Sąd Najwyższy USA zlikwidował prawo do aborcji. Gniew na ulicach

| 1 lipca 2022
24.06.22 Waszyngton. Protest przed gmachem Sądu Najwyższego.
24.06.22 Waszyngton. Protest przed gmachem Sądu Najwyższego.

Masowe protesty i działania zorganizowanych pracowników będą konieczne, by obalić ten zamach na prawa kobiet

24 czerwca Sąd Najwyższy USA zlikwidował ogólnokrajowe prawo do aborcji, wydając przerażający dla kobiet wyrok.

Stosunkiem głosów sześć do trzech, dziewięciu niewybranych sędziów unieważniło orzeczenie Roe v Wade. Jest to 50-letnie orzeczenie sądu federalnego, które zezwalało na aborcję do końca drugiego trymestru ciąży.

Obecnie w USA nie istnieje konstytucyjne prawo do aborcji. Poszczególne stany mogą wprowadzić całkowity zakaz przerywania ciąży i zmuszać kobiety do rodzenia. Oznacza to, że kobiety będą umierać w wyniku niebezpiecznych, nieoficjalnych aborcji, a najbardziej ucierpią na tym kobiety z klasy pracowniczej i Afroamerykanki.

“Stwierdzamy, że orzeczenie Roe musi zostać unieważnione” – napisano w opinii większości Sądu Najwyższego, której autorem jest sędzia Samuel Alito. „Konstytucja nie wspomina o aborcji, a żadne z postanowień konstytucyjnych nie chroni tego prawa w sposób dorozumiany”.

W USA rozpoczęła się walka, by odeprzeć ten atak. Pierwszą reakcją było gromadzenie się setek osób na schodach Sądu Najwyższego. Skandowano: “Moje ciało, mój wybór”. Protesty odbyły się także w Chicago, Filadelfii, Denver, San Francisco, Portland, Seattle i Nowym Jorku. Kolejne zgromadzenia odbyły się na Florydzie, w Missouri, Georgii i Teksasie.

W Phoenix, w Arizonie, policja wystrzeliła gaz łzawiący z budynku Kapitolu Stanowego po tym, jak demon- stranci wyważyli drzwi Senatu.

Prawica i organizacje walczące z prawem do wyboru dla kobiet nie chcą, by kobiety same decydowały o swoim życiu seksualnym i reprodukcyjnym. Chodzi o to, by kobiety pozostały podporządkowane, w swoich rolach płciowych. Wolność i samostanowienie kobiet są uważane za zagrożenie dla tradycyjnego, hierarchicznego modelu rodziny.

Zakazy nie powstrzymają aborcji, ale powstrzymają bezpieczne aborcje. Tysiące ubogich, czarnych i latynoskich kobiet będą narażone na niechciane ciąże, niebezpieczne zabiegi i wyroki więzienia. Bogaci ludzie mogą polecieć tam, gdzie chcą, aby załatwić swoje sprawy. Reszta nie ma takich możliwości.

Dostęp do legalnej, bezpiecznej i darmowej aborcji to kwestia klasowa, która musi być istotna też dla związków zawodowych.

Trzynaście stanów USA zapowiada automatyczne wprowadzenie zakazu aborcji po uchyleniu Roe (patrz niżej). W sumie co najmniej 26 stanów może zakazać aborcji. Stany rządzone przez Republikanów mogą również próbować ścigać osoby przekraczające granice stanów w celu przerwania ciąży.

Podczas gdy miliony ludzi były zdruzgotane tą wiadomością, liderzy grup antyaborcyjnych w USA gratulowali Trumpowi. Nominował on trzech z sześciu sędziów, którzy odrzucili orzeczenie Roe.

Jednak około 85 procent Amerykanów uważa, że aborcja powinna być legalna we wszystkich lub w większości przypadków.

Demokraci już teraz kierują swoją energię na zbliżające się wybory parlamentarne. Ich planem jest zdobycie wystarczająco dużej większości w Senacie, aby uchwalić proaborcyjne prawo. Przewodnicząca Izby Reprezentantów Nancy Pelosi powiedziała: „To okrutne postanowienie jest oburzające i rozdzierające serce. Ale nie łudźcie się – prawa kobiet i wszystkich Amerykanów są w tym listopadzie przedmiotem głosowania”.

Jednak głosowanie na Demokratów nie uratuje praw do aborcji. Niektórzy sędziowie sygnalizują, że mogą przejść do ataku w kwestiach legalności antykoncepcji i praw osób LGBT+.

Kobiety i mężczyźni z klasy pracowniczej muszą wyjść na ulice.

Opracowała Ellisiv Rognlien na podstawie artykułu Isabel Ringrose na witrynie socialistworker.co.uk

13 stanów, w których oczekuje się, że automatycznie wejdą w życie ustawy wymierzone w prawo do aborcji

Arkansas
Oczekuje się, że ustawa wejdzie w życie w ciągu kilku dni i zakaże prawie wszystkich aborcji, z wyjątkiem ratowania „życia ciężarnej kobiety w nagłym przypadku medycznym”. Za dokonanie lub próbę dokonania aborcji grozi dziesięć lat więzienia lub grzywna w wysokości do 100 tys. dolarów (ok. 440 000 zł).

Idaho
Ustawa, która ma wejść w życie 30 dni po orzeczeniu Sądu Najwyższego, przewiduje, że za przeprowadzenie aborcji będzie kara do pięciu lat więzienia. Wyjątkiem jest sytuacja, w której aborcja jest wykonywana, aby zapobiec śmierci ciężarnej kobiety, lub w przypadku gwałtu czy kazirodztwa.

Kentucky
W Kentucky w 2019 r. uchwalono ustawę, która ma wejść w życie natychmiast, zakazującą aborcji i uznającą ją za przestępstwo. Istnieją wyjątki, gdy aborcja jest konieczna, aby zapobiec uszkodzeniu ciała lub śmierci ciężarnej kobiety. Gwałt i kazirodztwo nie stanowią takich wyjątków.

Luizjana
Ustawa w Luizjanie, która ma wejść w życie w trybie natychmiastowym, zakazuje wykonywania aborcji lub podawania kobiecie leków przerywających ciążę. Stan zezwala na aborcję w celu zapobieżenia poważnym obrażeniom lub śmierci, ale nie w przypadku gwałtu lub kazirodztwa.

Missisipi
W stanie Missisipi, zanim aborcja zostanie zakazana, ustawa wymagałaby, aby prokurator generalny stanu najpierw potwierdził, że wyrok w sprawie Roe v. Wade został uchylony przez Sąd Najwyższy. W ustawie wyjątkami są ratowanie życia matki lub przypadki gwałtu.

Missouri
Oczekuje się, że ustawa w Missouri wejdzie w życie w ciągu kilku dni od wydania orzeczenia. Na jej mocy wykonywanie aborcji będzie przestępstwem, z wyjątkiem nagłych przypadków medycznych.

Dakota Północna
Prawo w Północnej Dakocie przewiduje, że wykonanie aborcji będzie przestępstwem, chyba że będzie to miało na celu ratowanie życia matki. Oczekuje się, że wejdzie ona w życie 30 dni o orzeczeniu Sądu Najwyższego.

Oklahoma
Projekt ustawy w Oklahomie zdelegalizowałby aborcje, za które groziłoby do 10 lat więzienia lub 100 000 dolarów grzywny, chyba że aborcja uratowałaby życie ciężarnej kobiety.

Dakota Południowa
Ustawa, która ma wejść w życie natychmiast, zakazuje wykonywania aborcji lub dostarczania kobiecie leków, które mogą ją wywołać, również w przypadku gwałtu lub kazirodztwa.

Tennessee
Oczekuje się, że ustawa wejdzie w życie około 30 dni po orzeczeniu Sądu Najwyższego. Ustawa zakazywałaby aborcji w stanie, z wyjątkami dotyczącymi zapobiegania śmierci lub poważnemu uszkodzeniu ciała kobiety w ciąży. Ustawa nie przewiduje żadnych wyjątków w przypadku gwałtu lub kazirodztwa.

Teksas
Oczekuje się, że ustawa zakazująca aborcji wejdzie w życie 30 dni po decyzji Sądu Najwyższego, bez wyjątków dotyczących gwałtu lub kazirodztwa. Aborcja byłaby dozwolona w celu zapobieżenia śmierci ciężarnej kobiety lub jej poważnemu uszkodzeniu.

Utah
Oczekuje się, że w ciągu kilku dni wejdzie w życie ustawa zakazująca aborcji, z wyjątkami dotyczącymi zapobiegania śmierci lub poważnemu uszkodzeniu ciała matki, przypadków gwałtu lub kazirodztwa i możliwości wystąpienia poważnych wad wrodzonych.

Wyoming
Oczekuje się, że ustawa zakazująca aborcji wejdzie w życie w ciągu 30 dni od decyzji Sądu Najwyższego. Stan dopuszcza wyjątki w przypadku gwałtu lub napaści na tle seksualnym, a także w celu zapobieżenia śmierci lub “znacznemu i nieodwracalnemu” uszkodzeniu ciała ciężarnej kobiety.

Category: Gazeta - lipiec-sierpień 2022

Comments are closed.