Iran: ogólnokrajowy bunt po tym, jak policja zamordowała młodą kobietę

| 1 października 2022
21.09.22 Teheran
21.09.22 Teheran

Ponad 100 protestujących zostało zabitych przez irańskie siły bezpieczeństwa podczas ulicznych protestów wywołanych śmiercią kobiety w areszcie (informacja z końca września).

Od czasu pogrzebu Mahsy Amini w dniu 17 września demonstracje antyrządowe rozprzestrzeniły się w całym Iranie. 1 października na uniwersytetach w całym kraju rozpoczęły się strajki studenckie.

22-letnia Kurdyjka z północno-zachodniego miasta Saqez odwiedzała stolicę Iranu, Teheran, 13 września. Została aresztowana przez funkcjonariuszy policji moralności za naruszenie surowego prawa wymagającego od kobiet zakrywania włosów hidżabem, czyli chustą.

Została zabrana do ośrodka zatrzymań w celu ?edukacji? i zmarła w szpitalu po trzech dniach w śpiączce.

Jak mówi irański naukowiec i aktywista Peyman Jafari, protesty są nie tyle przeciwko samej chuście, co przeciwko brutalnie narzucanemu obowiązkowi jej noszenia.

?To nie znaczy, że są antyreligijne lub przeciwko hidżabowi. Tak naprawdę chodzi o wolność jego noszenia lub nienoszenia. Rozmawiałem z przyjaciółką, która przyłącza się do protestów i ma matkę noszącą hidżab, która ją wspiera. Wiele z tych kobiet będzie miało matki, babcie, ciotki, nawet przyjaciółki, które będą nosić hidżab. Przekracza to więc granicę bycia religijnym lub niereligijnym. Chodzi o wolność noszenia tego, co chcesz.?

Demonstracje są najnowszymi z serii protestów w ostatnich latach przeciwko irańskim rządom.

W Iranie trwa kryzys wzmożony przez zachodnie sankcje oraz ?reformy? rynkowe mające na celu otwarcie gospodarki na prywatyzację.

Kryzys wywołał powtarzające się wybuchy demonstracji i strajków ? głównie dotyczyły one ubóstwa, bezrobocia i braku podstawowych artykułów spożywczych. Zaczęły się od serii masowych protestów na początku 2019 roku, podczas których policja i siły państwowe zabiły do 1500 osób.

Obecnie raporty w zachodnich mediach skupiają się na skandowaniu: ?Precz z dyktatorem? na demonstracjach. Zachodnie rządy, które postrzegają Iran jako przeszkodę dla dominacji USA na Bliskim Wschodzie, chcą wykorzystać antyrządowe protesty w tym kraju dla swoich celów.

Jednak, jak wyjaśnia Peyman, protestujący skandowali również: ?Precz z ciemiężcą, czy to najwyższy przywódca, czy to szach?. Odnosi się to zarówno do obecnego reżimu Iranu, jak i poprzedniej, wspieranej przez Zachód dyktatury obalonej przez rewolucję w 1979 roku.

Jak mówi Peyman, główne hasło demonstracji: ?Kobiety, życie, wolność?, wiąże żądania polityczne i ekonomiczne w szerszy bunt przeciwko systemowi.

??Kobiety? stawia kwestię seksizmu na pierwszym planie? ? powiedział. ??Życie? oznacza, że każdy chce mieć dobre życie – dotyczy to również pracowników, jak biednych i tak dalej. A ?wolność? to wolność od represji państwowych?.

?Myślę, że wśród bardziej radykalnej młodzieży rośnie sprzeciw wobec całego systemu,? dodał Peyman.

Tags:

Category: Gazeta - październik 2022

Comments are closed.