Zagrożenie faszystowskie. Duży wzrost poparcia wyborczego dla szwedzkich faszystów

| 1 października 2022
Jimmie ?kesson, lider szwedzkich faszystów.
Jimmie ?kesson, lider szwedzkich faszystów.

Szwedzka skrajna prawica świętowała, że jej partia, Szwecja Demokraci, stała się drugą największą partią po wyborach parlamentarnych 11 września. Prawicowy blok, obejmujący Szwecja Demokratów, jak również Partię Umiarkowaną, chrześcijańskich demokratów i liberałów zdobył 176 z 349 miejsc w parlamencie.

Blok centrolewicowy, prowadzony przez obecnie rządzącą partię, socjaldemokratów, zdobył jedynie 173 miejsca/ mandaty. Partia Szwecja Demokraci sama określa się jako ?nacjonalistyczna? i antyimigracyjna. Uzyskała około 21% głosów.

Sięga ona swymi korzeniami ruchów nacjonalistycznych oraz faszystowskich. Wielu z jej członków-założycieli brało aktywny udział w organizacjach nazistowskich. W oświadczeniu z 2020 roku partia twierdziła, że Szwecja posiada ?nieodpowiedzialny? system imigracyjny i azylowy. W ostatnich wyborach Szwecja Demokraci prowadzili kampanię pod hasłami antymigracyjnymi oraz obniżenia podatków.

W lokalu wyborczym w dniu wyborów, pracownica biura podróży Malin Ericsson powiedziała, że ?boi się, że nadchodzi represyjny, bardzo prawicowy rząd?. Wzrost, jaki osiągnęła skrajna prawica w Szwecji jest częścią niepokojącego trendu, rozwijającego się w Europie, od Francji po Włochy. Faszyści mogą zyskać w czasie politycznego zamieszania, jeśli nie ma walczącej, lewicowej alternatywy wobec głównego nurtu.

Tłumaczył Damian Bursa

Tags:

Category: Gazeta - październik 2022

Comments are closed.