Serial TV. Dramat kostiumowy o Marii Antoninie jest trochę niedorobiony

| 1 lutego 2023
Kadr z serialu.

Trudno wyobrazić sobie wiele innych znanych postaci historycznych, o których częściej by dyskutowano, wyśmiewano czy które byłyby bardziej znienawidzone niż Maria Antonina.

Najnowszy dramat BBC nie zaczyna się od chrupiącej ciastka, lekkomyślnie wydającej pieniądze i wtrącającej się w politykę monarchini, którą znamy najczęściej z licznych historii. Dramat zaczyna się od przedstawienia widzowi postaci 14-letniej królewny, która jest absolutnie przerażona faktem, że została sprzedana po to, aby wyjść za mąż za władcę innego państwa.

Zamążpójście ma zabezpieczyć polityczne sojusze pomiędzy jej rodzinną Austrią a nowym sojusznikiem ? Francją. Będąc młodą nastolatką i nie chcąc być rozdzieloną z matką, Antonina rozpaczliwie błaga o pozostanie w Austrii choćby przez jeszcze jeden rok.

Oglądając tak smutne sceny, naprawdę trzeba by mieć serce z kamienia, żeby nie współczuć Antoninie. Cała ta tragedia, jakże młodej kobiety, spotęgowana zostaje faktem przewiezienia jej przez austriacką granicę, od razu gdy zostaje uznana za gotową do spłodzenia potomka.

Dalsza część dramatu nie jest już jednak tak pasjonująca. Udało mi się obejrzeć tylko trzy odcinki z ośmioodcinkowego serialu.

Serialowi wydaje się, że jest czymś więcej niż tylko klasycznym sensacyjnym dramatem kostiumowym ? być może dlatego, że znajdują się w nim sekretne rozmowy o wielkich politycznych przedsięwzięciach. Tyle tylko, że tęsknych spojrzeń w blasku świec jest stosunkowo za dużo. Liczyłam na coś bardziej znaczącego.

Miejsce Antoniny na francuskim, królewskim dworze jest nie tylko osłabione przez fakt, że Ludwik XIV nie jest nią zainteresowany, ale także dlatego, że ich związek pozostaje nieskonsumowany. Tym samym serial jest chyba najbardziej interesujący wtedy, kiedy przeplata osobiste walki nieznośnych władców z szerszymi machinacjami politycznych sojuszy.

W tenże świeży sojusz między Austrią i Francją zostaje dodatkowo wpleciona osobista niechęć Antoniny do młodej kochanki króla Ludwika. Biorąc to wszystko pod uwagę, nie jest trudno nie współczuć Antoninie, która próbuje odnaleźć się w tym wersalskim gnieździe żmij.

Jeśli jednak twórcy tego serialu chcieli, abyśmy po jego obejrzeniu ponownie przeanalizowali dziedzictwo Marii Antoniny, powinni byli stworzyć coś bardziej przekonującego.

Sarah Bates
Tłumaczył Szymon Brzostowicz

Światowa premiera serialu miała miejsce 31 października 2022 r.

natomiast aktualnie dramat można obejrzeć na platformach Canal+ Online oraz Player.

Tags:

Category: Gazeta - luty 2023, Gazeta - luty 2023 - 2cd.

Comments are closed.