„Jedwabne szlaki. Nowa historia świata” Historia nieeuropocentryczna
Książka Petera Frankopana od pierwszych stron opowiada historię świata (głownie Europy i Azji) poprzez pryzmat wydarzeń pozaeuropejskich.
Autor pokazuje, że kultura „europejska” nie powstała samorodnie, a wskutek mieszania się kultury afrykańskiej i azjatyckiej, oraz że na tamtych kontynentach istniała bardziej rozwinięta kultura niż w Europie (poza Grecją i Rzymem).
Po około 250-stronicowym preludium, autor zaczyna więcej pisać o roli kontynentu europejskiego w historii, zaznaczając, że Europa rozwinęła się dzięki odkryciom geograficznym, co przypomina słowa Marksa: ?Odkrycie Ameryki i drogi morskiej dokoła Afryki otworzyło przed rosnącą burżuazją nowe tereny? (Manifest Komunistyczny).
Frankopan wskazuje również, że w XVII wieku istniało już handlowe powiązanie między wszystkimi kontynentami. Złoto i srebro pochodzące z niewolniczej pracy w Nowym Świecie pozwoliło zbudować wtedy Tadż Mahal w Indiach ? również niewolniczą pracą.
Plusem książki jest to, że pokazuje, iż kiedy w grę wchodzą zyski, to bogacze odkładają na bok całą swoją „etykę”. Minusem jest brak pokazywania konfliktów klasowych. Jest to historia państw i „wielkich” osobistości, a nie walk burżuazji ze szlachtą, czy pracowników z kapitalistami.
Cena okładkowa 70 zł jest wg mnie zbyt duża. Za tę cenę można kupić książkę Chrisa Harmana z 1999 r: ?A People’s History of the World? (u Pracowniczej Demokracji pracdem@go2.pl), lub ?Z czego żyje ludzkość? Leo Hubermana (mimo iluzji wobec stalinowskiej Rosji). Tę drugą można znaleźć w antykwariatach. Została wydana w USA w 1936 r., polskie tłumaczenie pojawiło się w 1963 r.
Jednak na swojej półce warto również mieć ?Jedwabne szlaki?.
Mateusz P.
Jedwabne szlaki. Nowa historia świata (2018)
Autor: Peter Frankopan
Wydawnictwo: W.A.B
Category: Gazeta - grudzień 2019, Gazeta - grudzień 2019 - cd.