18 marca ? międzynarodowa jedność przeciw rasizmowi i skrajnej prawicy

| 1 stycznia 2023
Dzieci z romskiego obozu w Grecji namawiają do uczestnictwa w protestach 18 marca.

W sobotę, 18 marca wyjdziemy na ulicę w ramach międzynarodowego dnia masowych protestów przeciwko rasizmowi i faszyzmowi.

W obliczu narastającego kryzysu gospodarczego rządy posługują się rasizmem, by zgodnie z zasadą ?dziel i rządź? neutralizować sprzeciw wobec ich polityki. Uchodźcy i migranci odgrywają w tym scenariuszu rolę kozła ofiarnego. Na całym świecie obserwujemy wzrost islamofobii, antysemityzmu, sinofobii, a także rasizmu wymierzonego w społeczność romską i osoby pochodzące z Azji Południowo-Wschodniej.

Rządy zaprzeczają istnieniu rasizmu o charakterze instytucjonalnym i ignorują jego brutalny charakter, obnażony niedawno przez międzynarodowy ruch Black Lives Matter.

Uchodźcy umierają tysiącami na szlakach lądowych i morskich, blokowani przez FRONTEX w Europie i jego odpowiedniki w innych częściach świata. Wszelkiego rodzaju bariery i pushbacki oznaczają, że prawo do azylu dla uchodźców i legalizacji pobytu imigrantów zostało poważnie podważone przez rządy, łamiące tym samym prawo międzynarodowe. Tysiące cierpią z powodu uwięzienia w ośrodkach detencyjnych i izolacji w obozach poza miastami, na wyspach Morza Egejskiego lub na pustyniach Afryki. Tylko w dniu 24 czerwca 77 osób zostało zabitych podczas próby przekroczenia granicy w Melili, w akcji prowadzonej na terytorium UE przez hiszpańskie i marokańskie siły bezpieczeństwa. Wbrew temu państwowemu rasizmowi żądamy bezpiecznych szlaków, azylu i dokumentów dla uchodźców i migrantów.

Systematyczne stosowanie rasizmu przez państwa poszerzyło przestrzeń dla działalności rasistowskiej i faszystowskiej prawicy: Zgromadzenia Narodowego Marine Le Pen we Francji, Szwedzkich Demokratów, a przede wszystkim Giorgii Meloni i Braci Włochów, którzy zdobyli władzę we Włoszech.

Jednak możliwa jest masowa opozycja wobec zagrożenia rasizmem i faszyzmem. Meloni została powstrzymana przez ruch solidarności, gdy próbowała zapobiec wysiadaniu na ląd uchodźców we włoskich portach, w Grecji liderzy neonazistowskiego Złotego Świtu są w więzieniu, jest też wiele innych tego przykładów.

18.12.22 Paryż. Tysiące osób protestowało w całej Francji w ponad 50 demonstracjach przeciwko nowym ustawom rasistowskim i faszystom.
(Zdjęcie: @MSolidarites na Twitterze)
18.12.22 Paryż. Tysiące osób protestowało w całej Francji w ponad 50 demonstracjach przeciwko nowym ustawom rasistowskim i faszystom.
(Zdjęcie: @MSolidarites na Twitterze)

W obliczu ogromnego międzynarodowego kryzysu związanego z rosnącymi kosztami utrzymania musimy sprzeciwiać się rasizmowi, polityce ?dziel i rządź? oraz pochodowi rasistowskiej i faszystowskiej prawicy.

Pora na mobilizację antyrasistowskiej większości. Musimy wspólnie wystąpić przeciw rasizmowi i faszyzmowi.

Podpisane pod niniejszym oświadczeniem organizacje wzywają do mobilizacji w ramach dnia protestów przeciwko rasizmowi i faszyzm- owi w sobotę 18 marca 2023 ? z okazji ogłoszonego przez ONZ dnia walki z rasizmem upamiętniającego masakrę młodych ludzi, którzy w 1960 roku stanęli do walki z systemem apartheidu w RPA.

Widzimy się na ulicach ?

#RefugeesWelcome #NeverAgain? #WorldAgainstRacism

Wśród podpisanych pod oświadczeniem organizacji znajdują się:

? Aufstehen gegen Rassismus (Powstań Przeciwko Rasizmowi), Niemcy

? Comité 21 Maart (Komitet 21 Marca), Holandia

? F?llesinitiativet mod Racisme og Diskrimination (Zjednoczeni Przeciwko Rasizmowi i Dyskryminacji), Dania

? KEERFA (Ruch Przeciwko Rasizmowi i Zagrożeniu Faszystowskiemu), Grecja

? Kopanang Africa Against Xenophobia (Afryka Przeciwko Ksenofobii), RPA

? Platform Stop Racisme, Holandia

? Stand Up to Racism (Postaw się Rasizmowi), Brytania

? Unitat Contra el Feixisme i el Racisme, (Jedność Przeciwko Faszyzmowi i Rasizmowi), Katalonia

? Zjednoczeni Przeciw Rasizmowi, Polska

Tags:

Category: Gazeta - styczeń 2023

Comments are closed.