MJANMA: strajki w całym kraju spotykają się z atakami wojska

| 1 kwietnia 2021
Protestujący się bronią.
Protestujący się bronią.

W niedzielę, 14 marca morderczy reżim wojskowy w Mjanmie wprowadził w niektórych częściach kraju stan wojenny, niszcząc tym samym ostatnie ślady tamtejszej demokracji.

Posunięcie to nastąpiło w czasie, gdy armia i policja rozpętały najgorszą jak do tej pory przemoc mającą na celu zdławienie ruchu opozycyjnego w kraju.

Co najmniej pięć osób zostało zabitych 15 marca w mieście Mandalaj, gdy policja użyła ostrej amunicji, aby rozproszyć siedzące protesty nauczycieli, pracowników służby zdrowia, uczniów i mnichów.

39 osób zginęło, gdy podpalone zostały chińskie fabryki odzieży. Siły bezpieczeństwa generała Min Aung Hlaing zabiły co najmniej 22 protestujących w miasteczku Hlaingthaya na zachód od centrum Yangonu (Rangunu).

Istnieją ścisłe powiązania między reżimem wojskowym Mjanmy a państwem chińskim.

Thomas Andrews, specjalny sprawozdawca ONZ, zauważył, że „istnieje obszerny materiał wideo potwierdzający, że siły bezpieczeństwa bezwzględnie biją protestujących, medyków i osoby postronne. Są filmy przedstawiające żołnierzy i policję metodycznie przeczesujących dzielnice, niszczących nieruchomości, sza- brujących sklepy, samowolnie aresztujących demonstrantów i przechod- niów oraz ostrzeliwujących na oślep budynki mieszkalne” – powiedział.

10 marca o świcie w Yangonie zmilitaryzowana policja dokonała nalotów na domy pracowników kolei, próbując aresztować przywódców związkowych. Atak nastąpił kilka dni po tym, jak kilka związków zawodowych – w tym związek pracowników kolei – wystosowało wspólne wezwanie do ogólnokrajowej blokady. Związki zawodowe stwierdziły, że strajk taki byłby częścią dążenia do „pełnego, rozszerzonego zastopowania gospodarki Mjanmy”.

Strajki lekarzy i urzędników również rozgniewały reżim.

Strajki i protesty spotykają się z narastającą przemocą państwa w Mjanmie.

Jeden z lekarzy powiedział: „Nie obchodzi mnie, czy zostaną wobec mnie wyciągnięte konsekwencje za moją decyzję. Jestem gotowy na najgorsze. Celem jest walka o powrót do wybranego w wyborach rządu. Będziemy kontynuować obywatelskie nieposłuszeństwo, dopóki tak się nie stanie”.

Po porannych nalotach na domy pracowników kolei, policjanci i żołnierze wrócili wieczorem. Strzelali gazem łzawiącym, granat-ami ogłuszającymi i ostrą amuni- cją w dzielnicach, w których poparcie dla opozycji jest najsilniejsze.

Tymczasem 400 studentów, którzy zostali zatrzymani w masowych aresztowaniach na początku marca, nadal znajduje się za kratami w niesławnym więzieniu Insein.

Ale pośród masakr są pierwsze oznaki pęknięć w reżimie.

W połowie marca grupa mjanmarskich policjantów uciekła do Mizoram w północnych Indiach, twierdzą że odmówili wykonania rozkazu strzelania do demonstrantów.

Jeden z policjantów powiedział dla wiadomości BBC: „Obawiałem się, że będę zmuszony zabijać lub krzywdzić niewinnych ludzi protestujących przeciwko wojsku. Uważamy, że wojsko postąpiło źle obalając wybrany w wyborach rząd.”

Pracownicy w Mjanmie są siłą mogącą zwiększyć podziały w rządzie, jeśli będą w stanie utrzymać i rozszerzyć strajki w obliczu bestialstw, z którymi się spotykają.

Tłumaczył Piotr Wiśniewski

Ponad 100 zabitychw ciągu jednego dnia
„W sobotę, 27 marca w Mjanmie służby bezpieczeństwa zabiły co najmniej 107 osób, w tym 7 dzieci” – głosi wspólne oświadczenie specjalnej doradczyni ONZ ds. zapobiegania ludobójstwu Alice Wai­- rimu Nderitu i wysokiej komisarz Narodów Zjednoczonych do spraw praw człowieka Michelle Bachelet. „Sobota stała się najkrwawszym dniem od rozpoczęcia demonstracji przeciwko zamachowi stanu” – podkreślono w oświadczeniu.

Category: Gazeta - kwiecień 2021, Gazeta - kwiecień 2021 - cd.

Comments are closed.