Facebook cenzuruje Rogera Watersa za trzymanie palestyńskiej flagi

| 1 czerwca 2021

Roger Waters, legendarny lider i współzałożyciel brytyjskiego zespołu Pink Floyd, już od wielu lat zdradza swoje polityczne przekonania.

Końcówka jego kariery w Pink Floyd na początku lat osiemdziesiątych i jego późniejsze solowe płyty świadczyły o tym dobitnie.

Wspaniały manifest antywojenny na płycie Pink Floyd The Final Cut, ostatniej z jego udziałem; krytyki Reagana i Thatcher w Radio KAOS czy analizy masowych mediów w Amused to Death.

Podczas jego ostatniej trasy koncertowej po Stanach Zjednoczonych w 2017 wyświetlane były antytrumpowe wizerunki. Zaangażowanie polityczne Watersa to nie tylko wydawanie płyt i koncertowanie, znaczenie utrudnione obecnie przez pandemię, ale też szeroko pojęty aktywizm.

Apartheid Izraela

Waters jest jednym z największych artystów, którzy wspierają Palestyńczyków. Już od ponad dziesięciu lat Waters apeluje do swoich kolegów i koleżanek z branży, aby bojkotowali koncertowanie w Izraelu i wspiera propalestyńską kampanię BDS (Bojkot, Wycofanie Inwestycji i Sankcje).

Waters otwarcie mówi o polityce apartheidu. Artysta często przywołuje płytę Pink Floyd The Wall, w której poruszał problem wyobcowania i izolacji (stąd symboliczny mur). Waters wzywa teraz: Zburzmy izraelski mur!

Kiedy Izrael zaatakował Palestyńczyków na początku maja tego roku, Roger Waters umieścił na swoim facebookowym profilu zdjęcie, na którym trzyma palestyńską flagę podczas jego koncertu w Rzymie, w 2019 roku. Facebook zdecydował się je skasować. Wyraźnie to pokazuje, po której stronie konfliktu stoi korporacja. Facebook zablokował, a my będziemy je dalej publikować!

Parafrazując największy przebój Pink Floyd Another Brick in the Wall: We don?t need no occupation.

Maciej Bancarzewski

Tags:

Category: Gazeta - czerwiec 2021, Gazeta - czerwiec 2021 - 2cd.

Comments are closed.