Co słychać? ? Cytaty z mediów + Wiersz

| 1 maja 2021

103 000 nadmiarów zgonów ? zapaść ochrony zdrowia

W ciągu całego roku pandemii COVID-19 liczba nadmiarowych zgonów w Polsce wyniosła ponad 103 tysiące. W samym pierwszym kwartale tego roku nadmiarowych zgonów było ponad 26 tysięcy. Zdaniem eksperta Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – Państwowego Zakładu Higieny to pokazuje, ?jak COVID-19 pozatykał systemy ochrony zdrowia” w naszym kraju (?) Według danych Europejskiego Urzędu Statystycznego odsetek takich zgonów – liczony jako średnia miesięcznych wzrostów – od marca 2020 roku do stycznia 2021 roku wyniósł u nas 23,5 proc. w porównaniu z latami 2016-2019. Było to najwięcej w krajach Unii Europejskiej (?) I tak: jeżeli chodzi o cały okres pandemii – od marca do marca – łączna liczba nadmiarowych zgonów w Polsce wyniosła 103 378.

16.04.2021 konkret24.tvn24.pl


Szokująca brutalność policji ? Babcia Kasia się nie poddaje

21.04.21. Przed Sądem Najwyższym. Babcia Kasia wleczona po ziemi.
21.04.21. Przed Sądem Najwyższym. Babcia Kasia wleczona po ziemi.

W relacji OKO.press z procesu, świadkowie opowiadają o zatrzymaniu Katarzyny Augustynek. Doświadczone demonstrantki są wstrząśnięte.

Anna Szmel: ?Mnie wyniesiono w sposób elegancki. To, co zobaczyłam, było straszne. Panią Katarzynę ciągnęli we dwóch, za nadgarstki po chodniku, zgubiła buty, nogami tarła o chodnik, to było wstrząsające, podwinęła jej się spódnica. Wiele razy byłam wynoszona, ale czegoś takiego nie widziałam, nie doświadczyłam, zwierzęcia się tak nie traktuje. Mnie wyniesiono, panią Kasię zawleczono?.

Katarzyna Izydorczyk: ?Jak się niesie kogoś jak worek, to człowiek ma instynkt, porusza się. Ona była wynoszona jak zwierzyna. Pierwszy raz w życiu widziałam, że tak brutalnie można kogoś traktować. To był wstrząsający widok dla mnie?.

Tak brutalnie policja interweniowała już podczas miesięcznicy 10 kwietnia 2021. Babcia Kasia opowiadała OKO.press: ?Chwycili mnie boleśnie za ramiona, za nogi. Spódnica wylądowała mi na twarzy. Zawsze do tej pory suki podjeżdżały blisko, np. pod gmachem TVP, tym razem wlekli mnie bez końca, bolało, więc krzyczałam, bałam się, że policjant złamie mi prawy nadgarstek, bo wyginał mi dłoń. W końcu usłyszałam ?To za nogi i wrzucamy? i rzucili mnie na podłogę suki. Boże, czy oni nie sprzątają tych suk?! Straszne rzeczy wyczesałam potem z włosów?.
OKO.press 23.04.2021

Wiersz

Jeśli mam widzieć kolory tak jak ty je widzisz

Niech mi opaskę założą na oczy

Jeśli mam z krzywdy szydzić jak ty szydzisz

Niech się ta ziemia już dalej nie toczy

Jeśli mam cenić twoje włości ponad me siostry, mych braci

Niechajże nastąpią ostateczne czasy

Jeśli mam nie płakać gdy człowiek życie traci

Niech mnie wykluczą na wieki z jedynej – ludzi rasy

Marta Pych

(Napisane w odniesieniu do odzewu społecznego po protestach Black Lives Matter)

Tags:

Category: Gazeta ? maj 2021, Gazeta ? maj 2021 - cd.

Comments are closed.