Ostrzeżenie z Włoch. Faszystka Giorgia Meloni wygrywa wybory

| 1 października 2022
Giorgia Meloni

Faszystka Giorgia Meloni obejmie fotel premierki Włoch.

Koalicja skrajnej prawicy pod jej przywództwem uzyskała wynik 44% głosów w wyborach parlamentarnych, który pozwala na kontrolę obu izb parlamentu. Koalicja nie zdobyła jednak większości dwóch trzecich miejsc w parlamencie, potrzebnych do zmiany konstytucji.

Na potrzeby wyborów Meloni zawarła sojusz z Matteo Salvinim, liderem nastawionej wrogo do imigrantów partii Liga Północna, oraz Silvio Berlusconim, całkowicie skorumpowanym byłym premierem Włoch. Meloni jest na prostej drodze do objęcia fotela premierki Włoch. Jej partia Bracia Włosi zdobyła ponad jedną czwartą oddanych głosów, co daje wynik lepszy niż połączone głosy oddane na pozostałych koalicjantów.

Bracia Włosi szli do wyborów ze sloganem: ?Bóg, Ojczyzna, Rodzina?.

Blok skrajnej prawicy prawdopodobnie zdobędzie 235 miejsc w izbie niższej parlamentu oraz 115 z 200 miejsc senackich.

Meloni twierdzi, że migrację napędzają duże przedsiębiorstwa, dla których jest to sposób na obniżkę wynagrodzeń. Jej zdaniem Włochy ?wpuszczają setki tysięcy ludzi, którzy handlują narkotykami w ramach zorganizowanej przestępczości i się prostytuują?.

Z opublikowanej w zeszłym roku autobiografii Meloni dowiadujemy się, że wierzy ona w tak zwaną ?teorię zastąpienia?, zgodnie z którą globalni finansiści, tacy jak George Soros, kierują migrantów do Europy, żeby zniszczyć chrześcijańską tożsamość kontynentu i ułatwić sobie kontrolę społeczeństwa.

Meloni żarliwie popiera antyimigrancką politykę Viktora Orbána i jego narrację o potrzebie obrony Europy przed muzułmańskimi najeźdźcami.

Latem tego roku na wiecu organizowanym przez skrajnie prawicową partię Vox wykrzykiwała: ?Nie dla lobby LGBT? oraz ?Nie dla wielkiej międzynarodowej finansjery?.

Stale powtarza, że jednym z głównych zadań rządu powinno być zwiększenie wskaźników urodzeń, by zapobiec ?wymarciu Włochów?.

Meloni jest dumna z płomienia w logo swojej partii. Jest to nawiązanie do partii MSI, założonej po drugiej wojnie światowej przez zwolenników dyktatora Benito Mussoliniego, która posługiwała się tym samym symbolem i z której tradycji wywodzą się Bracia Włosi.

O Mussolinim Meloni wypowiedziała się w następujących słowach: ?Wszystko, co robił, robił dla Włoch ? od pięćdziesięciu lat nie było polityka jego formatu.?

Bracia Włosi czerpią korzyści z tego, że pozostawali w opozycji, podczas gdy kolejne rządy upadały w wyniku nieudanych prób prowadzenia polityki oszczędności.

Wszystkie główne partie, z wyjątkiem Braci Włochów, uczestniczyły w rządzie bankiera Mario Draghiego. Ta kolaboracja zdyskredytowała je zarówno w oczach zarówno lewicowych, jak i prawicowych wyborców.

Parlamentarna lewica rozpaczliwie lamentuje, że po ich nieudanej próbie przerzucania kosztów kryzysu na pracowników w czasie ostatniej dekady, upadł również rząd narzuconego Włochom premiera-bankiera. To ona otworzyła drzwi dla skrajnej prawicy, która wypełniła polityczną próżnię.

Włochy mają docelowo otrzymać 200 miliardów euro z Unii Europejskiej w ramach Funduszu Odbudowy. Poprzednie wypłaty były uzależnione od przeprowadzenia cięć. Co ciekawe, Meloni oraz reszta skrajnej prawicy wyciszyli swoją krytykę Unii Europejskiej.

Meloni zrezygnowała ze sprzeciwu wobec euro, ale oskarżyła Unię Europejską o marnowanie czasu na przekonywanie ludzi do jedzenia insektów, a także ogłosiła, że dla Unii Europejskiej to ?koniec zabawy?.

Jak długo koalicja skrajnie prawicowych ugrupowań pozostanie zjednoczona?

28.09.22 Mediolan. 5 tys. osób demonstrowało w obronie praw aborcyjnych.  W Międzynarodowym Dniu Bezpiecznej Aborcji demonstracje odbyły się w około 50 miastach w całych Włoszech. Aktywistki powiedziały, że kampania miała na celu zadeklarowanie Giorgii Meloni, że nie będą tolerować żadnych zmian w ustawie 194 z 1978 roku. Ustawa ta gwarantuje kobietom prawo do aborcji na życzenie w ciągu pierwszych 90 dni ciąży.
28.09.22 Mediolan. 5 tys. osób demonstrowało w obronie praw aborcyjnych. W Międzynarodowym Dniu Bezpiecznej Aborcji demonstracje odbyły się w około 50 miastach w całych Włoszech. Aktywistki powiedziały, że kampania miała na celu zadeklarowanie Giorgii Meloni, że nie będą tolerować żadnych zmian w ustawie 194 z 1978 roku. Ustawa ta gwarantuje kobietom prawo do aborcji na życzenie w ciągu pierwszych 90 dni ciąży.

Relacje między potencjalnymi koalicjantami są napięte. Meloni popiera dostawy broni do Ukrainy i sankcje wobec Rosji. Salvini sprzeciwiał się sankcjom, a Berlusconi tydzień temu stwierdził, że jego dawny sojusznik Putin chciał jedynie zainstalować w Kijowie nowy rząd złożony z ?przyzwoitych ludzi?.

Zarówno Salvini, jak i Berlusconi najpierw wspierali ustępujący właśnie rząd jedności narodowej premiera Draghiego, następnie wycofali to poparcie i przyspieszyli upadek rządu w lipcu.

Salvini, którego Liga zanotowała spadek poparcia z 34% w wyborach do Parlamentu Europejskiego w 2019 roku do mniej niż 9% w wyborach sprzed kilku dni, chce zostać ministrem spraw wewnętrznych. Salvini z powodzeniem wykorzystał ten urząd, który obejmował w poprzednim rządzie, by zwiększyć swoją renomę. W wyniku swojej działalności stanął przed sądem oskarżony o pozbawienie wolności i przetrzymywanie migrantów na morzu.

Meloni może wykorzystać ten proces jako powód, by nie dać Salviniemu teki ministra spraw wewnętrznych.

Jednak spoiwem koalicji jest polityka antyimigrancka. Meloni opowiada się za rozprawieniem się z nielegalną migracją, wzywając do stworzenia nowej blokady morskiej odcinającej szlaki morskie z Afryki Północnej.

Salvini toczył miesiąc temu kampanię z pokładu statku Gamar, który ratował uchodźców u wybrzeży Lampedusy. Zapozował w kąpielówkach w paski i zażądał, by Włochy przestały być ?obozem dla uchodźców Europy?.

To może zapobiec odpływowi prawicowego elektoratu. Jest również tańsze niż inne obietnice.

Nie niesie też ze sobą ryzyka rozdrażnienia szefów ? co stanowi główną troskę Meloni i Salviniego, którzy obawiają się, że w górę mogłyby pójść odsetki od pożyczek na finansowanie długu publicznego, który w ostatnich latach znacząco wzrósł.

Po wizycie Salviniego, Angelo Farina, lekarz w centrum dla uchodźców, powiedział, że w lipcu na 2100 przetrzymywanych osób przypadało 310 łóżek, co doprowadziło do ?warunków sanitarnych, których nie da się opisać?.

Wzrost popularności populistycznego Ruchu Pięciu Gwiazd w ostatnim czasie nie przełożył się na wynik wyborczy z powodu spadku frekwencji, szczególnie zauważalnej w bastionie partii na południu kraju. Frekwencja była niższa częściowo z powodu powodzi, które nawiedziły region. Kryzys klimatyczny w połączeniu z gospodarczym to prawdziwy problem, w obliczu którego stoją Włosi. Właściciele restauracji przyklejają w oknach rachunki za ogrzewanie, by wytłumaczyć się z rosnących w szybkim tempie cen.

Imigrantów i Romów czekają trudne czasy. Jednak sprzeciw wobec rządu nie może opierać się na centrystach i bankowych technokratach, którzy otworzyli drzwi dla faszyzmu.

Nowy rząd najprawdopodobniej nie uformuje się przed końcem października. Opór musi zacząć się już teraz i musi polegać na całkowitym zerwaniu ze skompromitowaną polityką, która umożliwiła faszystce objęcie fotela premierki Włoch.

Simon Basketter
Tłumaczyła Agnieszka Kaleta

Tags:

Category: Gazeta - październik 2022

Comments are closed.