Co słychać? ? Cytaty z prasy

| 1 stycznia 2022

Brutalny stan wojenny na granicy

Mieszkańcy przygranicza żyją w strefie zmilitaryzowanej. Ci, którzy pomagają, doświadczają podwójnej traumy: nieszczęścia, któremu nie mogą zaradzić, i opresji ze strony państwa. Anonimowość ośmiela: zamaskowana twarz, brak plakietki z numerem czy nazwiskiem. Czasem brak munduru, prześmiewcza maska na twarzy. I naładowana broń. Na granicy są nieprzebrane rodzaje funkcjonariuszy: od pograniczników i policjantów, przez żołnierzy ? np. wojsk desantowych, po terytorialsów, strażaków i sokistów.

? Każdy, kto nosi mundur i broń, czuje się uprawniony, aby używać siły i władzy. Jakby testowali, jak daleko mogą się posunąć: wobec nas i wobec uchodźców. Na dzień dobry ludzie powalani są na ziemię, a potem można wstać ? ale czasem tylko do klęku ? mówi Kamil Syller, prawnik z przygranicznej wsi, inicjator akcji palenia zielonych świateł.

Kamila Bownik, lekarka pomagająca na granicy: ? Dochodzi do straszno-absurdalnych sytuacji, gdy zatrzymują nas uzbrojeni strażnicy kolejowi. Tu prawo nie działa. Liczy się, kto ma karabin. Począwszy od tego, że pojazd uprzywilejowany ? karetka ? nie może wjechać tam, gdzie jest potrzebny. Często zdarza się, że dyspozytor pogotowia mówi, że karetka przyjedzie, jeśli straż graniczna wyda pozwolenie. (?) Niesienie pomocy humanitarnej nie jest nielegalne. Ale może narazić na odpowiedzialność, jeśli funkcjonariusz tak zinterpretuje prawo. Zastępczyni RPO Hanna Machińska: ? Spotkaliśmy grupę Syryjczyków. Pili wodę z bagna. Klęknęli przed nami, błagając o pomoc. Zawiadomiliśmy straż graniczną i chcieliśmy wziąć ich do samochodu, żeby się ogrzali, czekając na funkcjonariuszy. Przez telefon usłyszeliśmy, że nie wolno, bo to jest udzielenie pomocy w przestępstwie. To nie jest wykładnia zgodna z prawem. Ale tu, na granicy, nie rządzi prawo. Tu rządzą funkcjonariusze. Do prawa to się można odwoływać na sali sądowej. Interpretacji karalnego udzielenia pomocy jest tyle, ilu funkcjonariuszy na drodze.

polityka.pl 03.01.2022


Konfederacja bawi się wspominając o Auschwitz

Posłowie Konfederacji w czasie protestu zorganizowanego [14 grudnia] przed Sejmem przez pewien czas stali na tle napisu ?Szczepienie czyni wolnym?, stylizowanego na znajdujący się nad bramą obozu w Auschwitz napis ?Praca czyni wolnym?.

Posłowie Konfederacji w czasie protestu zorganizowanego [14 grudnia] przed Sejmem przez pewien czas stali na tle napisu ?Szczepienie czyni wolnym?, stylizowanego na znajdujący się nad bramą obozu w Auschwitz napis ?Praca czyni wolnym?. (?) Odnosząc się do napisu, jaki pojawił się na proteście, Muzeum Auschwitz na swoim oficjalnym profilu na Twitterze przypomina, że napis ?Arbeit macht frei? jest ?jedną z ikon ludzkiej nienawiści?.

?Instrumentalizacja symbolu cierpienia ofiar Auschwitz – największego cmenta- rzyska Polski i świata – to skandaliczny przejaw moralnego zepsucia? – czytamy we wpisie Muzeum Auchwitz.

rp.pl 15.12.2022

Tags:

Category: Gazeta - styczeń 2022, Gazeta - styczeń 2022 - cd.

Comments are closed.