Pogoń za zyskiem podsyca pożary na całym świecie

| 1 września 2021
09.08 21 Grecka wyspa Evia.
09.08 21 Grecka wyspa Evia.

Pożary lasów w południowej Europie i innych częściach świata to przerażające przejawy kryzysu klimatycznego.

Lasy są kluczowymi ekosystemami podtrzymującymi życie na Ziemi, ale znikają w zastraszającym tempie. W zeszłym roku w Australii spłonęło aż 20% drzew.

W Stanach Zjednoczonych od 2000 r. doszło do 224 poważnych pożarów lasów, w wyniku czego w latach 2001-2020 kraj stracił 15% drzewostanu.

Pożary lasów mogą być naturalnymi zjawiskami, które odgrywają pewną rolę w cyklach życia ekosystemów. Jednak ich częstotliwość i intensywność są wynikiem zmian klimatu przyspieszonych działalnością człowieka.

Globalne ocieplenie powoduje, że powstają warunki sprzyjające szybszemu rozprzestrzenianiu się pożarów.

Cieplejszy klimat oznacza znacznie szybsze parowanie wód gruntowych, co powoduje większe przesuszenie gleby i porastającej ją roślinności.

Innym przejawem kryzysu klimatycznego jest nasilenie się plag szkodników, które niszczą zdrowe drzewa. Wyniki niektórych badań sugerują, że większa objętość martwych drzew może prowadzić do bardziej gwałtownych pożarów, które są znacznie trudniejsze do opanowania.

Pożary lasów nie tylko stanowią bezpośrednie zagrożenie dla życia ludzkiego, lecz także powodują emisje dymu, którego wdy- chanie może mieć poważne długofalowe konsekwencje dla zdrowia ludzi.

Toksyczne związki zawarte w dymach z takich pożarów mogą pokonywać nawet setki kilometrów i zagrażać mieszkańcom ościennych krajów.

Według nowego raportu opublikowanego w „Nature Communications Journal” wdychanie dymu z pożaru lasu może być co najmniej 10 razy bardziej szkodliwe od wdychania sadzy z fabryk czy spalin samochodowych.

Pożary zagrażają również w ogóle naszemu przetrwaniu.

Lasy są naturalnymi pochłaniaczami dwutlenku węgla oraz innych gazów cieplarnianych obecnych w atmosferze z powodu działalności człowieka.

Płonąc, drzewa uwalniają zgromadzony w nich węgiel z powrotem do atmosfery.

Spalanie paliw kopalnych i wylesianie to arcygroźne połączenie dwóch czynników, które przyspieszają zmiany klimatu.

Aby przerwać ten śmiercionośny cykl, potrzebujemy pilnej zmiany. Konieczne jest inwestowanie w projekty infrastrukturalne, które uchronią ludzi przed pożarami.

Nie uda się jednak opanować pożarów lasów, dopóki nie zostanie zlikwidowany globalny system, w którym zasoby naturalne są eksploatowane dla zysku.

Tłumaczył Łukasz Wiewiór

Tags:

Category: Gazeta - wrzesień 2021, Gazeta - wrzesień 2021 - cd.

Comments are closed.