Walka z drożyzną – strajki i protesty w Polsce

| 1 grudnia 2024
19.11.24 Warszawa. Protest pielęgniarek, położnych oraz ratowników medycznych.

Pielęgniarki i położne – Warszawa
Głośny protest pod Kancelarią Premiera

Ponad 2 tysiące pielęgniarek i położnych z całej Polski, reprezentujących organizacje związkowe Ogólnopolskiego Związku Pielęgniarek i Położonych przyjechało do Warszawy 19 listopada, by w głośnej demonstracji przed Kancelarią Premiera mówić o problemach dotykających to środowisko. Protestujące chciały też wyrazić swój sprzeciw wobec dotychczasowej polityki rządu w zakresie ochrony zdrowia.

Obecne na proteście pielęgniarki i położne domagały się przyjęcia obywatelskiego projektu ustawy o najniższych wynagrodzeniach w ochronie zdrowia. W tym projekcie zawarty jest zapis o uznaniu już posiadanych kwalifikacji, co zapobiegnie degradacji zarówno zawodowej, jak i finansowej pielęgniarek z długim stażem pracy.

W tym samym projekcie zawarte jest też żądanie gwarancji pieniędzy dla pracodawców w ochronie zdrowia (którymi formalnie są dyrektorzy szpitali i innych placówek medycznych), żeby mogli wypłacać wynagrodzenia pracownikom. Kolejne żądanie to podwyższenie zarobków i rozpoczęcie działań mających poprawić sytuację kadrową w placówkach medycznych.

Pielęgniarek brakuje już w 72 proc. szpitali. Jest to starzejąca się grupa zawodowa. Dziś 66 proc. pielęgniarek ma więcej niż 55 lat. Jeśli rząd nie podejmie zdecydowanych działań, to, w 2030 roku, gdy pielęgniarki zaczną masowo przechodzić na emeryturę, system opieki zdrowotnej w Polsce czeka katastrofa.

Na proteście domagano się też większych środków na ochronę zdrowia, skandowano: “Oddajcie pieniądze z budżetu do NFZ-tu”.

Protest pielęgniarek wsparli m.in. ratownicy medyczni, zrzeszeni w Ogólnopolskim Związku Zawodowym Ratowników Medycznych.


Poczta Polska
Czas na strajk

Związkowcy Poczty Polskiej poinformowali opinię publiczną 12 listopada, kiedy zostanie podjęta decyzja, co do dalszych kroków w sporze zbiorowym z zarządem.

Czy dojdzie do strajku pocztowców, okaże się po posiedzeniu Rady Krajowej Związku Zawodowego Pracowników Poczty, które ma odbyć się na początku grudnia. Związki domagają się 1000 złotych podwyżki na każdego pracownika. W przeprowadzonym referendum strajkowym 96 proc. z 34 tys. głosujących opowiedziało się za rozpoczęciem strajku.


Grupa Azoty „Police” – Szczecin
Protest w obronie miejsc pracy

Kilkuset związkowców protestowało 20 listopada w Szczecinie przed siedzibą firmy importującej nawozy z Rosji.

Protest zorganizowało sześć organizacji związkowych działających w Grupie Azoty Zakłady Chemiczne „Police”. Domagano się między innymi zatrzymania redukcji zatrudnienia w Grupie Azoty i ograniczenia importu nawozów z Rosji i Białorusi. Kierowanie walki o zachowanie miejsc pracy na tory zamykania importu z innych państw nie jest trafne, ostatecznie kierując jednym pracowników przeciwko drugim. Sposobem na walkę z bezrobociem nie jest eksportowanie go gdzie indziej. Adresatem protestu powinien być rząd.

Sama walka o miejsca pracy jest jednak koniecznością. W „Policach” pracę straciło już 300 osób, zawieszono również część świadczeń i uprawnień, a to dopiero początek szykowanych cięć.

W zgromadzeniu uczestniczyli pracownicy Grupy Azoty z Polic, a także z Tarnowa, Puław, Kędzierzyna-Koźla. Byli też manifestanci w kamizelkach z napisami: „Elektrownia Dolna Odra” i „Enea”.


Kolejarze – Warszawa
Protest w obronie bezpieczeństwa, miejsc pracy i przyszłości transportu kolejowego

W Warszawie, 20 listopada, przed Ministerstwem Infrastruktury odbyła się pikieta zorganizowana przez Związek Zawodowy Maszynistów Kolejowych w Polsce.

Był to protest przeciwko bierności resortu infrastruktury wobec istotnych problemów rysujących się przed krajowym transportem kolejowym. Zebrani na pikiecie wskazywali na główne obszary, w których sytuacja jest lub w najbliższej przyszłości stanie się krytyczna. Są to bezpieczeństwo ruchu kolejowego, czyli m.in. modernizacja systemów zabezpieczeń, wprowadzenie skuteczniejszych procedur przeciwdziałania wypadkom, zapewnienie równości z innymi przewoźnikami w transporcie, wymiana przestarzałego taboru kolejowego.

Wsparcia protestującym udzieliły zrzeszone w ramach Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych związki reprezentujące przemysł i górnictwo.


MOPS – Legnica
Strajkiem pracownicy wywalczyli podwyżki

Porozumieniem zakończył się trwający od marca tego roku spór zbiorowy w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej oraz Domu Pomocy Społecznej w Legnicy. „Solidarność” wynegocjowała podwyżki i dodatki dla pracowników.

17 listopada zostało podpisane porozumienie z władzami miasta i pracodawcami, zgodnie z którym pracownicy dostaną wyższe wynagrodzenia i dodatkowe świadczenia w wysokości tysiąca złotych.

Pracownicy MOPS i DPS z wielką determinacją walczyli o swoje podwyżki już w 2023 roku. Wtedy brak reakcji ze strony władz zakończył się najpierw sporem zbiorowym, następnie tygodniowym strajkiem. W marcu 2023 roku podpisano porozumienie o podwyżkach. Związkowcy jednak walczyli dalej i postanowili podjąć rozmowy po wyborach z nowym gospodarzem miasta, z którym także weszli w spór zbiorowy, zakończony ostatnim sukcesem.


Fizjoterapeuci i rehabilitanci – Warszawa
Protest „Stop paraliżowi rehabilitacji”

Przed Sejmem 6 listopada odbył się protest zorganizowany przez środowisko fizjoterapeutów i rehabilitantów przeciwko planowanym przez Ministerstwo Zdrowia zmianom w funkcjonowania rehabilitacji domowej.

Ministerstwo Zdrowia zapowiedziało wejście od 1 stycznia nowych regulacji. Ich wprowadzenie spowoduje, że z 2 700 podmiotów, obecnie wykonujących rehabilitację domową, zostanie tylko 408. Zdaniem protestujących stanowi to drastycznie ograniczenie dostępu do tej formy rehabilitacji dla pacjentów i groźba straty pracy dla tysięcy fizjoterapeutów i rehabilitantów.

W czasie protestu w kancelarii Sejmu zostało złożone kilkanaście tysięcy podpisów pod petycją pacjentów i ich rodzin, którzy sprzeciwiają się wejściu w życie zmian.


BRW S.A. – Biłgoraj
Związkowcy grożą strajkiem

NSZZ „Solidarność” w biłgorajskim oddziale Black Red White S.A domaga się w imieniu załogi poprawy warunków płacowych.

Spółka Black Red White została przejęta w połowie 2022 r. przez austriacki koncern XXX Lutz, jeden z trzech największych sprzedawców mebli na świecie. Jednak wynagrodzenia w spółce są ciągle na skandalicznie niskim poziomie. Wielu pracowników ma płace niższe od obowiązującej najniżej płacy krajowej, różnica jest dopłacana w formie premii – i to uznaniowej.

Oczekiwania pracowników i związkowców to; podniesienie płacy do poziomu minimalnej krajowej, wprowadzenia regulaminowej, a nie uznaniowej premii i wypłacanie dodatku za staż pracy.

Związek prowadzi spór zbiorowy z pracodawcą, obecnie na etapie mediacji. Jeśli te zawiodą, zakładowa „Solidarność” planuje przeprowadzić referendum strajkowe. Związkowcy są przekonani, że załoga poprze ideę strajku i do niego dojdzie. W sporze zbiorowym pozostają również związkowcy z zakładów produkcyjnych BRW w Mielcu, Przeworsku, Dachnowie i Zamościu.



Huta Pokój – Ruda Śląska
Okupacja biura poselskiego

Około 40 pracowników Huty Pokój w Rudzie Śląskiej okupowało biuro poselskie posłanki KO Urszuli Koszutskiej.

Związkowcy WZZ „Sierpień 80” weszli do biura z petycją skierowaną do Ministra Aktywów Państwowych. Domagają się w niej jak najszybszego spotkania z zarządem Węglokoksu w obecności przedstawiciela ministerstwa. Zapowiedzieli, że nie opuszczą biura, dopóki nie zostanie wyznaczona osoba do rozmów z zarządem Węglokoksu i zostanie ogłoszony termin spotkania.

Związkowcy liczą na to, że nadzór MAP zagwarantuje dalsze funkcjonowanie spółek hutniczych oraz miejsca pracy dla zatrudnionych tam ludzi.

Joanna Puszwacka

Tags:

Category: Gazeta - grudzień 2024, Gazeta - grudzień 2024 - cd.

Comments are closed.