Lula pokonuje Bolsonaro w brazylijskich wyborach – ale teraz potrzeba więcej walki

| 1 listopada 2022
Lula

Kandydat Partii Pracujących (PT) Luiz Inacio Lula da Silva – Lula pokonał skrajnie prawicowego kandydata Jaira Bolsonaro, stając się prezydentem Brazylii.

Lula triumfował nieznacznie, zdobywając 51 procent głosów, podczas gdy Bolsonaro uzyskał 49 procent.

Odkąd Bolsonaro zdobył prezydenturę cztery lata temu, nadzorował głęboką korupcję, zniszczył dużą część puszczy amazońskiej i pozostawił ponad 686 000 ludzi, którzy umarli z powodu Covidu. Wielkie demonstracje uliczne powitały zwycięstwo Luli z radością i ulgą. Jednak zagrożenia ze strony Bolsonaro i jego skrajnie prawicowych zwolenników jeszcze nie minęły.

Sojusznicy Bolsonaro zdominowali parlament, a jego zwolennicy zdobyli stanowiska gubernatorów w miastach, w tym w Sao Paulo i Rio de Janeiro. Jest to problem, z którym Lula będzie musiał się natychmiast zmierzyć i może doprowadzić do tego, że pójdzie na kolejne ustępstwa wobec prawicy.

Bolsonaro wielokrotnie mówił też, że nie zaakceptuje wyników wyborów, jeśli je przegra. Syn byłego prezydenta Flavio Bolsonaro twierdził, że doszło do “największego oszustwa wyborczego w historii”.

Język, którego używają rodzina i zwolennicy Bolsonaro, dokładnie odzwierciedla język byłego prezydenta USA Donalda Trumpa, który stwierdził, że wybory w 2020 roku zostały sfałszowane. Duża część kapitalistów poparła Lulę i nie będzie namawiać Bolsonaro do dalszej walki z wyborczym wynikiem. A państwo amerykańskie szybko pogratulowało Luli zwycięstwa.

Są jednak części wojska i duże grupy zwolenników Bolsonaro, które mogą chcieć obalić werdykt wyborców. Ministerstwo obrony zapowiedziało, że przeprowadzi własny “audyt” głosów.

Tylko działania pracowników mogą zagwarantować, że Bolsonaro nie będzie mógł uzurpować sobie wyniku głosowania. A ich organizacja ta będzie musiała walczyć o to, by pracownicy nie byli zmuszani do ponoszenia kosztów kryzysu gospodarczego.

Podczas gdy Lula obiecał zlikwidować głód, zapewnić równe płace i zbudować bardziej przystępne cenowo mieszkania, ciężko pracował, by pokazać klasie rządzącej, że jest dla niej bezpieczną opcją. W lipcu liderka PT Gleisi Hoffmann spotkała się z 30 biznesmenami, aby omówić, jak rząd Luli mógłby napełnić ich kieszenie.

Hoffmann obiecała, że PT będzie współpracować z bankiem centralnym i nie będzie myśleć o kontrolowaniu cen paliw, jeśli Lula dojdzie do władzy. Geraldo Alckmin – centrysta i neoliberał, który startował wraz z Lulą [jako kandydat na wiceprezydenta] – jest typowany do objęcia kierownictwa nad polityką gospodarczą w jego rządzie. Zwycięstwo Luli to duży krok naprzód, ale pracownicy nie mogą przestać się organizować.

Sophie Squire

Tags:

Category: Gazeta - listopad 2022, Gazeta - listopad 2022 - cd.

Comments are closed.