Nowe ostrzeżenie klimatologów to „czerwony alarm dla ludzkości”

| 1 września 2021
25.08.21 Białystok. Działaczki Młodzieżowego Strajku Klimatycznego.
25.08.21 Białystok. Działaczki Młodzieżowego Strajku Klimatycznego.

Rządy tak długo zwlekały z podjęciem działań na rzecz ograniczenia emisji gazów ze spalania paliw kopalnych, że nie ma już szans na powstrzymanie globalnego ocieplenia w ciągu najbliższych 30 lat.

Takie wnioski płyną z przełomowego raportu opublikowanego 9 sierpnia przez Międzyrządowy Zespół ds. Zmian Klimatu (IPCC). W raporcie pada ostrzeżenie przed coraz bardziej ekstremalnymi falami upałów, suszami i powodziami oraz przed przekroczeniem założonego progu wzrostu temperatury w ciągu niewiele ponad dekady.

Naukowcy alarmują, że występujące dziś na świecie potworne upały, katastrofalne pożary i niszczycielskie powodzie to dopiero przygrywka do tego, co nas czeka z powodu zmian klimatu.

W raporcie zaznaczono, że najgorszego scenariusza można uniknąć – ale tylko wtedy, gdy rządy podejmą już teraz działania w celu przeciwdziałania globalnemu ociepleniu.

Oznacza to konieczność drastycznego ograniczenia emisji gazów cieplarnianych, w tym dwutlenku węgla, powstających w wyniku spalania paliw kopalnych.

W raporcie IPCC pada jasne stwierdzenie: „nie ma wątpliwości, że ocieplenie atmosfery, oceanów i lądów jest spowodowane działalnością człowieka”.

Autorzy dokumentu twierdzą, że od 1970 r. globalne temperatury na powierzchni Ziemi rosły szybciej niż w jakimkolwiek innym pięćdziesięcioletnim przedziale czasu w ciągu ostatnich 2000 lat.

Jest to w dużej mierze związane ze spalaniem węgla, ropy i gazu jako źródeł energii.

Spowodowane tym ogrzanie klimatu „zdążyło już doprowadzić do nasilenia się wielu ekstremalnych zjawisk pogodowych i klimatycznych w każdym regionie świata” – podkreślają autorzy raportu.

Dodają też, że w ostatniej dekadzie związek między działalnością człowieka a ekstremalnymi zjawiskami pogodowymi, takimi jak fale upałów i pożary lasów, stał się jeszcze ściślejszy.

Niektóre zmiany, takie jak podnoszenie się poziomu mórz, są nieodwracalne.

Jeden z autorów raportu, prof. Ed Hawkins, ostrzega, że „konsekwencje dalszego ocieplenia będą coraz poważniejsze, a wielu zmian nie będzie można cofnąć”. Sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres uważa, że raport należy uznać za „ czerwony alarm dla ludzkości”.

Dodał także, że „jeśli teraz połączymy siły, możemy zapobiec katastrofie klimatycznej. Jednak jak jasno wynika z raportu, nie ma czasu na odwlekanie działań ani miejsca na wymówki”.

Od XIX wieku w wyniku działalności człowieka planeta ogrzała się o około 1,1 stopnia Celsjusza.

Katastrofalne skutki

Raport zawiera ostrzeżenie, że jeśli średnia temperatura wzrośnie o 2 stopnie Celsjusza, należy się spodziewać upałów, które będą miały katastrofalne skutki dla zdrowia publicznego i rolnictwa.

Wszystkie rządy potwierdziły, że uznają ustalenia raportu, ale podjęcie działań w oparciu o nie musi oznaczać całkowite zerwanie z wykorzystaniem paliw kopalnych.

Rządy nie podjęły żadnych działań w 2019 r. po tym, jak opublikowany został poprzedni raport IPCC, w którym ostrzegano, że pozostało tylko 12 lat, aby uniknąć najgorszego scenariusza zmian klimatu.

Tamten raport wzniecił gniew i zainspirował nowe, bojowe ruchy klimatyczne, takie jak młodzieżowe strajki klimatyczne czy Extinction Rebellion. Potrzebujemy powrotu tego oporu, tak aby stawić czoła systemowi, który stawia zyski ze spalania paliw kopalnych ponad przyszłością planety.

Tłumaczył Łukasz Wiewiór

Tags:

Category: Gazeta - wrzesień 2021, Gazeta - wrzesień 2021 - cd.

Comments are closed.