PiS, pandemia i toksyczny kapitalizm

| 1 stycznia 2022
Anna Maria Siarkowska, nacjonalistyczna liderka 
pisowskich antyszczepionkowców.
Anna Maria Siarkowska, nacjonalistyczna liderka
pisowskich antyszczepionkowców.

Liczba zgonów w Polsce związku z koronawirusem jest przerażająca. W środę, 29 grudnia odnotowano 794 zgony osób chorych na Covid-19 – rekordowy wynik w obecnej, czwartej fali. Do końca ubiegłego roku łączna liczba zgonów covidowych wyniosła prawie 100 000.

Koronawirus sieje śmierć na jeszcze większą skalę. W 2020 roku zmarło w Polsce ponad 477 tys. osób. Już wiemy, że w 2021 r. ta liczba przekroczyła pół miliona – najwięcej od czasów drugiej wojny światowej.

Dla porównania, we wszystkich powojennych dekadach umierało w Polsce około 400 tysięcy ludzi rocznie.

Oznacza to, że Covid-19 pośrednio powoduje wzrost liczby zgonów. Przeszczepy wątroby załamały się już w zeszłym roku. W tym roku jest równie źle. Umierają ludzie czekający w kolejce na przeszczepy. Umierają też chorzy na raka, którzy nie doczekali się leczenia.

Według dominującej ideologii po 1989 roku w Polsce nastąpił skok cywilizacyjny. Jakoś tak się jednak dzieje, że rządzący w tej nowej cywilizacji nie potrafili i nie potrafią przeznaczyć wystarczających środków na ratowanie życia w systemie ochrony zdrowia.

Opozycja mówi, że w Polsce jest wyjątkowo źle. Porównania z innymi krajami są właściwe ponieważ pokazują, jak bardzo PiS lekceważy pandemię – ważniejsze jest zachowanie lojalności pisowskiego elektoratu.

System kapitalistyczny

Właściwe, ale nie wystarczające. Trzeba pójść dalej i podkreślić śmiercionośną naturę całego systemu kapitalistycznego.

– Zacznijmy od Big Pharmy – czyli wielkich koncernów farmaceutycznych.

Ceny żądane przez Big Pharmę za szczepionki przeciwko Covid–19 są szokujące. Dwa przykłady: według szacunków Public Citizen, masowa produkcja jednej dawki szczepionki firmy Pfizer/BioNTech kosztuje około 1,20 dolara; masowa produkcja jednej dawki szczepionki Moderny kosztuje 2,85 dolara. W niektórych krajach dawka szczepionki Pfizer/ BioNTech jest sprzedawana po 23,50 dolara, a dawka szczepionki Moderna kosztuje nawet 37 dolarów. Według Big Pharmy usprawied- liwieniem dla takich cen są koszty badań i rozwoju oraz prób klinicznych. To kłamstwo. Koszty te zostały prawie w całości sfinansowane ze środków publicznych.

– Hierarchia państw w globalnym kapitalizmie oznacza, że mieszkańcy krajów 

Globalnego Południa są traktowani znacznie gorzej niż ludzie w bogatszych krajach (gdzie również priorytety kapitalizmu nie pozwalają na skuteczną walkę z pandemią). 

Według grudniowych danych tylko 2,7% mieszkańców 27 krajów o najniższych dochodach otrzymało szczepionkę, podczas gdy w Ameryce Północnej i Europie Zachodniej odsetek ten wynosi ponad 60% (https://ourworldindata.org/covid-vaccinations).

– Kryzys pandemiczny i katastrofa klimatyczna pokazują, że kapitalizm traktuje całą przyrodę jedynie jako źródło zysków. 

W przypadku pandemii mamy do czynienia z pogonią za zyskiem wielkich koncernów i cynicznymi priorytetami polityków. Gdy chodzi o klimat, zależność kapitalizmu od paliw kopalnych uniemożliwia mu poradzenie sobie z trwającą katastrofą.

Już pisma Karola Marksa przesiąknięte były świadomością, do czego doprowadzają kapitalistyczne stosunki klasowe – także w relacji człowieka z resztą przyrody. Powodują, że my, będący częścią przyrody, jesteśmy od niej wyobcowani. W ich ramach, nie możemy działać w przyrodzie w sposób dla nas bezpieczny.

Oznacza to, że nie sposób naprawić naszych więzi z otoczeniem przyrodniczym bez obalenia tego chorego zakaźnie systemu. To naprawdę sprawa życia i śmierci.

Tags:

Category: Gazeta - styczeń 2022

Comments are closed.