WALKA O KLIMAT: Cop27 – przykrywka dla bezczynności

| 1 listopada 2022
30.10.22. Greta Thunberg w Londynie.
30.10.22. Greta Thunberg w Londynie.

Greta Thunberg powiedziała, że konferencje COP “nie są tak naprawdę przeznaczone do zmiany całego systemu”

1 listopada naftowo-gazowy gigant BP opublikował zyski w wysokości 8,2 mld dolarów w trzecim kwartale 2022 roku.

Jeszcze przed ogłoszeniem BP analitycy szacowali, że zyski największych światowych firm naftowych gwałtownie wzrosły w tym roku – gdy wojna w Ukrainie i spirala kosztów dla zwykłych ludzi masowo je zwiększyły.

27 października brytyjski Shell i francuski TotalEnergies poinformowały o zyskach za pierwsze dziewięć miesięcy 2022 roku w wysokości 59 mld dolarów. Amerykańskie korporacje naftowe i gazowe również odnotowały ogromne zyski. Exxon odnotował najwyższy zysk w swojej 152-letniej historii, a Chevron ogłosił drugi najlepszy wynik kwartalny. Przewiduje się, że Exxon odnotuje całoroczny zysk przekraczający 50 mld dolarów – więcej niż Amazon.com Inc, Procter & Gamble Co. i Tesla Inc. razem wzięte.

Dofinansowanie

Przemysł paliw kopalnych korzysta z dofinansowania w wysokości 11 mln dolarów na minutę, według ubiegłorocznej analizy Międzynarodowego Funduszu Walutowego.

May Boeve, szefowa grupy kampanijnej 350.org, powiedział: “Te zyski umożliwiły przemysłowi paliw kopalnych zwalczanie wszelkich wysiłków zmierzających do przestawienia naszych systemów energetycznych. Musimy zdemontować takie systemy poszukiwania renty i zbudować naszą przyszłość w oparciu o dostępną i rozproszoną energię odnawialną, która jest bardziej zrównoważona i demokratyczna pod każdym względem.”

Ma rację. Ale staje się coraz bardziej jasne, że dzisiejszy kapitalizm nie jest zdolny do takiej zmiany.

COP27

Podczas gdy giganci paliw kopalnych świętują, świat stoi na krawędzi katastrofy. Czołowy klimatolog profesor Johan Rockström, powiedział, że świat jest, „bardzo blisko nieodwracalnych zmian… czas naprawdę ucieka bardzo, bardzo szybko”. To jest wiadomość, która powinna być słyszana na Cop27, ale rządzący świadomie ignorują zagrożenie.

Inny raport, który nie został jeszcze opublikowany, szacuje, że przez ostatnie 50 lat przemysł naftowy i gazowy “zarabiał” 2,8 mld dolarów dziennie w postaci czystego zysku.

Ogromna suma przechwycona przez państwa i koncerny paliw kopalnych od 1970 roku wynosi 52 biliony dolarów, zapewniając możliwość „kupienia każdego polityka, każdego systemu” i opóźnienia działań w sprawie kryzysu klimatycznego, mówi prof. Aviel Verbruggen, autor analizy. Ogromne zyski zostały zawyżone przez kartele państw sztucznie ograniczające podaż.

Warto pamiętać, że zaawansowane kraje G20 emitują prawie 80% globalnych gazów cieplarnianych.

Wszystkie te ustalenia wskazują na jeden wniosek. Kapitalizm musi zostać zastąpiony prawdziwą demokracją gospodarczą, prawdziwym systemem socjalistycznym, w którym ludzie wykonujący pracę podejmują decyzje – a nie mała grupa bogaczy, która wolałaby zobaczyć, jak świat płonie, niż zrezygnować ze swoich zysków.

Greta Thunberg odmawia wyjazdu na COP27

Szwedzka aktywistka klimatyczna Greta Thunberg powiedziała, że pominie listopadowe rozmowy COP27 w Egipcie,

Przemawiała 30 października w Londynie, aby promować swoją nową książkę “The Climate book” („Ksiażka klimatyczna”), która zawiera około 100 fragmentów napisanych przez ludzi takich, jak ekonomista Thomas Piketty, szef WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus i pisarka Naomi Klein.

„Konferencje COP są wykorzystywane głównie jako okazja dla liderów i ludzi władzy do zwrócenia na siebie uwagi, przy użyciu wielu różnych rodzajów greenwashingu” –powiedziała.

Konferencje COP, dodała, “nie są tak naprawdę przeznaczone do zmiany całego systemu” i zaznaczyła, że: “COP-y tak naprawdę nie działają, o ile oczywiście nie wykorzystamy ich jako okazji do mobilizacji”.

Thunberg podpisała petycję koalicji praw człowieka wzywającą władze Egiptu do otwarcia przestrzeni obywatelskiej i uwolnienia więźniów politycznych.

Raz po raz Thunberg wzywała więcej osób do zaangażowania się w aktywizm klimatyczny, mówiąc, że nadszedł czas na “drastyczne zmiany” status quo.

„Żeby coś zmienić, potrzebujemy wszystkich – potrzebujemy miliardów aktywistów” –powiedziała.

Zgadzamy się z Gretą Thunberg. COP27 to ćwiczenie w “greenwashingu”. Dla podkreślenia tego wiemy, że w organizacji “komunikacji” na COP27 pomaga amerykańska firma public relations Hill+Knowlton Strategies. Wcześniejszymi klientami tej firmy były między innymi Shell, Chevron i Exxon.

Nie potrzebujemy kolejnych ciepłych słów i mglistych planów na drobne zmiany w jakimś momencie w przyszłości. Globalne protesty wokół COP powinny być miejscem dla zdeterminowanego działania przeciwko systemowi.

Po COP27: katastrofa klimatyczna i potrzeba rewolucji

Reklama spotkania: "Po COP27: katastrofa klimatyczna i potrzeba rewolucji"

Spotkanie online
Niedziela, 4 grudnia 2022 r.
godz. 15.00

W tym roku konferencja klimatyczna ONZ COP27 odbywa się w luksusowym kurorcie Szarm el-Szejk w Egipcie, a przewodniczyć jej będzie prezydent Egiptu Abdel Fattah Al-Sisi.

Kontrrewolucyjny reżim Sisiego zaciekle represjonuje protestujących i aktywistów. Jego reżim pomógł zniszczyć egipską rewolucję, która dała milionom ludzi nadzieję, obalając dyktaturę Mubaraka w 2011 roku.

Delegaci spotkają się w czasie pogłębiającego się kryzysu klimatycznego. Od klęski głodu w Rogu Afryki, powodzi w Pakistanie i Nigerii, po pożary w Europie i huragany w obu Amerykach, rok 2022 był świadkiem katastrof ekologicznych w niemal każdej części świata. W pierwszej kolejności i najmocniej uderzyły one w najbiedniejszych, choć ich wpływ przekraczał granice klasowe, rasowe i płciowe.

Dziś ruchy ekologiczne nie mogą mieć złudzeń co do COP27. Nadzieja na prawdziwą zmianę leży w rewolucjach i powstaniach, takich jak te w Sudanie, Iranie, Sri Lance i innych miejscach. Pokazują one, że możliwe jest rzucenie wyzwania wielopoziomowym kryzysom kapitalizmu – wojnie, zawirowaniom gospodarczym i katastrofie środowiska.

Ta internetowa konferencja organizowana przez Nurt Międzynarodowego Socjalizmu (IST) zgromadzi aktywistów z całego świata, aby przedyskutować, jak możemy budować rewolucyjne ruchy, aby walczyć o socjalistyczny świat.

Prelegenci:

Tuna Emren, Turcja
Camilla Royle, Wielka Brytania
Gyekye Tanoh, Ghana
Muzan al-Neel, Sudan

Tutaj znajdziesz wydarzenie na Facebooku:
https://www.facebook.com/events/3491070817792301

(IST jest nurtem, przy którym jest afiliowana Pracownicza Demokracja)

Tags:

Category: Gazeta - listopad 2022

Comments are closed.