Książka: „Wychodzimy z ukrycia” Jerzego Krzyszpienia

| 1 czerwca 2019
Książka: „Wychodzimy z ukrycia”  Jerzego Krzyszpienia

„Wyważcie drzwi tych kryjówek raz na zawsze, wstańcie i zacznijcie walczyć”(Harvey Milk aktywista w sprawach LGBT+, w 1978 r. wybrany do Rady Miasta San Francisco. Pierwszy otwarty gej wybrany w wyborach politycznych w historii Kalifornii)

Książkę można uznać za przewodnik dla społeczności LGBT+ i ich sojuszników/czek. Bardzo pozytywne jest to, że przez całą książkę przewija się gruba nić, pokazująca, iż nie należy się wstydzić swojego życia, a tzw. „odmienność” jest jak najbardziej normalna.

Jerzy Krzyszpień daje również wskazówki, w jaki sposób dokonać „coming out” („wyjście z kryjówki”) i podkreśla, że akceptacja swojej tożsamości jest przede wszystkim bardzo zdrowa.

Autor wskazuje, iż charakter opresji wobec LGBT+ jest systemowy. Świetne jest to, iż pisze wprost, że jedynie poprzez walkę o swoje prawa, można zmienić nastawienie społeczeństwa i wymusić na politykach działania w sprawie równości. Bardzo przydatny jest aneks na końcu, który podejmuje temat, w jaki sposób mówić o LGBT+.

Lekkim minusem książki są tylko dwie rzeczy. Dr Jerzy Krzyszpień umieścił przemowę Hilary Clinton z 2011 r., kiedy na forum ONZ mówiła o prawach dla LGBT+.

Faktem jest, że Krzyszpień w wersie wyżej podkreśla, iż masowe wychodzenie na ulice spowodowało działania u polityków, ale trzeba mieć na uwadze, iż rzeczniczka amerykańskiego imperializmu, który niszczył inne kraje, nie może być realną sojuszniczką w sprawie równości. Szukajmy sojuszników wśród osób dotkniętych represjami w postaci rasizmu, seksizmu, wyzysku. Spoiwem łączącym represje jest kapitalizm, który dzieli ludzi według najbardziej absurdalnych kategorii.

I ostatnim minusem książki jest jej mała objętość. Mam nadzieję, iż Jerzy Krzyszpień napisze grubszą książkę na ten temat, bo ta właśnie wydana jest świeżym powietrzem w zatęchłym pokoju „fobii”.

Mateusz Pidruczny

Wychodzimy z ukrycia

Autor: Jerzy Krzyszpień

Wydawnictwo: Korporacja Ha!art

Patroni: Lambda Warszawa, Replika, Queer.pl

Tags:

Category: Gazeta - czerwiec 2019, Gazeta - czerwiec 2019 - cd.

Comments are closed.