Śmiertelne upały w Indiach pogorszą kryzys żywnościowy

| 1 czerwca 2022
02.05.22 Wyschnięte koryto rzeki Jamuny.
02.05.22 Wyschnięte koryto rzeki Jamuny.

Kiepskie zbiory i rosnące ceny pchnęły rząd do zakazu eksportu pszenicy. Jednak rynek nie jest w stanie zaoferować ubogim żadnych rozwiązań ? pisze Yuri Prasad

Potworna fala upałów zalewa Indie i Pakistan. W połowie maja temperatura w New Delhi nieznacznie przekroczyła 50 stopni Celsjusza.

Większość mieszkańców tego miasta z klas wyższych i średnich stać na podkręcenie klimatyzacji w czasie najbardziej upalnych godzin, jednak dla milionów ubogich życie staje się nie do zniesienia.

Robotnik budowlany Tundre mówi, że przegrywa walkę z żywiołem. ?Jest zbyt gorąco na pracę, a jeśli nie będziemy pracować, to co będziemy jeść? Pracujemy przez kilka dni, a przez następne kilka dni siedzimy bezczynnie z powodu zmęczenia.?

O 9:00 rano, gdy temperatura już wskazuje 36?, Darszan Mukhija boso pcha wózek na którym siedzi jego 83-letni ojciec. Musi zawieźć go do urzędu zanim utraci państwowe zasiłki. ?Nie mamy wiatraka, a co dopiero mówić o klimatyzacji? ? mówi Mukhija gazecie ?Economic Times?. ?Co więc ma zrobić ktoś taki, jak ja, by się ochronić?? Jego jedyną szansą, by się ochłodzić, jest zanurzenie w zanieczyszczonej rzece.

Wiatraków nie ma też w działającej pod gołym niebem szkole, która zbiera się w cieniu pobliskiego mostu. Nad nią przetaczają się pociągi delhijskiego metra ? jego klimatyzowane wagony pełne są ludzi, których stać na odrobinę luksusu.

W tej publicznej szkole powinno się uczyć 300 uczniów. Jednak wielu ludzi uciekło z miasta na wieś, szukając schronienia przed upałem i możliwości utrzymania swych rodzin, gdy nie są w stanie pracować w żarze. Na wsi jednak też nie jest zbyt dobrze.

W obliczu niszczejących na skutek wysokich temperatur zbiorów i środków utrzymania rząd w połowie maja wprowadził zakaz eksportu pszenicy. W lutym prognozy rządowe zapowiadały zebranie 111 milionów ton pszenicy. W maju te przewidywania obniżono do 105 milionów ton. Teraz handlarze pszenicy sugerują, że prawdziwa liczba wyniesie mniej niż 100 milionów ton.

Ten ogromny spadek produkcji pszenicy prawdopodobnie znajdzie swe odbicie w cenach innych podstawowych produktów spożywczych, które już wystrzeliły w górę. Kryzys inflacyjny powoduje falę paniki w szeregach skrajnie prawicowego rządu Narendry Modiego.

Wprowadzone przez niego zarządzenie o wstrzymaniu eksportu zboża nie miało w swym zamyśle chronić najuboższych przed śmiercią z głodu. To polityczna decyzja, mająca prowadzić do obniżki cen i przekierowania narastającego gniewu z administracji rządowej.

Rynki międzynarodowe nie są szczęśliwe z powodu planu Modiego. ?Jeśli wszyscy zaczną wprowadzać ograniczenia eksportowe, czy też zamykać swoje rynki, to kryzys może się jeszcze pogorszyć? ? powiedział niemiecki minister rolnictwa Cem Ozdemir.

Ten parlamentarzysta z Partii Zielonych dołączył do sporego tłumu polityków, którzy w obliczu katastrofy walczą o utrzymanie wolnego rynku.

Jednak to właśnie prawa rynku przeszkodziły podjęciu zdecydowanych działań w sprawie zmiany klimatu, które były potrzebne by zapobiec dzisiejszym śmiertelnym upałom w Indiach i w innych częściach świata.

Tłumaczył Jacek Szymański

Tags:

Category: Gazeta - czerwiec 2022, Gazeta - czerwiec 2022 - cd.

Comments are closed.