Strajki i protesty pracownicze w Polsce

| 1 lipca 2021

Ministerstwo Edukacji i Nauki ? Warszawa
Protest NSZZ ?Solidarność?

1 lipca przed gmachem MEiN Warszawie protestowały nauczycielki i nauczyciele z sekcji oświatowej NSZZ ?Solidarność? z różnych regionów Polski, m.in. Mazowsza, Podkarpacia, Warszawy, Olsztyna oraz Regionu Śląsko-Dąbrowskiego. Solidarność domaga się m.in. zrealizowania przez rząd porozumienia z kwietnia 2019 r. dotyczącego powiązania wysokości wynagrodzenia nauczycieli ze średnim wynagrodzeniem w gospodarce. Ministerstwo w maju zaproponowało powiązanie wysokości wynagrodzenia nauczycieli z minimalnym wynagrodzeniem za pracę.

Zebrani na proteście zarzucali rządowi, a w szczególności ministrowi Czarnkowi, niewiarygodność. Zapowiedzieli, że jeśli porozumienie nie będzie realizowane, to ?przyjdą liczniej ? z rodzicami, babciami?. ?Będziemy dalej walczyć o to, co nam się słusznie należy? ? zapowiedzieli.


Paroc Polska ? Trzemeszno
Strajk ostrzegawczy ? wielki zakład stanął

23.06.21 Trzemeszno. Strajkujący pracownicy Paroc Polska.

23 czerwca rano związkowcy z OPZZ ?Konfederacja Pracy? i ?Solidarności 80?, działających w firmie Paroc Polska (producenta wełny mineralnej), przeprowadzili strajk ostrzegawczy. Stanęła cała produkcja. To praktycznie w tej fabryce nigdy się nie zdarza, ponieważ produkowana wełna kamienna jest artykułem rozchwytywanym na rynku i zakład pracuje na okrągło.

W akcji udział wzięło ok. 250 z 783 osób zatrudnionych w fabryce (prawie 100 proc. porannej zmiany). Protest związany był z żądaniem załogi waloryzacji płac i podniesienia dodatku stażowego. Mimo ogromnych zysków zakładu pracownicy fizyczni zarabiają zaledwie 22, 6 zł brutto na godzinę, a po 15 latach pracy należy się zaledwie 68 zł brutto miesięcznie dodatku stażowego. Kolejny postulat to gwarancja umów o pracę na czas nieokreślony dla każdego pracownika już po sześciu miesiącach zatrudnienia. Dziś około jedna trzecia załogi pracuje na umowach na czas określony.


Świętokrzyskie Centrum Rehabilitacji ? Czarniecka Góra
Strajk ostrzegawczy ? wspierali pacjenci

Fizjoterapeuci i masażyści ze Świętokrzyskiego Centrum Rehabilitacji przeprowadzili strajk ostrzegawczy. Codziennie od 21 do 23 czerwca na dwie godziny, między 8.00 a 10.00, przerywali pracę.

Protest zorganizował Ogólnopolski Związek Zawodowy ?Fizjoterapia?, który już od dwóch lat występuje do kierownictwa placówki z żądaniem podwyżek. W poprzednich latach udało się rehabilitantom wynegocjować z kierownictwem podwyżkę w trzech transzach po 500 zł, jednak dotąd otrzymali tylko pierwszą i na dodatek zmniejszoną do 418 złotych z powodu kosztów, jakie poniósł pracodawca.

Protestujących fizjoterapeutów wspierali pacjenci Centrum, którzy mówił, że rozumieją i popierają płacowe postulaty pracowników.


Szpital dla Nerwowo i Psychicznie Chorych ? Cibórz, woj. lubuskie
Pieniądze dla salowych!

21 czerwca przed Urzędem Marszałkowskim w Zielonej Górze protestowali związkowcy z Solidarności reprezentujący załogę Szpitala dla Nerwowo i Psychicznie Chorych w Ciborzu. Był to już kolejny protest. Związek od miesięcy domaga się podwyżki płac dla personelu i wyrównania tzw. nagród covidowych.

Chodzi przede wszystkim o salowe, które zarabiają skandalicznie mało. Wystarczy powiedzieć, że po podwyżce, łaskawie zaakceptowanej przez dyrekcję w wysokości zaledwie 100 złotych, płaca salowych będzie wynosiła 2600 zł, czyli mniej niż płaca minimalna. By osiągnąć poziom płacy minimalnej ? 2800 zł ? do wynagrodzenia musi być wliczony dodatek za pracę w niedziele i święta. Solidarność chce, by płace salowych zaczynały się od 2800 zł.

Związkowcy domagają się też wyrównania tzw. nagród covidowych. Były wypłacane jako 83 proc. podstawy wynagrodzenia. Ten niesprawiedliwy mechanizm krzywdzi te osoby, które zarabiają najmniej, choć były one w tym samym stopniu narażone na zarażenie covidem, co reszta personelu szpitala.


Fiat Chrysler Automobiles ? Bielsko-Biała
94 proc. załogi za strajkiem

Zakończyło się referendum strajkowe w bielskim zakładzie Marelli należącym do grupy Fiat Chrysler Automobiles. Blisko 94 proc. głosujących opowiedziało się za strajkiem, jeżeli pracodawca nie spełni oczekiwań płacowych.

Jak podała przewodnicząca Międzyzakładowej Organizacji Związkowej NSZZ ?Solidarność? Fiat Chrysler Automobiles, wyniki referendum strajkowego uprawniają związki zawodowe do organizowania akcji strajkowej. Pracownicy zakładu Marelli w Bielsku-Białej domagają się podwyżki o 2, 5 złotego za godzinę pracy.


Zakłady MAN ? Starachowice
Akcje protestacyjne ? pikieta

11 czerwca ponad tysiąc osób zgromadziło się przed zakładami MAN w Starachowicach, żądając podwyżek płac. Napięta sytuacja w zakładzie trwa od kilku miesięcy. Odbyły się już rożne akcje protestacyjne, np. oflagowanie zakładu, protest klaksonowy. Potem Solidarność wezwała załogę do przeprowadzenia strajku włoskiego w dniach 11 ? 14 maja, natomiast 28 maja około tysiąca związkowców z Solidarności manifestowało przed siedzibą zarządu fabryki. Ciągle jednak nie ma woli porozumienia ze strony dyrekcji, więc związek zapowiada dalsze działania.

W pikiecie związkowcom ze Starachowic towarzyszyli przedstawiciele innych organizacji pracowniczych w regionie, m.in. działacze z huty Ostrowiec i Solidarności nauczycielskiej. Z kilku zakładów w Polsce przyszły listy poparcia dla akcji w MAN-ie.


Valeo Autosystemy ? Skawina
?Dość pracy za głodowe pensje?

Przedstawiciele związków zawodowych protestowali w środę 16 czerwca przed jedną z bram firmy Valeo Autosystemy, a dokładnie przed Zakładem Produkcji Systemów Wycieraczek w Skawinie. Informowali w ten sposób pracowników o zerwanych rozmowach z dyrekcją na temat podwyżek. Zapowiedzieli, że jeżeli pracodawca nie powróci do negocjacji, to Wolny Związek Zawodowy Sierpień 80, który prowadził negocjacje, przejdzie do organizowania strajku generalnego.

Protestujący trzymali transparenty z hasłami: ?Dość pracy za głodowe pensje? i ?Za uczciwą pracę, uczciwa płaca?.


Henkel Polska
Walka o podwyżki ? 97 proc. za strajkiem

Pracownicy polskich zakładów koncernu Henkel są zdeterminowani i gotowi na strajk. W zakładzie 23 czerwca zakończyło się referendum strajkowe zorganizowane przez związek ?Solidarność?, w którym blisko 97 proc. uczestników poparło tę formę protestu w walce o podwyżki płac.

?Solidarność? wszczęła spór zbiorowy z pracodawcą w lutym zeszłego roku. Domaga się podwyższenia stawek godzinowych o 4 zł brutto dla pracowników produkcyjnych, a dla pozostałych zatrudnionych wzrostu miesięcznych wynagrodzeń o 672 zł brutto. Prowadzone do tej pory negocjacje zakończyły się fiaskiem.


Zakład Wodociągów i Kanalizacji, Grupowa Oczyszczalnia Ścieków ? Łódź
W obronie miejsc pracy

Około 200 osób wzięło udział w pikiecie związkowców z Zakładu Wodociągów i Kanalizacji oraz Grupowej Oczyszczalni Ścieków 10 czerwca pod siedzibą ZWiK w Łodzi. Protestujący obawiają się, że narzucone przez miasto wysokie czynsze dzierżawne za korzystanie z sieci wodno-kanalizacyjnej, doprowadzą ich spółki do upadku, a następnie prywatyzacji. Protestowano też przeciwko planom redukcji zatrudnienia w obu zakładach.


Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji ? Rybnik
Konflikt o płace ? spór zbiorowy

Zaostrza się konflikt między ?Solidarnością?, działającą w przedsiębiorstwie, a pracodawcą. Związek walczy o podniesienie wynagrodzeń wszystkich pracowników spółki o 257 zł brutto z wyrównaniem od 1 kwietnia tego roku. Od 18 maja w zakładzie trwa spór zbiorowy, obecnie jest na etapie mediacji. Oprócz podwyżek związkowcy domagają się wypłaty 100 proc. dodatku do wynagrodzenia za pracę w soboty, niedziele i święta oraz zmiany zasad wyliczenia nagrody z zysku za dany rok. W czasie negocjacji i rokowań pracodawca próbował skłócić związek z załogą twierdząc, że z winy związku pracownicy nie dostaną premii wakacyjnej w wysokości 1500 zł. Związek odpowiedział na to wszczynając 4 czerwca nowy spór zbiorowy z postulatem wypłaty 1500 zł netto premii.


Służba Więzienna ? Warszawa
Kolejny etap protestu

10 czerwca w Warszawie pod siedzibą Centralnego Zarządu Służby Więziennej protestowali pracownicy Służby Więziennej. Zebrani domagali się m.in. podniesienia dodatków służbowych.

Związkowcy planują kolejne etapy protestu. Pod uwagę brana jest m.in. ogólnopolska manifestacja i tzw. strajk włoski w jednostkach penitencjarnych.

Joanna Puszwacka

Tags:

Category: Gazeta - lipiec-sierpień 2021, Gazeta - lipiec-sierpień 2021 - cd.

Comments are closed.