Strajki i protesty pracownicze w Polsce

| 1 czerwca 2021

Nexteer ? Tychy
Strajk ostrzegawczy: chcemy podwyżek!

W zakładzie Nexteer Automotive Poland 18 maja odbył się dwugodzinny strajk ostrzegawczy. Działająca w zakładzie ?Solidarność? domaga się od pracodawcy podwyżek wynagrodzeń w wysokości 2,5 zł na godzinę brutto. Do protestu, który rozpoczął się o godz. 12.00, przystąpiła zdecydowana większość pracowników produkcyjnych z pierwszej zmiany. Stanęły wszystkie linie produkcyjne.

Pracownicy są zdeterminowani, żeby walczyć o godne zarobki.

Oprócz podwyżek płac ?Solidarność? chce zmian w zasadach premiowania i wprowadzenia w firmie nagrody jubileuszowej. Obecnie związek pozostaje w sporze zbiorowym z pracodawcą. Jeśli rozmowy z zarządem nie przyniosą spodziewanych rezultatów, związek zapowiada zorganizowanie referendum strajkowego, a następnie bezterminowego strajku.


Glovo
Firma cofnęła się ? strajkujący osiągnęli
poprawę warunków

Pracownicy Glovo

Choć formalnie nie są pracownikami, kurierzy dowożący paczki z żywnością dla firmy Glovo zastrajkowali i przestali realizować zlecenia klientów. Przyczyną protestu był narzucony przez Glovo i niekonsultowany nowy system naliczania wynagrodzeń. W skrócie firma postanowiła płacić tylko za przejazd kuriera od punktu pobrania przesyłki do klienta, nie płacić natomiast za dojazd do tego punktu. W efekcie spowodowało to spadek średnich zarobków kurierów nawet o 40 proc.

Pierwszy protest odbył się w Białymstoku pod koniec kwietnia. Następny, bardziej liczny 15-16 maja w Trójmieście, gdzie wywołał duże zamieszanie. Firma Glovo zadeklarowała, że usprawni system tak, aby nieopłacalnych kursów było o wiele mniej lub nie było ich wcale. Glovo obiecało także, że kurierzy będą mogli odrzucić zlecenie trzy razy dziennie, a nie tylko raz, jak do tej pory.

Był to pierwszy taki protest w Polsce. Kurierzy zorganizowali się i coś osiągnęli. Może to pierwszy krok na drodze do samoorganizacji środowiska i droga do uznania ich za pracowników z pełnią praw pracowniczych, takich jak urlop wypoczynkowy, zwolnienie lekarskie, prawo do strajku.


Ośrodek Pomocy Społecznej ? Głuchołazy
Trwa protest o prawa związkowe

W Głuchołazach stoi billboard informujący o proteście pracowników Ośrodka Pomocy Społecznej. Spór zbiorowy trwa już ponad 24 miesiące. Związkowcy zarzucają pracodawcy utrudnianie działalności związkowej np. nieuznawanie prawa do zwolnień doraźnych członków związku w celu wykonywania zadań związkowych.


Miejsko-Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej ? Końskie
Mobilny protest w sprawie podwyżek

Na ulice miasta 18 maja wyjechało auto z billboardem wzywającym dyrektor MGOPS w Końskich do przyznania podwyżek pracownikom. Akcję zorganizowała Polska Federacja Związkowa Pracowników Socjalnych i Pomocy Społecznej, by wywrzeć nacisk na pracodawcę. Od ponad 2 lat trwa spór zbiorowy w sprawie wzrostu wynagrodzeń, jednak dotychczasowe działania nie przyniosły spodziewanych rezultatów.


Egzaminatorzy WORD ? Katowice
Protest płacowy

10 maja egzaminatorzy Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego na Śląsku rozpoczęli strajk. Trwał on co najmniej trzy dni. Ich żądanie to podwyżka o 1500 złotych miesięcznie. Pracy odmówiło około 20 procent pracowników. Spowodowało to chaos w pracy ośrodka i konieczność odwoływania egzaminów na prawo jazdy. WORD Katowice to największy tego typu ośrodek w Polsce, zatrudnia ponad 200 egzaminatorów.


Operatorzy alarmowi
Protest w Warszawie

Pod Sejmem RP i Kancelarią Premiera 17 maja protestowali operatorzy numerów alarmowych. Pikieta zorganizowana została przez Organizację Międzyzakładową nr 14-017 Operatorów Numerów Alarmowych OPZZ ?Konfederacja Pracy?. Zebrani domagali się przede wszystkim wzrostu wynagrodzeń, poprawy warunków pracy i wprowadzenia zmian w prawie zapewniających sprawne funkcjonowanie Systemu Powiadamiania Ratunkowego. Ta nieliczna, bo licząca około tysiąc osób grupa zawodowa, pełni niezwykle ważną rolę w zapewnieniu bezpieczeństwa ludzi w Polsce. Jednak jej odpowiedzialna i ciężka praca jest bardzo źle wynagradzana. Operatorzy pracują w systemie 12-godzinnych zmian, nie dostają dodatku za pracę w święta.


Kopalnia i Elektrownia Turów
Samochodowa blokada i demonstracja we Wrocławiu

25 maja, na drodze transgranicznej pomiędzy Czechami a Niemcami, rozpoczął się kilkugodzinny protest pracowników kopalni i elektrowni Turów.

Kilkadziesiąt oflagowanych samochodów jeździło pomiędzy dwoma rondami, spowalniając ruch na tej tranzytowej trasie.

?Spontanicznie na tej drodze protestowaliśmy już w piątek [21 marca], zaraz po informacji o decyzji TSUE. Dzisiejszy protest jest już większy i zaplanowany? ? powiedział Andrzeje Staszewski z NSZZ Pracowników Elektrowni Turów. 21 maja Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej nakazał Polsce natychmiastowe wstrzymanie wydobycia w kopalni odkrywkowej węgla brunatnego Turów,

26 maja związkowcy protestowali przed siedzibą przedstawicielstwa Komisji Europejskiej we Wrocławiu. Worki z węglem brunatnym zostały rozsypane przed budynkiem.


Żywiec Zdrój
Flagi na bramach spółki ? walka o godne zarobki

W ostatni dzień kwietnia 2021 roku na bramach czterech zakładów spółki Żywiec Zdrój pojawiły się transparenty i flagi Solidarności. Tak związkowcy chcą pokazać determinację pracowników w walce o godziwe podwyżki.

Związek Solidarność działający w spółce Żywiec Zdrój, należącej do światowego koncernu spożywczego Danone, domaga się podwyżek dla pracownikowi operacyjnych. Negocjacje z zarządem ciągną się od początku roku, jednak z powodu braku porozumienia związek ogłosił w marcu rozpoczęcie sporu zbiorowego.

To, co proponuje pracodawca, jest nie do przyjęcia ? mówią związkowcy. Chce uzależnić wzrost wynagrodzeń od realizacji celów rocznych i wyników ocen pracowniczych. W efekcie realna średnia podwyżka to zaledwie 2,42 procent, a nie, jak utrzymuje pracodawca, 4,2 proc.


Uniwersytet Pedagogiczny ? Kraków
Protest przeciwko zwalnianiu pracowników

Byli i obecni pracownicy oraz osoby studiujące na uczelni, w sumie około 50 osób, uczestniczyło 18 maja w proteście przed gmachem Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie. W ten sposób manifestowali sprzeciw wobec zwolnienia 30 pracowników naukowych. To polityka oszczędności kosztem pracowników wprowadzona przez nowe władze uczelni. ?Panie Rektorze, nie tędy droga? ? skandowali protestujący.

Wielu pracowników zarzuca nowym władzom UP dokonywanie ideologicznych czystek pod pretekstem ratowania budżetu uczelni. Redukcje dotykają bowiem nauczycieli akademickich z wieloletnim stażem, którzy nie pasują do ideologicznego oblicza Ministerstwa Edukacji i Nauki. Zwolnienia motywowane są także osiąganiem wieku emerytalnego, co jest niezgodne z prawem pracy. Niestety działania te odbywają się przy aktywnym przyzwoleniu szefa zakładowej ?Solidarności? (przy sprzeciwie dwóch innych działających na tej uczelni związków ? Związku Nauczycielstwa Polskiego i Związku Zawodowego Pracowników Uniwersytetu Pedagogicznego).


Grupa TAURON
Protest samochodowy ?Solidarności?

Premier Mateusz Morawiecki nie udzielił odpowiedzi na prośby ?Solidarności? o spotkanie w sprawie problemów w grupie TAURON, więc związkowcy wzięli sprawy w swoje ręce.

W Katowicach przeprowadzili 28 kwietnia protest samochodowy. Między 7.30 a 8.30 rano kolumna samochodów, mimo wysiłków policji, by ją rozdzielić, jeździła pod siedzibą spółki Tauron. Następnie przejechała pod biuro poselskie premiera, by tam zostawić adresowane do niego pisma dotyczące trudnej sytuacji w spółce.

26 maja związkowcy z ?Solidarności? zapowiedzieli, że 9 czerwca zorganizują w Warszawie manifestację.

Joanna Puszwacka

Tags:

Category: Gazeta - czerwiec 2021, Gazeta - czerwiec 2021 - 2cd.

Comments are closed.