Klęska Zachodu w wojnie afgańskiej

| 1 września 2021
Obóz dla uchodźców w Kabulu, w 2011 roku. W wyniku okupacji pojawiły się ogromne rzesze uchodźców.
Obóz dla uchodźców w Kabulu, w 2011 roku.
W wyniku okupacji pojawiły się ogromne rzesze uchodźców.

Po 20 latach, w czasie których zginęło co najmniej ćwierć miliona ludzi i wydano biliony dolarów na ataki wojskowe, talibowie obalili wspierany przez Zachód rząd w Afganistanie. To gigantyczna klęska dla amerykańskiego imperializmu – nawet dekady krwawej wojny nie mogły zapewnić mu zwycięstwa.

Po ucieczce z kraju prezydenta Afganistanu Aszrafa Ghaniego i upadku rządu talibowie potrzebowali tylko jednego dnia, by 15 sierpnia ogłosić zwycięstwo w stołecznym Kabulu. Ghani uciekł bez ostrzeżenia, gdy tylko siły talibów ruszyły na Kabul. Dramatyczne zdjęcia helikoptera transportowego Chinook, ewakuującego amerykański personel dyplomatyczny z Kabulu, przywołały wspomnienia związane ze słynnymi fotografiami przeładowanych samolotów, opuszcza- jących Sajgon w Wietnamie w 1975 r.

Rozpad armii

Kabul był ostatnim dużym miastem opanowanym przez talibów w trakcie postępującego z zadziwiającą szybkością zajmowania całego kraju. W obliczu rozpadu afgańskiej armii 14 i 15 sierpnia zajęto drugie i trzecie co do wielkości miasta kraju wraz z całymi regionami. Wielu dowódców afgańskiej armii dogadało się z talibami i nie stawiali zbrojnego oporu.

15 sierpnia opublikowano zdjęcia talibów w pałacu prezydenckim w Kabulu. Talibscy żołnierze pozowali obok wyprodukowanych w USA helikopterów Black Hawk oraz samolotów zdobytych na afgańskiej armii. Na tym samym filmie widać bojowników talibskich chwalących się helikopterami bojowymi wyprodukowanymi w Rosji.

Wygląda na to, że nagranie zarejestrowano w hangarze w bazie lotniczej w Kandaharze, która jeszcze do niedawna była najważniejszą bazą amerykańską w Afganistanie. Na filmie słychać, jak jeden z żołnierzy twierdzi, że w bazie było co najmniej 5 śmigłowców i kilka odrzutowców. Szacuje się, że każdy z amerykańskich statków powietrznych jest wart kilka milionów dolarów.

Tak właśnie wygląda całkowita klęska inwazji, na której czele stały Stany Zjednoczone. Wielu zadaje teraz słuszne pytanie, dlaczego wydano tyle pieniędzy? W imię czego zmarnowano tyle w większości młodych ludzkich istnień, skoro efektem jest jedynie mord i krwawy chaos.

Winę za rozpaczliwą sytuację w Afganistanie całkowicie ponosi Zachód. Imperialne siły rzuciły na Bliski Wschód wszystko, co posiadały, żeby zapewnić sobie kontrolę i wpływy. Dowodzona przez USA dwudziestoletnia kampania zakończyła się całkowitym fiaskiem. Teraz, gdy jest już za późno, wszyscy wycofują się tak szybko, jak to tylko możliwe, pozostawiając za sobą zniszczenia które spowodowali.


Witajmy uchodźców

Państwa Unii Europejskiej panikują teraz, że nie będą mogły deportować do Afganistanu ludzi ubiegających się o azyl. Obawiają się też o liczbę ludzi, którzy będą teraz chcieli uciec na Zachód. Sześć państw członkowskich UE ostrzegło przed wstrzymywaniem deportacji Afgańczyków, których podania o azyl zostały odrzucone.

„Wstrzymanie powrotów wyśle zły sygnał, i prawdopodobnie zmotywuje jeszcze więcej obywateli afgańskich do wyjazdu do UE” – piszą w liście do Komisji Europejskiej przedstawiciele Austrii, Danii, Belgii, Holandii, Grecji i Niemiec.

Właściwą odpowiedzią nie jest odsyłanie ludzi w niebezpieczne miejsca. Zamiast tego granice muszą pozostać otwarte dla wszystkich uciekających przed potwornościami, spowodowanymi przez Zachód.

USA nie dbają o kobiety

W 2001 r. USA i ich sojusznicy usprawiedliwiali inwazję Afganistanu, przedstawiając ją jako “interwencję humanitarną”. W rzeczywistości chcieli utwierdzić amerykańską kontrolę Środkowego Wschodu i dalszych terenów. Władcy nie dbają o poprawę życia ludzi w żadnym miejscu; dla nich liczą się tylko dominacja, rynki i kontrola. Gdyby choć trochę obchodziło ich życie cywilów, nie okazywaliby tego, zrzucając na nich bomby.

Zachód twierdził, że ta wojna była sprawiedliwa, gdyż należało bronić demokracji i praw człowieka – a w szczególności praw kobiet – przed talibami. Jednak ten sam Zachód wchodzi w sojusze z takimi reżimami jak Arabia Saudyjska, które systematycznie niszczą życie kobiet. Teraz sytuacja tych, co pozostali w Afganistanie, staje się niebezpieczna. W wyniku interwencji Zachodu i trwającej 20 lat wojny życie Afgańczyków znacznie się pogorszyło. Talibowie rośli w siłę z powodu obcej interwencji i powtarzających się mordów na cywilach, dokonywanych przez zachodnie wojska.

Życie kobiet pod rządami talibów rzeczywiście będzie ciężkie i pełne opresji – to będzie reżim depczący prawa ludzkie. Jednak zbrojna interwencja nie jest rozwiązaniem. Wyzwolenie nigdy nie jest podane lub też podarowane ludziom, którzy doświadczają opresji. Z całą pewnością nie nadaje się go przez lata wojny, bombardowań i rozlewu krwi. Jedyną drogą uciemiężonych do wyzwolenia się jest ich własna aktywność i samo-emancypacja.

USA i Polska nie dbają o prawa kobiet. Te państwa zamkną granice dla wielu uchodźców, próbujących uciec z Afganistanu – popatrzcie tylko, jak traktują ludzi doświadczających opresji u siebie w domu. Jedynym sposobem na wywalczenie prawdziwego wyzwolenia jest walka oddolna. Nie można przy tym pozwolić, by ta sprawa była używana jako pretekst do prowadzenia wojny.

Isabel Ringrose
Tłumaczył Jacek Szymański

Tags:

Category: Gazeta - wrzesień 2021

Comments are closed.