?Lex Czarnek?. Sprzeciw wobec próby podporządkowania szkół kuratoriom
Rządowy projekt nowelizacji ustawy o ustroju szkolnym spotkał się ze zdecydowanym sprzeciwem ze strony nauczycieli, nauczycielskich związków zawodowych, stowarzyszeń zawodowych dyrektorów szkół, rodziców i uczniów, organizacji pozarządowych oraz korporacji samorządowych.
Ponad 100 organizacji społecznych zorganizowało się w kampanii Wolna Szkoła. Protestują przeciwko zcentralizowaniu zarządzania oświatą, w tym przede wszystkim cenzurze zajęć dodatkowych i zwiększeniu uprawnień kuratoriów przy powoływaniu i odwoływaniu dyrektorów szkół. Mobilizują się w internecie i na ulicach. Aktywiści zabiegali też o ponadpartyjne wysłuchanie publiczne w Sejmie. Odbyło się ono 6 grudnia 2022, a zorganizowały je wspólnie cztery opozycyjne kluby parlamentarne.
Dwa dni później miała miejsce demonstracja pod Sejmem. Jej uczestnicy protestowali m.in. pod hasłami:
?Pogrzeb polskiej edukacji?,
?Chcemy myśleć, a nie klęczeć?,
?NIE dla deformacji, tak dla edukacji?,
?Chcemy edukacji, nie indoktrynacji?.
Tymczasem obóz władzy, mający od dłuższego czasu coraz większe problemy z sejmową większością, poniósł 14 grudnia porażkę w komisji edukacji, która głosami opozycji zdecydowała o zawieszaniu prac nad ?lex Czarnek?.
Z dużym prawdopodobieństwem ustawa wróci jednak pod obrady Sejmu na początku roku. Oddolna presja na rządzących i solidarne działanie wszystkich zaangażowanych środowisk będą miały kluczowe znaczenie w powstrzymaniu autorytarnych zapędów rządzących, którzy chcą wziąć pod but dyrektorów i nauczycieli, a ze zideologizowanej szkoły uczynić kolejne narzędzie służące reprodukcji władzy.
Agnieszka Kaleta
Category: Gazeta - styczeń 2022