Walka z drożyzną – strajki i protesty w Polsce

| 1 kwietnia 2023

MOPS i DPS – Legnica
Zastrajkowali i wygrali

Zakończył się trwający od 27 lutego strajk pracowników legnickiego MOPS i DPS. Strajkujący podpisali 3 marca z władzami miasta porozumienie, zgodnie z którym ich pensje wzrosną o 800 zł. Protest zorganizowała Międzyzakładowa Komisja NSZZ „Solidarność” w MOPS Legnica, a poprzedzony był on wielomiesięczną walką o godne wynagrodzenia. Spór zbiorowy w MOPS i DPS trwa od czerwca 2022, w listopadzie został przeprowadzony strajk ostrzegawczy, w którym wzięła udział niemal cała załoga obecna w pracy.

Strajkujący pierwotnie domagali się podwyżki o 1200 zł brutto podwyżki z wyrównaniem od stycznia 2022 i 400 zł od stycznia 2023. Nie osiągnęli zamierzonego celu, ale jak sami mówią: „otrzymaliśmy podwyżki, jakich nigdy wcześniej nie było w naszych instytucjach.”


MOSiR – Kielce
Wywalczyli podwyżki

Pracownicy Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji wywalczyli podwyżki. Ostatecznie porozumienie z pracodawcą zostało podpisane 7 marca, po tym, gdy załoga i związkowcy z „Solidarności” ogłosili rozpoczęcie przygotowań do strajku okupacyjnego obiektów sportowych zarządzanych przez tę instytucję.

Zgodnie z porozumieniem każdy pracownik otrzyma dodatek covidowy w łącznej wysokości 1050 złotych brutto. Ponadto od kwietnia 2023 roku wynagrodzenia będą zwiększone o 150 złotych brutto miesięcznie.


Iscot – Świdnik
Zawalczyli o wyższe płace

Prawie 200 pracowników firmy Iscot, jednego z podwykonawców PZL Świdnik, domagało się lepszych warunków zatrudnienia, w tym podwyżek wynagrodzeń. W walce wspierał ich Związek Zawodowy Inżynierów i Techników PZL Świdnik. 10 marca, dosłownie na kilka godzin przed rozpoczęciem zapowiadanego strajku ostrzegawczego, podpisane zostało porozumienie z pracodawcą, Będą podwyżki dla załogi, zasilony zostanie też zakładowy fundusz socjalny.


Pielęgniarki i położne – Kraków
Manifestacja i groźba strajku

Ogólnopolski Związek Pielęgniarek i Położnych zapowiedział na 12 kwietnia w Krakowie ogólnopolską demonstrację. Pielęgniarki i położne będą się domagać podwyżek i zmiany ustawy o wynagrodzeniach. Ustawa z lipca 2022 zawiera zapisy o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników w podmiotach leczniczych.

Rozwiązania te są od chwili ich wprowadzenia w życie krytykowane przez związek. Prowadzą one do degradowania niektórych pracowników przez szefów i do obniżania im pensji.

Od miesięcy środowiska pielęgniarskie apelują do rządu o wysłuchanie postulatów środowiska. Teraz zapowiadają, że jeśli rząd nie usiądzie z nimi do stołu, możliwy jest strajk w całym kraju.


Browary Grupy Żywiec-Elbląg
Protest solidarnościowy

W elbląskim browarze trwa akcja protestacyjna. Zakład został oflagowany, na bramie zakładu pojawił się banner z napisem” „Akcja protestacyjna”.

W ten sposób pracownicy wyrażają swoje poparcie dla zagrożonych zwolnieniami pracowników Browaru w Leżajsku. Zakład, który też należy do Grupy Żywiec, ma zostać zlikwidowany, a produkcja przeniesiona do innych browarów. W wyniku tego pracę może stracić około 400 osób.


CBJ – Lubin
Pikietujący żądają podwyżek

Pracownicy Centrum Badań Jakości w Lubinie (należącego do KGHM) domagają się podwyżki wynagrodzeń. W tej sprawie odbyła się pikieta protestacyjna 15 marca, w której wzięło udział około 200 osób. Był to już kolejny protest pracowników Centrum Badań, Jakości w Lubinie. Poprzedni miał miejsce we wrześniu ubiegłego roku. Protest zorganizowały międzyzakładowe centrale związkowe, dlatego do pikietujących pracowników Centrum dołączyli też górnicy i hutnicy.


MOPR – Chełm
Pracownicy żądają podwyżek

Trwa spór zbiorowy w Miejskim Ośrodku Pomocy Rodzinie w Chełmie. Rok temu związkowcy z placówki wystąpili z żądaniem podwyżki w wysokości 1500 zł dla każdego pracownika. Po zorganizowanym latem 2022 strajku ostrzegawczym miasto przyznało im średnio po 400 zł brutto podwyżki.

Kolejna runda mediacji przedstawicieli chełmskiego ratusza oraz Polskiej Federacji Związkowej Pracowników Socjalnych i Pomocy Społecznej miała miejsce 9 marca, ale do porozumienia nie doszło, choć strona związkowa obniżyła swoje żądania do podwyżki o 1000 zł brutto na etat.


Pracownicy Żłobka Miejskiego – Siemianowice Śląskie
Jest podwyżka – warto zrzeszać się w związki zawodowe

Od końca lutego personel placówki zarabia więcej – do 500 zł brutto na pracownika. Jak sami pracownicy przyznają, sfinalizowanie podwyżek było możliwe dzięki temu, że w placówce powstał związek zawodowy.

W październiku zeszłego roku w żłobku powstała „Solidarność”. O wzroście płac personel próbował rozmawiać już przedtem, w 2021 roku, ale bez efektu. Podobnie było w 2022 roku.

Dopiero, gdy reprezentacja związkowa przystąpiła do rozmów, nastawienie pracodawcy zmieniło się i zapadła decyzja o podwyżkach. Teraz na 40 pracowników do związku należą 32 osoby.


OSM – Czarnków
Protest w obronie zakładu pracy

22.03.23. Protest pracowników OSM Czarnków.

22 marca pod bramą zakładu odbył się protest pracowników, którzy nie zgadzają się na fuzję ich spółdzielni z Mlekovitą, krajowym potentatem branży mleczarskiej. Protestujący uważają, że będzie to koniec ich spółdzielni o 85 letniej tradycji. Mleczarnia jest w złej sytuacji finansowej z powodu bardzo wysokich opłat za gaz.


Scanfil – Mysłowice
Spór zbiorowy, ewentualnie strajk

Związek zawodowy w zakładzie Scanfil wszedł 23 marca w spór zbiorowy z pracodawcą. Pracownicy domagają się podwyżki i grożą strajkiem.

Rozmowy w sprawie podniesienia zbyt niskich zarobków z pracodawcą prowadzone były już od zeszłego roku, jednak bez żadnego rezultatu. Dlatego związkowcy postanowili przejść do silniejszych argumentów i rozpoczęli spór zbiorowy. Daje to możliwość przeprowadzenia strajku, gdyby pracodawca dalej pozostawał głuchy na żądania pracowników.


Biblioteka Śląska – Katowice
Spór zbiorowy

Grupa związkowa należąca do Międzyzakładowego Związku Zawodowego Bibliotek Województwa Śląskiego rozpoczęła w marcu w spór zbiorowy z dyrekcją Biblioteki Śląskiej. W imieniu pracowników związkowcy domagają się podwyżek wynagrodzenia zasadniczego o 1000 zł.


Stadnina – Janów Podlaski
Skuteczny protest przeciwko prezesce

Pracownicy stadniny koni w Janowie Podlaskim nie chcieli zaakceptować nowej prezeski powołanej przez Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa. Uważali, że źle zarządzała poprzednimi stadninami, i że tak samo będzie w ich stadninie.

13 marca rozpoczęli spontaniczny protest: zablokowali wjazd na teren stadniny i oflagowali bramę. “Mamy dość desantów politycznych” – mówili. Mimo tego prezes weszła na teren stadniny i do biur, skandalicznie wypowiadając się przy okazji o protestujących pracownikach, że „nie chcą pokazać twarzy, jak terroryści.”

Po takich słowach protestujący zerwali negocjacje i zagrozili strajkiem.Ten w miarę krótki protest (trwał 7 dni) zakończyło odwołanie prezeski ze stanowiska.


Urzędnicy miejscy – Poznań
Dostaną podwyżki

Pracownicy poznańskiego UM i innych jednostek organizacyjnych podlegających miastu dostana wyższe o 400 zł pensje. Negocjacje z władzami miasta prowadziły w ich imieniu związki zawodowe. Podwyżki ma dostać około 9 tysięcy osób.

Joanna Puszwacka

Tags:

Category: Gazeta - kwiecień 2023, Gazeta - kwiecień 2023 - cd.

Comments are closed.