam trafić. Często jednak nie trafia. Trzeba ukarać biznesmenów zarabiających na tym oszustwie.

Tags:

Category: Gazeta - kwiecień 2023, Gazeta - kwiecień 2023 - cd.

Comments are closed.