Strajk w Indiach pokazuje nastrój do działań pracowniczych

| 1 kwietnia 2022
28.03.22. Strajk generalny w Indiach.

Strajk generalny spowodował zamknięcie sektora bankowego, a grupy pracowników zablokowały pociągi

Nawet 200 milionów ludzi przyłączyło się do dwudniowego strajku w Indiach przeciwko twardemu prawicowemu rządowi Narendry Modiego. Strajk trwał od 28 do 30 marca w godzinach porannych.

Ogólnoindyjski Kongres Związków Zawodowych, jedna z największych grup związkowych w kraju, powiedział, że spodziewa się strajku z udziałem zarówno pracowników formalnych, jak i nieformalnych.

Modi i jego bandyccy ministrowie próbują przeforsować pry- watyzację i wznowić ataki na biednych, które zostały przerwane przez niedawne zwycięstwo protestujących rolników.

Według doniesień zamknięto dużą część sektora bankowego. Grupy pracowników blokowały linie kolejowe, aby zatrzymać nieliczne pociągi, które jeszcze kursowały. Jednak mimo szerokiego poparcia strajk w Indiach jest dopiero drugą znaczącą akcją związkową zorganizowaną na skalę ogólnokrajową od czasu reelekcji Modiego w 2019 roku.

Podczas walki rolników, która toczyła się w tym czasie, związki zawodowe w dużej mierze trzymały się na uboczu. Istnieje też duże niebezpieczeństwo, że strajk pozostanie jednorazową akcją pokazową przygotowaną na czas wyborów w poszczególnych stanach. Jednak doniesienia ze strajku pokazują, że wśród wielu pracowników istnieje pragnienie działania.

Category: Gazeta - kwiecień 2022

Comments are closed.