Śmierć na południowokoreańskim Halloween – „tej tragedii w pełni można było zapobiec”

| 1 listopada 2022
Miejscem tragedii była wąska alejka o szerokości około czterech metrów. (Zdjęcie: Pracownicza Solidarność)
Miejscem tragedii była wąska alejka o szerokości około czterech metrów. (Zdjęcie: Pracownicza Solidarność)

Słowa zawodzą przy wyrażaniu szoku po masowym śmiertelnym tratowaniu w , w Seulu, późnej nocy 29 października. W chwili pisania tego tekstu zginęło 155 osób.

Większość ofiar to młodzi ludzie, którzy próbowali się zrelaksować po znoszeniu lat Covid-19. Dopiero miesiąc temu – 26 września – rząd oficjalnie zniósł ograniczenia dotyczące dużych imprez na świeżym powietrzu.

Wszyscy składają wyrazy głębokiego współczucia ofiarom i ich rodzinom.

Jednak niektórzy twierdzą, że ten incydent był “nieprzewidywalny” i że osoby znajdujące się na miejscu zdarzenia, w tym same ofiary, ponoszą całą odpowiedzialność, ponieważ impreza odbywała się na otwartej drodze.

Ministerstwo Administracji i Bezpieczeństwa Publicznego szybko powtórzyło ten argument. Stwierdziło ono, że „nie był to problem, który można było rozwiązać poprzez wcześniejsze rozmieszczenie policji lub straży pożarnej”.

Takie uwagi są sprzeczne z przemówieniem konserwatywnego prezydenta Jun Suk Jeola, który powiedział, że znajdzie sposoby na zapobieganie takim tragediom.

Faktycznie tragedia była bardzo przewidywalna, a więc można było jej uniknąć. Takie przykłady masowych śmiertelnych tratowań zdarzają się w specyficznych warunkach.

Ogromne zgromadzenia w okresie Halloween w Itaewon nie są czymś nowym. Od lat odbywają się tam podobne zgromadzenia. Wiedzą o tym władze centralne i lokalne. W rzeczywistości policja przewidywała, że w okresie Halloween w Itaewon zbierze się ponad 100 000 osób, jednak nie wprowadzono odpowiednich środków bezpieczeństwa.

Jednym z takich środków byłoby nakazanie metru i ruchowi ulicznemu ominięcie niektórych stacji i dróg, które miały być mocno zatłoczone.

Gdyby zastosowano odpowiednie środki, można było uniknąć incydentu i zminimalizować szkody.

Jednak władze na każdym szczeblu nie miały w swoich umysłach żadnej troski o bezpieczeństwo. Policja była zajęta w Itaewon przyspieszeniem “wojny z narkotykami”, którą obecny konserwatywny rząd szeroko promuje jako sposób na zwiększenie autorytarnej kontroli nad społeczeństwem.

W dniu poprzedzającym wypadek w Itaewon byli już ranni ludzie. Nawet w samym dniu wypadku już na kilka godzin przed nim było jasne, że tłum gromadzi się w zastraszającym tempie.

Dokładając kolejną zniewagę, minister administracji i bezpieczeństwa publicznego obwiniał również protesty przeciw Junowi, które miały miejsce wcześniej tego samego dnia co zgony na Itaewon, za to, że policja była zajęta i rozproszona. Ujawnił również więcej prawdy niż zamierzał, mówiąc, że priorytetem policji było stawienie czoła protestom politycznym, a nie zapewnienie bezpieczeństwa publicznego.

Tej tragedii w pełni można było zapobiec i musimy pociągnąć do odpowiedzialności rząd Juna.

Kim Seung Ju – członek Pracowniczej Solidarności, siostrzanej organizacji Pracowniczej Demokracji w Korei Południowej.

Tags:

Category: Gazeta - listopad 2022, Gazeta - listopad 2022 - cd.

Comments are closed.