Palestyńska rewolta przetacza się przez Zachodni Brzeg

| 17 maja 2021
15.05.21 Zachodni Brzeg.
15.05.21 Zachodni Brzeg.

[Tylko online]

Palestyńska rewolta przetoczyła się przez Zachodni Brzeg, kiedy władze Izraela wysłały żołnierzy do tłumienia protestów wewnątrz swoich granic.

Jedno z palestyńskich mediów poinformowało o protestach które miały miejsce w ponad 200 miejscach na samym Zachodnim Brzegu. Spotkały się one z bezwzględnymi represjami ze strony wojska okupanta.

Duży protest odbył się w Betlejem, miały one miejsce również w Tulkarem, Qalqilyi oraz Hebronie.

Żołnierze Sił Obrony Izraela użyli wobec protestujących okrytych gumą metalowych pocisków, paralizatorów, a w powietrzu rozpylili gaz łzawiący.

Są oni odpowiedzialni za śmierć przynajmniej 11 Palestyńczyków podczas piątkowych protestów na Zachodnim Brzegu. Czerwony krzyż, podczas tego wydarzenia, zgłosił również 1757 rannych (wliczając 201 z Betlejem).

Protesty na Zachodnim Brzegu są znakiem tego, że rewolta zapoczątkowana przez masowe protesty w Jerozolimie na początku maja się rozprzestrzenia.

Istotne jest również to, że w krajach graniczących z Izraelem odbyły się protesty solidarnościowe z Palestyńczykami. Część z tych protestów miała zamiar przekroczyć granicę, co spotkało się z agresją izraelskich żołnierzy. Zabili oni jednego demonstrantów na granicy z Libanem.

Rewolta rozpoczęła się od protestów przeciw eksmisji palestyńskich rodzin z Jerozolimy. Eksmisje te miały na celu zrobienie miejsca dla izraelskich osadników. Protesty rozprzestrzeniły się po miastach wewnątrz ?oficjalnych? granic Izraela, a gdy palestyńscy obywatele Izraela podjęli marsze solidarnościowe i walki z izraelskimi osadnikami.

Protesty wstrząsnęły izraelskimi politykami i wojskowymi, którzy twierdzili, że są one nawet większym zagrożeniem niż rakiety odpalane przez grupy oporu ze Strefy Gazy.

Minister Obrony Benny Grantz zgodził się na wojskowy transport broni do miast Izraela ? takiej jak karabiny M16, które są zwykle używane przez wojsko na terytoriach okupowanych.

Premier Izraela Binjamin Netanjahu zaaprobował rozmieszczenie sił zbrojnych i służb bezpieczeństwa Szin Bet, a także stosowanie aresztu administracyjnego. Oznacza to, że aparat państwowy Izraela może na długo zamykać w więzieniach Palestyńczyków bez rozpraw sądowych.

Netanjahu powiedział także policji granicznej, wysłanej do stłumienia protestów, aby nie martwiła się o śledztwa i przesłuchań dyscyplinarne.

?Słyszymy pogłoski o obawach przed komisjami śledczymi, dochodzeniami, inspekcjami ? dajemy wam wszystkie narzędzia, aby chronić siebie i obywateli Izraela? ? powiedział. ?Macie nasze pełne wsparcie, nie obawiajcie się?.

Netanjahu dodał: ?Nie mamy teraz większego zagrożenia niż te pogromy i nie mamy innego wyjścia niż przywrócenie prawa i porządku poprzez zdecydowane użycie siły?.

Jednak narastająca przemoc w Izraelu wydaje się tylko zachęcać Palestyńczyków do walki ? w każdej części Palestyny.

Każdy musi solidaryzować się z ruchem oporu.

Nick Clark
Tłumaczył Mateusz Wyrzykowski

[Jeden z nalotów Izraela w Strefie Gazy w nocy 16/17 maja zabił 42 osoby, w tym dziesięcioro dzieci.]

Tags:

Category: Gazeta - czerwiec 2021

Comments are closed.