Trybunał MTK nakazuje aresztowanie Netanjahu
Przywódcy Izraela są zbrodniarzami wojennymi – podobnie jak ci, którzy ich wspierają
Międzynarodowy Trybunał Karny (MTK) wydał nakazy aresztowania premiera Izraela Benjamina Netanjahu i byłego ministra obrony Joawa Gallanta za „zbrodnie przeciwko ludzkości i zbrodnie wojenne”.
21 listopada MTK jednogłośnie odrzucił apelację Izraela w sprawie jurysdykcji Trybunału. W maju Netanjahu odrzucił wniosek prokuratora MTK Karima Khana o nakaz aresztowania, oceniając go jako “absurdalny”.
Decyzja ta oznacza, że 124 państwa członkowskie MTK są zobowiązane do aresztowania Netanjahu i Gallanta, jeśli pojawią się na ich terytorium.
Sąd stwierdził, że istnieją „uzasadnione podstawy”, by sądzić, że Netanjahu i Galant „ponoszą odpowie- dzialność karną za zbrodnię wojenną, jaką jest głód jako metoda prowadzenia wojny”. Stwierdzono również, że istnieją uzasadnione podstawy, by sądzić, że „celowo i świadomie pozbawili” cywilów w Gazie żywności, wody, leków, środków medycznych, paliwa i energii elektrycznej.
Sąd wydał też nakaz aresztowania Mohammeda Deifa, lidera palestyńskiej grupy oporu Hamas, aby postanowienie mogło być postrzegane jako „zrównoważone”. Izrael twierdzi, że to jego wojska zamordowały go [w maju 2024 r.].
Posunięcie MTK jest druzgocącym ciosem dla Izraela – i jego zachodnich popleczników. Khan ujawnił wcześniej, że „wysoki rangą przywódca” powiedział mu, że MTK „jest zbudowany dla Afryki i dla bandytów takich jak prezydent Rosji Władimir Putin”, a nie dla Zachodu i jego sojuszników.
Teraz przywódcom Izraela, uważanego przez Zachód za „jedyną demokrację na Bliskim Wschodzie”, grozi aresztowanie za zbrodnie wojenne.
Oświadczenie MTK pojawiło się w momencie, gdy Stany Zjednoczone i Izrael próbowały zablokować działania na rzecz zawieszenia broni w Libanie. 20 listopada porozumienie o zawieszeniu broni poparło 14 członków Rady Bezpieczeństwa ONZ, ale Stany Zjednoczone je zawetowały.
Arthur Townend
Tłumaczył Marek Uchan
Category: Gazeta - grudzień 2024