Przeciwko rasizmowi i faszyzmowi – podsumowanie globalnej kampanii
Sześćdziesiąt pięć lat temu około 10 000 czarnych mieszkańców Południowej Afryki zgromadziło się 21 marca przed komisariatem policji w miasteczku Sharpeville.
Protestowali przeciwko systemowi przepustek, który drastycznie ograniczał możliwość przemieszczania się po kraju jego czarnej populacji. Spanikowani policjanci bez ostrzeżenia wystrzelili w pokojowo protestujący tłum 750 rund amunicji, zabijając co najmniej 69 osób i raniąc kolejne 200.
By upamiętnić te wydarzenia, ONZ ustanowił 21 marca Międzynarodowym Dniem Walki z Dyskryminacją Rasową.
Dla kolejnych pokoleń antyrasistów Sharpeville stało się symbolem rasistowskiej przemocy reżimu apartheidu, który ustanawiał sztuczne podziały po linii koloru skóry i okrutnie uciskał i wyzyskiwał rdzennych, czarnych mieszkańców.
Dla najnowszego pokolenia mobilizującego się na całym świecie w antyrasistowskich kampaniach bliźniaczym symbolem Sharpeville stała się obecnie Gaza, w której od października 2023 roku z rąk sił okupacyjnych apartheidowskiego Izraela zginęło ponad 50 tysięcy kobiet, mężczyzn i dzieci.
W tym roku protestowaliśmy na całym świecie w cieniu tego koszmarnego ludobójstwa, a także w cieniu rosnących w siłę rasistowskich i faszystowskich ugrupowań i ruchów, które dostały wiatru w żagle po wyborze na prezydenta Stanów Zjednoczonych Donalda Trumpa.
Trump – rasista i seksista – za swojej pierwszej prezydentury zasłynął z wypowiedzi, w których widocznie zabiegał o sympatię i bojową gotowość środowiska białych nacjonalistów. Na inauguracji drugiej kadencji otoczył się „gwiazdami” skrajnej prawicy w rodzaju prezydenta Argentyny Javiera Milei i faszystowskiej premierki Włoch Georgii Meloni.
Swoją prawą ręką Trump uczynił hajlującą rękę miliardera Elona Muska (zbiegiem okoliczności urodzonego w Johannesburgu w 1971 roku, 11 lat po masakrze w Sharpville i pięć lat przed brutalnie stłumionym przez reżim powstaniem w Soweto, gdy premierem Południowej Afryki był były bojówkarz nazistów Balthazar Johannes Vorster). To póki co najbardziej złowieszczy omen tego, co w zanadrzu mają dla nas władcy tego świata.
W takich okolicznościach antyrasiści i antyfaszyści nie mogli pozostać bierni i przygotowali w ramach kampanii World Against Racism and Fascism (Świat Przeciwko Rasizmowi i Faszyzmowi) zdecydowaną odpowiedź.
FRANCJA 200 tys. demonstrowało w całym kraju

We Francji mobilizację antyrasistowską i antyfaszystowską 22 marca okrzyknięto historycznym dniem. Protesty w ponad 200 lokalizacjach w całym kraju zgromadziły 200 000 ludzi, a w samym Paryżu 100 000 osób.
„To tylko początek! Walka się zaczęła” – komentowali na gorąco organizatorzy protestów. Protestowano przeciw rządowym planom zaostrzenia polityki migracyjnej i kontroli granicznych oraz w obliczu rosnącej popularności faszystowskiego Zjednoczenia Narodowego Marine Le Pen. Do wyjścia na ulicę wzywały m.in. centrala związkowa CGT, związek zawodowy Solidaires oraz lewicowa LFI Jeana-Luca Mélenchona.
NIEMCY Bojówkarze nazistowscy powstrzymani

W Niemczech kampania Aufstehen gegen Rassismus (Powstańmy Przeciw Rasizmowi) wyprowadziła ludzi na ulice 80 lat po zakończeniu II wojny światowej, w chwili gdy naziści poczuli się ośmieleni wysokimi wynikami wyborczymi AfD i rasistowską retoryką politycznego centrum.
W Berlinie tysiące osób powstrzymało 22 marca marsz 850 bojówkarzy neonazistowskich. Masowe protesty, których ducha najlepiej oddaje krótkie i nieustępliwe zawołanie: „Nigdy więcej!”, odbyły się także w innych niemieckich miastach, w których jednocześnie protestowano przeciwko rasizmowi i faszyzmowi, wykluczeniu, stygmatyzacji, islamofobii, antysemityzmowi, wrogości wobec Romów i wszelkim innym przejawom rasizmu.
HOLANDIA 30-krotny wzrost liczby osób demonstrujących

Imponujące protesty miały również miejsce w Amsterdamie. Trzydzieści tysięcy demonstrantów robi wrażenie, zwłaszcza jeśli porównać tę mobilizację do poprzednich lat, w których liczba protestujących nigdy nie przekroczyła tysiąca uczestników!
GRECJA Przeciw śmiercionośnej polityce pushbacków

W Grecji tysiące osób wypełniło Syntagmę, główny plac w Atenach, który były tego dnia świadkiem niesamowitej jedności artystów, aktywistów antyrasistowskich i antyfaszystowskich oraz liderów największych związków zawodowych. W przesłaniu stojącej za organizacją protestów KEERFY do ruchów antyrasistowskich na całym świecie możemy przeczytać:
„22 marca z Aten i innych miast Grecji wysyłamy wiadomość, że nie pozwolimy Trumpowi na eskalację rasistowskiej kampanii przeciwko migrantom, która wzmacnia skrajną prawicę i faszyzm w innych miejscach świata. Demonstrujemy, aby powstrzymać ludobójczą politykę Twierdzy Europa polegającą na zamykaniu granic, czym zamieniono Morze Śródziemne w cmentarzysko dla tysięcy uchodźców. Domagamy się, aby do więzienia trafili sprawcy największej zbrodni na tle rasowym, w wyniku której utonęło ponad 600 uchodźców w katastrofie statku u wybrzeży Pylos. Grecki rząd, grecka straż przybrzeżna i FRONTEX odpowiadają za pushback, który doprowadził do śmierci kilkuset uchodźców. Tego rodzaju rasistowska polityka, w połączeniu z islamofobią i atakiem na ruch solidarności z Palestyną, wzmacniają skrajną prawicę w całej Europie. W Grecji międzynarodowa mobilizacja 22 marca cieszy się poparciem związków zawodowych GSEE i ADEDY, a także władz miejskich Aten. Krewni ofiar katastrofy kolejowej w Tempi łączą swoje głosy z głosami krewnych ofiar z Pylos, przy wsparciu artystów na placu Syntagma. Żądamy otwartych granic dla uchodźców i postawienia sprawców katastrofy u wybrzeży Pylos przed sądem. Faszyzm nie przejdzie!”
POLSKA Przeciw rasistowskiej polityce Tuska, przeciw Konfederacji rasistów i faszystów

W Polsce uczestnicy demonstracji w Warszawie zgromadzili się pod pomnikiem Kopernika. Pojawiło się wiele nowych, młodych twarzy. Marsz pod budynek Sejmu organizowali Zjednoczeni Przeciw Rasizmowi w odpowiedzi na zagrożenie płynące ze wzrostu popularności skrajnej i faszystowskiej prawicy w kraju i na arenie międzynarodowej, przeciwko zabójczej polityce władz na granicy polsko-białoruskiej i przeciwko kolejnym atakom rządu Tuska na prawa uchodźców i migrantów. Naszym celem było również pokazanie prawdziwego oblicza rasistowsko-faszystowskiej Konfederacji, która na finiszu kampanii prezydenckiej zyskuje w sondażach i której lider Sławomir Mentzen ma szansę wejść do drugiej tury wyborów.
INNE KRAJE
Protesty, marsze i festiwale zjednoczonych przeciw rasizmowi i faszyzmowi platform odbyły się także w wielu innych miejscach na świecie.
Demonstracje miały miejsce na pięciu kontynentach, m.in. w Japonii, w Tunezji, w Czechach, w Katalonii, w Brytanii, w Kanadzie i w RPA.
Agnieszka Kaleta
Category: Gazeta - kwiecień 2025, Gazeta - kwiecień 2025 - cd.