Wyrok na Chauvina to zwycięstwo buntu Black Lives Matter

| 23 kwietnia 2021
20.04.21 Demonstracja przed sądem.
20.04.21 Demonstracja przed sądem.

Marx21 postrzega skazanie Dereka Chauvina, który zamordował George’a Floyda, jako zwycięstwo ruchu Black Lives Matter (BLM) i uciskanych ludzi na całym świecie.

Wyrok ten jest sprzeczny z historycznym status quo w Stanach Zjednoczonych, gdzie rasistowskie akty przemocy policji i różnych samozwańczych obrońców ?prawa i porządku? pozostają bezkarne. Jednak w obliczu tej przemocy czarni ludzie w USA bohatersko walczyli, szukając sprawiedliwości za zbrodnie przeciwko czarnemu życiu ? i choć zmagali się z ogromnych przeciwnościami i oporem, nie walczyli sami.

Wyrok ten ukazuje, jaką sprawiedliwość możemy uzyskać w naszym systemie sądowniczym poprzez masową walkę. To jednak nie przywróci życia Georgowi Floydowi. Mimo że może to zmusić niektórych rasistowskich gliniarzy do zastanowienia się dwa razy, nie sprawi jednak, że rasizm i przemoc policyjna nagle znikną z ulic.

Marx21 pracuje nad dokładniejszym opisem sprawy i wnioskami politycznymi, które zostaną opublikowane później.

Podsumowując, prokuratura oświadczyła, że ?to nie było działanie policyjne, to było morderstwo.? Chociaż cieszymy się, że Chauvin, który z okrucieństwem i obojętnością zabił George’a Floyda i miał długą historię podobnych rasistowskich ekscesów, został uznany winnym wszystkich zarzutów, nie zgadzamy się z prokuraturą. To, co zrobił Chauvin i to, co zrobiło wielu innych funkcjonariuszy od początków istnienia policji, było zarówno działaniem policyjnym, jak i morderstwem.

To właśnie ponowna eksplozja ruchu BLM po zabójstwie George’a Floyda zmusiła władze najpierw do zawieszenia Chauvina, następnie wyrzucenia go ze służby, a na koniec postawienia go w stan oskarżenia o morderstwa drugiego i trzeciego stopnia i zabójstwo drugiego stopnia.

To echa tego ruchu popchnęły sąd do tego oczywistego, ale wciąż zaskakującego wyroku ? winny wszystkich trzech zarzutów. To pokazuje, jak zwykli ludzie pracy mogą wpływać na zmiany w naszym społeczeństwie poprzez masową walkę, ale także to, czego potrzeba, aby osiągnąć zwycięstwo.

Ruch zaowocował już pewnymi reformami policji w całym kraju i nadał pędu dalszym reformom i cięciom finansowania, których nie udałoby się wprowadzić poprzez całe lata zakulisowego lobbingu.

Jednak wszyscy wiemy, że to nie wystarczy. Jako socjaliści i socjalistki rozumiemy, że policja istnieje po to, aby egzekwować kapitalistyczne status quo w społeczeństwie, a częścią tego status quo jest właśnie rasizm. Opowiadamy się za wszelkimi reformami, które redystrybuują zasoby i osłabiają policję. Całkowite zniesienie opresyjnych funkcji policyjnych jest niemożliwe w warunkach kapitalistycznego państwa, ale nadal musimy do tego dążyć.

?To nie jest oskarżenie przeciwko policji?, powiedział prokurator Steve Schleicher, ?To oskarżenie na rzecz policji?. Była to, niestety, prawda. To ruch na ulicach będzie kontynuować szerszą walkę przeciw policji.

Każde zwycięstwo pokazuje, jak możemy iść naprzód w walce równość rasową i socjalizm. Ta walka sprawia, że coraz więcej ludzi uświadamia sobie rasistowski charakter naszego społeczeństwa. Ludzie rozpoznają nierozerwalny związek między różnymi formami ucisku a kapitalistycznym wyzyskiem i aktywnie je zwalczają. Widzimy na podstawie własnego doświadczenia, że państwo i klasa rządząca stoją po tej samej stronie. Musimy działać razem, by stworzyć siłę, która może zdemontować wszystkie funkcje policyjne, a wraz z tym cały system, które chronią.

20 kwietnia 2021 r.

Clare Lemlich

Marx21 jest siostrzaną organizacją Pracowniczej Demokracji w USA.

Tags:

Category: Gazeta ? maj 2021

Comments are closed.