Klimat ? walka trwa

| 1 października 2022

Egipscy aktywiści wzywają do bojkotu COP27

Abdel Fattah Al-Sisi
Abdel Fattah Al-Sisi

W listopadzie Egipt będzie gospodarzem konferencji klimatycznej COP27.

Jest to okazja dla reżimu Abdela Fattaha Al-Sisiego do zaangażowania się w ?greenwashing? [pozorne działanie w sprawie klimatu], który ukrywa fatalne wyniki Egiptu zarówno w kwestii klimatu, jak i innych kryzysów ekologicznych. Będzie to również sposób na ukrycie faktu, że jest to brutalne państwo policyjne.

Wiele państw na globalnej północy i globalnym południu prowadzi rażąco nieodpowiednią politykę w zakresie kryzysu klimatycznego i ekologicznego. Co wyróżnia Egipt?

Reżim Sisiego jest u władzy od prawie dziesięciu lat. Pielęgnuje politykę energetyczną całkowicie zależną od paliw kopalnych. Od 2016 roku podwoił produkcję ropy i gazu. Jednocześnie tłumi wszelkie formy protestu w kwestiach gospodarczych, społecznych i politycznych.

Dokonania reżimu w sprawie emisji dwutlenku węgla są żałosne. Obecnie 95 procent zapotrzebowania na energię w Egipcie pokrywane jest ze spalania paliw kopalnych. Dzieje się tak, mimo że państwo to ma jedne z najkorzystniejszych w Afryce warunków dla pozyskiwania energii słonecznej i wiatrowej.

W Egipcie wielokrotnie dochodziło do demonstracji dotyczących wody. Te ?protesty pragnienia? były elementem egipskiej rewolucji z 2011 roku. Od tamtego czasu są one kontynuowane, często pod przewodnictwem kobiet z najbardziej ubogich społeczności wiejskich. Często są brutalnie tłumione przez reżim Sisiego.

Przypomnijmy, że jego rządy doszły do władzy w wyniku wojskowego zamachu stanu w 2013 roku, którego celem było zniszczenie rewolucji i jej nadziei na zmianę.

Wezwanie egipskich aktywistów do bojkotu konferencji znajduje się na stronie bit.ly/SisiLies

Phil Marfleet


Demonstracje klimatyczne w sześciu miastach w Polsce

23.09.22 Warszawa. Demonstracja Młodzieżowego Strajku Klimatycznego.

Pod hasłem przewodnim: ?Wasza Bierność Nas Zabija!? Młodzieżowy Strajk Klimatyczny zorganizował 23 września demonstracje w sześciu miastach w Polsce ? w Warszawie, Szczecinie, Katowicach, Gdańsku, Wrocławiu i w Łodzi. Młodzi ludzie wyszli na ulice, by wyrazić swój sprzeciw wobec dotychczasowej polityki klimatycznej i energetycznej.

Wśród haseł widocznych na transparentach i tabliczkach znalazły się m.in.: ?Nie damy sobie zabrać przyszłości?, ?Kapitalizm zabija?, ?Czysty gaz to brudne kłamstwo?, ?Energia drożeje, emisje rosną, spółki energetyczne się bogacą?, ?Paliwa kopalne = ubóstwo energetyczne?.

23.09.22 Gdańsk. Demonstracja Młodzieżowego Strajku Klimatycznego.

Tags:

Category: Gazeta - październik 2022, Gazeta - październik 2022 - cd.

Comments are closed.