Zmiany klimatu ? kolejny powód do rewolucyjnej zmiany systemu

| 1 maja 2022
Susza

Niezaspokojony apetyt gospodarki na paliwa kopalne napędza zmiany klimatyczne. Dlatego właśnie potrzebujemy zmiany systemu, jeśli mamy uniknąć katastrofy

Klimatolodzy ostrzegają, że mamy właśnie ostatnią szansę zapobieżenia najgorszym skutkom załamania klimatu. Jeśli ma się to udać, musimy ograniczyć globalne emisje.

Taki wniosek płynie z najnowszego raportu Międzyrządowego Zespołu ONZ ds. Zmian Klimatu.

Zdaniem naukowców przy obecnej skali zużycia paliw kopalnych należy się spodziewać wzrostu temperatur powyżej 1,5 stopnia Celsjusza względem poziomu sprzed epoki przemysłowej. Taki wzrost będzie wyrokiem śmierci dla wielu ludzi ? zwłaszcza najbiedniejszych.

Paliwa kopalne muszą pozostać w ziemi! Jednak nie jest to opcja, którą rozważają koncerny z branży paliw kopalnych ani rządy ? zbyt dużo pieniędzy pozostaje do zarobienia.

Nie jest to pierwszy raport ostrzegający przed nadciągającą katastrofą. Tymczasem nawet w mało prawdopodobnym scenariuszu zakładającym, że światowi przywódcy dotrzymają obietnic w zakresie ochrony klimatu, temperatury i tak wzrosną w tym stuleciu o 3,2 stopnia.

Próba uniknięcia katastrofy wymaga podjęcia walki z przyczyną przyspieszających zmian klimatu, tj. pogonią za zyskiem. Potrzebujemy zatem radykalnie odmiennego systemu, który nie będzie napędzał wzrostu gospodarczego kosztem ludzi i planety.

Oznacza to dążenie do rewolucji, która obali siły zabójcze dla klimatu i sprawi, że zwykli ludzie wezmą sprawy własnej przyszłości w swoje ręce. Walka o ustrój socjalistyczny, który troszczy się o życie i środowisko naturalne, jest jedynym sposobem na to, by paliwa kopalne pozostały w ziemi.

Tłumacztył Łukasz Wiewiór

Tags:

Category: Gazeta - maj 2022

Comments are closed.