Rosja: masowe protesty w całym kraju

| 1 lutego 2021
31.01.21 Moskwa
31.01.21 Moskwa

31 stycznia tysiące ludzi w ponad 80 miastach w całej Rosji wyszło na manifestację poparcia uwięzionego działacza opozycyjnego Aleksieja Nawalnego. Dokonano ponad 5000 aresztowań.

Około 40 000 zebrało się w Moskwie. Skandowali: ?Uwolnić Nawalnego? i ?Precz z carem?.

Nawalny został aresztowany 17 stycznia po powrocie z Niemiec do Rosji. Leczył się tam z powodu próby otrucia, prawdopodobnie przez agentów Putina. 2 lutego sąd skazał Nawalnego. Ma trafić do kolonii karnej na dwa lata i osiem miesięcy.

Nawalny od dawna zwraca uwagę na korupcję rządu Putina. Ostatnio opublikował film ? obejrzany przez ponad 100 milionów ludzi. Pokazany w nim jest wystawny pałac Putina ? prezent od oligarchów ? na wybrzeżu Morza Czarnego.

Jednak Nawalny nie jest przyjacielem klasy pracowniczej. Sam siebie określa jako nacjonalistę i rozpowszechnia antyimigracyjny rasizm przeciw ludziom z Kaukazu i Azji Środkowej. Jest neoliberałem i współorganizatorem corocznego skrajnie prawicowego ?Ruskiego Marszu?. Marsz ten przyciąga faszystów, antysemitów i islamofobów.

Nawalny zdobył popularność z powodu rozpaczliwych warunków w dzisiejszej Rosji. Covid-19 uderzył najsil- niej w najsłabszych. Lata niepewnych warunków zatrudnienia i nierówności doprowadziły do ??powszechnego gniewu wobec rządu.

Rosyjscy pracownicy i ludzie biedni potrzebują polityki sprzeciwu, ale z zupełnie innego źródła niż Nawalny.

I powinni wystrzegać się manewrów Zachodu (w tym Polski), który chce skorzystać na obłudnym potępianiu państwowej przemocy w Rosji.

Tags:

Category: Gazeta - luty 2021, Gazeta - luty 2021 - cd.

Comments are closed.