PÓJDŹMY NA PARADY!

| 1 czerwca 2019

Parada Równości w Warszawie

Parada Równości w Warszawie - Sobota, 8 czerwca 2019, godz. 15.00, Metro Świętokrzyska
Sobota, 8 czerwca 2019, godz. 15.00, Metro Świętokrzyska

Ostatnio jesteśmy świadkami powrotu ataków na środowiska LGBT+ jako głównego przedmiotu nienawiści ze strony zarówno opcji rządowej, jak i jeszcze bardziej skrajnej prawicy.

W latach 90-tych i na początku 2000-nych organizacje skrajnie prawicowe budowały się na polityce ostrej homofobii, której konkretnym wyrazem było rzucenie kamieniami w marsze i parady równości.

Potem przez parę lat głównym celem nienawiści ze strony faszystów i bliskich im organizacji stali się uchodźcy, muzułmanie i ludzie odróżniający się kolorem skóry.

Nienawiść wobec jednej grupy nie wyklucza jednak nienawiści wobec drugiej. Ostatnio dołączyło jeszcze głoszenie antysemityzmu w sferze publicznej. Niedawno szczególnym celem ataków znów stała się jednak społeczność LGBT.

Radni ze Świdnika założyli inicjatywę „Samorząd wolny od LGBT”. 26 marca podjęli uchwałę, a ich śladem poszło kilka innych gmin i powiatów oraz Sejmiki Województw Lubelskiego i Małopolskiego. Jak ujął sprawę wojewoda Przemysław Czarnek (PiS): „Mówmy otwarcie, to szatan chce zniszczyć polską rodzinę i polski naród. (…)” Posłanka Prawa i Sprawiedliwości Elżbieta Kruk wyraziła się tak: „Myślę, że Polska będzie regionem wolnym od LGBT”. Jarosław Kaczyński też przyłączył się do tego polowania na czarownice.

II Marsz Równości w Częstochowie—
CZĘSTOCHOWA TĘCZY NIE CHOWA!

II Marsz Równości w Częstochowie: 
Niedziela, 16 czerwca 2019, godz. 14.00, al. Henryka Sienkiewicza. CZĘSTOCHOWA TĘCZY NIE CHOWA!
Niedziela, 16 czerwca 2019, godz. 14.00, al. Henryka Sienkiewicza

Politycy PiS-u dali tym samym sygnał i zachętę do wykluczenia i prześladowania osób nie spełniających normy heteroseksualnej. Deklaracjami, takimi jak przytoczone powyżej, odbiera się osobom LGBT+ prawo do swobodnego poruszania się w sferze publicznej, legitymizuje się wyrzucanie z mieszkań i miejsca pracy, agresję i zagrożenie dla zdrowia fizycznego i psychicznego tych osób. Wiemy też, że brak akceptacji, nękanie i stała negatywna propaganda w mediach, ataku jąca bardzo istotną część tożsamości każdej osoby, którą stanowi sfera emocjonalna i seksualna, powodują ogromne cierpienie i może doprowadzić do wzrostu liczby samobójstw.

Jak piszą rodzice dzieci LGBT+, My rodzice, w liście do Jarosława Kaczyńskiego: „(…) Narracja wrogości i niechęci w stosunku do osób LGBT wytrąca nam wszystkie argumenty wychowawcze, obnaża hipokryzję społeczeństwa i państwa, legitymizuje niesprawiedliwość i przemoc”. Apelują do prezesa PiS, aby nie „budował chwilowego sukcesu politycznego” kosztem bezpieczeństwa ich dzieci: „To są żywi ludzie”.

Na szczęście środowiska osób LGBT+ mają doświadczenie i determinację, by nie dawać się propa- gandzie nienawiści i pokazać swoje istnienie i obecność w życiu społecz-nym. Dlatego w Polsce odbywa się coraz więcej marszów i parad. Jeśli nie chcemy powtórki losu osób LGBT+ znanego z czasów hitleryzmu, to w tym roku szczególnie ważne jest, abyśmy uczestniczyli w tych manifestacjach. Nigdy więcej „stref bez osób LGBT+”. Nigdy więcej obozów koncentracyjnych!

Ellisiv Rognlien

Tags:

Category: Gazeta - czerwiec 2019, Gazeta - czerwiec 2019 - cd.

Comments are closed.