Walka z drożyzną – strajki i protesty w Polsce

| 1 maja 2024

Poczta Polska – cały kraj
Pocztowcy pikietują i szykują się do strajku

23.04.24 Protestujący pocztowcy.

Przed Ministerstwem Aktywów Państwowych w Warszawie 23 kwietnia odbył się protest pracowników Poczty Polskiej. Kilkaset osób głośno sprzeciwiało się ujawnionym niedawno planom ministra aktywów państwowych i nowego prezesa Poczty Polskiej co do przyszłości tej państwowej spółki.

W manifestacji wzięli udział przedstawiciele pocztowej Solidarności i OPZZ, a do protestujących pocztowców przyłączyli się górnicy i kolejarze. Głosy poparcia dla pracowników Poczty Polskiej wyrazili m.in. związkowcy z Carrefoura.

Od lat pracownicy Poczty Polskiej skarżą się na złe warunki pracy i niskie wynagrodzenia. W spółce prowadzone są spory zbiorowe na tle płacowym. Tymczasem ostatnio władze spółki ogłosiły, że zamierzają przeprowadzić bardzo dużą redukcję zatrudnienia – według planu ma być ono zredukowane o 9 procent, co przekłada się na około 4,5 tysiąca etatów.

Związkowcy wskazują, że plan redukcji może w praktyce do końca roku objąć nawet 10 tys. osób. Zapowiadane są zwolnienia grupowe, a w czerwcu lub lipcu tego roku ma zostać wypowiedziany układ zbiorowy pracy.

Jak powiedział przewodniczący związku „Solidarność” Poczty Polskiej, pikieta miała skonsolidować pracowników i zachęcić ich do podjęcia słusznej walki o swoje prawa.

Nie tylko pikietami i pracownicy zamierzają walczyć o miejsca pracy i godziwe wynagrodzenia. Związek Zawodowy Pracowników Poczty (ZZPP) i Wspólna reprezentacja Związkowa (WRZ-28) zapowiedziały rozpoczęcie przygotowań do dwugodzinnego strajku ostrzegawczego.

Termin protestu został wyznaczony na 16 maja w godzinach 8.00-10.00. Strajk zostanie przeprowadzony, jeśli do 8 maja zarząd nie przedstawi propozycji wzrostu wynagrodzeń w spółce.

Sytuacja jest napięta, a oliwy do ognia dolał sam zarząd, wychodząc, jak sami związkowcy to określili, z „absurdalną propozycją” zawarcia swoistego paktu. Zgodnie z nim związki zawodowe będące w sporze zbiorowym z pracodawcą zgodzą się na przeprowadzenie zwolnień grupowych, w zamian za co część z pozyskanych w tym trybie pieniędzy trafiłaby na podwyżki dla pracowników, którzy zachowają posady.

Tę propozycję związki oczywiście odrzuciły jako zaprzeczenie idei związkowych i kolejny wyraz całkowitego lekceważenia pracowników.


MOPS – Jelenia Góra
Pracownicy walczą o wynagrodzenia

Podwyżki pensji o 2 tysiące złotych na rękę domagają się pracownicy Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Jeleniej Górze. NSZZ „Solidarność” pozostaje w sporze zbiorowym z pracodawcą od września 2023 r. Rokowania, jakie odbyły się do tej pory, nie przyniosły efektu. Obecnie spór jest w fazie negocjacji z udziałem mediatora.

Determinacja związkowców i pracowników, by wywalczyć wyższe wynagrodzenia jest duża. Nie jest to pierwszy spór z szefami w tej sprawie. Za każdym razem ze strony miasta padała odpowiedź, że budżet jest już ustalony, a na podwyżki pieniędzy nie ma.

Tym razem związkowcy zamierzają doprowadzić sprawę do końca. Planują przeprowadzenie referendum protestacyjno-strajkowego, nie wykluczają strajku.

Mają poparcie pracowników – przez wiele lat personel jeleniogórskiej placówki był najgorzej wynagradzany w porównaniu z pracownikami z innych ośrodków pomocy społecznej.


Canpol FIP – Brzesko
Referendum strajkowe

Trwa spór zbiorowy w Canpack Food and Industrial Packaging (zakładzie należącym do jednego z największych producentów opakowań metalowych w Europie). Ogólnopolski Związek Zawodowy Inicjatywa Pracownicza domaga się w imieniu załogi podniesienia wynagrodzeń.

Negocjacje w tej sprawie nie przyniosły kompromisu, choć związek obniżył swoje pierwotne żądania. Początkowo związkowcy chcieli podwyżek w skali 20 proc. Podczas ostatniej tury rozmów, 18 kwietnia, zaproponowali, aby podwyżki wyniosły średnio 11,75 proc. na pracownika.

Nawet tego zarząd spółki nie chciał zaakceptować (zaproponował 9,5 proc.), więc do porozumienia nie doszło. Związkowcy zapowiedzieli przeprowadzenie referendum strajkowego w najbliższym czasie i rozpoczęcie przygotowań do strajku.

Pracownicy Canpack FIP walczą o podwyżki, ponieważ ich zarobki oscylują w okolicach najniższej krajowej. Mimo tego, że wypracowują dla spółki wielomilionowe zyski. Jak wyliczają, na przestrzeni lat 2020-2023 firma niemal podwoiła zysk netto z 35 do 67 milionów złotych, a w okresie rekordowej inflacji w roku 2022, właściciel Canpack FIP zanotował rekordowy zysk ponad 100 milionów złotych.

Warto odnotować, że po nieudanych negocjacjach z zarządem, któremu nie odpowiadały propozycje strony społecznej, związkowcy podwyższyli swoje żądania i domagają się teraz podwyżek na poziomie 14,4 proc.


Zakłady Cegielskiego – Poznań
Pikietujący żądają „pracy i płacy”

03.04.24 Pikieta pracowników Cegielskiego.

3 kwietnia przed główną bramą zakładów Cegielskiego odbyła się pikieta protestacyjna zorganizowana przez wszystkie działające tam związki zawodowe. Przed bramą fabryki zgromadzili się pracownicy z hasłami „pracy i płacy” na transparentach.

W ten sposób domagali się od rządu zapewnienia odpowiedniej ilości zamówień na produkcję zakładu. To zagwarantowałoby stabilność zatrudnienia i odpowiedni wzrost płac – mówili zebrani na proteście. Niestety apel ten skierowany był głównie do ministra obrony narodowej, w którego gestii są zamówienia dla wojska, ponieważ taki między innymi jest profil produkcji Cegielskiego.


MPGK – Chełm
Spór o podwyżki

W miejskiej spółce trwa spór zbiorowy. Trzy związki zawodowe działające w Miejskim Przedsiębiorstwie Gospodarki Komunalnej – NSZZ Solidarność, ZZ Kontra oraz ZZ Budowlani wspólnie domagają się podwyżek w wysokości 1000 zł brutto na osobę i poprawy warunków pracy.

Władze spółki są niechętne tym żądaniom, twierdząc, że byłyby to już kolejne podwyżki wynagrodzeń w ostatnim czasie i że budżet przedsiębiorstwa na to nie pozwala.

Związkowcy uważają jednak, że finanse spółki mają się dobrze i obstają przy swoich postulatach.


Kurierki i kurierzy – Poznań
Powstał związek zawodowy

Związek Zawodowy Inicjatywa Pracownicza poinformował, że 13 kwietnia kurierki i kurierzy platformowi, którzy 21 marca strajkowali w Poznaniu, zdecydowali się na założenie związku zawodowego.

Inicjatywa Pracownicza Kurierów, bo tak będzie się nazywać nowa organizacja, będzie walczyła o poprawę warunków zatrudnienia osób pracujących dla takich platform, jak Glovo, Wolt czy Uber.

Joanna Puszwacka

Tags:

Category: Gazeta - maj 2024, Gazeta - maj 2024 - cd.

Comments are closed.