Borys Kagarlicki – uwięziony za sprzeciw wobec wojny

| 1 kwietnia 2024
Borys Kagarlicki

„Kryzys lat 2008-2010 nie doprowadził do radykalnych zmian systemowych zarówno na poziomie globalnym, jak i narodowym” – pisze rosyjski marksista Borys Kagarlicki w swej najnowszej książce Długi odwrót: strategie odwrócenia upadku lewicy.

„Jednakże ceną, jaką kapitalizm zapłacił za swe konserwatywne metody przezwyciężenia Wielkiej Recesji, było wywołanie nowych, jeszcze bardziej bolesnych i katastrofalnych kryzysów, które zdruzgotały mechanizmy reprodukcji systemu.”

Kagarlicki wylicza wśród tych katastrofalnych konsekwencji „wzmocnienie autorytaryzmu, czego Rosja doświadczyła w latach 2020-21, a następnie wojnę z Ukrainą”. To wszystko można było wyraźnie dostrzec w wyborach prezydenckich z 17 marca, które – cóż za niespodzianka! – ogromną większością głosów wygrał Władimir Putin. To zwycięstwo dokonało się na tle fali represji przeciwko ludziom sprzeciwiającym się wojnie, skierowanych głównie przeciwko lewicy.

Wśród ofiar tych represji znalazł się sam Kagarlicki, uznany na arenie międzynarodowej antykapitalistyczny intelektualista i mój przyjaciel od lat 80-tych ubiegłego wieku. Został on aresztowany w lipcu zeszłego roku pod dość absurdalnym zarzutem „usprawiedliwiania terroryzmu”. Uznany za winnego w trakcie procesu, który odbył się w grudniu, Borys został ukarany grzywną i zwolniony. Prokuratura odwołała się od wyroku, skarżąc się, że orzeczenie „jest niesprawiedliwe ze względu na nadmierną pobłażliwość”.

W lutym sąd wojskowy skazał Borysa na pięć lat więzienia i zakazał mu prowadzenia strony internetowej przez okres 2 lat od momentu zwolnienia. Taką zabawę w kota i myszkę prowadzi się również z innymi krytykami wojny. Dwa tygodnie później Oleg Orłow z organizacji „Memoriał” został po apelacji skazany na dwa i pół roku więzienia za „dyskredytowanie sił zbrojnych”. „Memoriał” zajmuje się obroną praw człowieka i dokumentowaniem zbrodni ery stalinowskiej.

Borys przyjął wyrok więzienia ze stoickim spokojem i w dobrym nastroju. Prowadząc pogawędkę przez internet ze swymi zwolennikami w czasie krótkiego okresu wolności opowiadał nam o interesujących ludziach, z którymi dzielił celę w oczekiwaniu na proces. Teraz jednak jego sytuacja nie jest już tak wesoła, gdyż siedzi w przepełnionych celach mając 65 lat. Kilka tygodni temu w arktycznym więzieniu zmarł lider opozycyjny Aleksiej Nawalny.

Rozpoczęła się szeroka, międzynarodowa kampania na rzecz uwolnienia Borysa i innych Rosjan, uwięzionych za sprzeciw wobec wojny. W połowie marca uruchomiono petycję, którą podpisali między innymi: Naomi Klein; posłowie do brytyjskiego parlamentu Jeremy Corbyn i John McDonnell; lider „Francji Nieujarzmionej” Jean-Luc Melenchon i poseł do irlandzkiego parlamentu z ramienia „People Before Profit” (Ludzie Ponad Zyski) Richard Boyd-Barrett.

Wśród sygnatariuszy jest też czterech argentyńskich i dwóch brazylijskich parlamentarzystów; troje deputowanych niemieckich i byłych przywódców partii „Lewica” – Bernd Riexinger, Janine Wissler i Gregor Gysi. Podpisy złożyli również były grecki minister finansów Janis Warufakis, czy tacy intelektualiści jak Slavoj Žižek, Tariq Ali, Fredric Jameson, Étienne Balibar i Michaił Łobanow.

Proszę podpiszcie tę petycję i rozpowszechniajcie ją jak najszerzej. Musimy jak najszybciej nadać tej kam- panii w obronie Borysa i jego współwięźniów jak największy rozmach.

Imponujące jest to, że choć „Długi Odwrót” jest trzeźwą diagnozą tego, co Borys nazywa „upadkiem i dezorganizacją ruchów lewicowych”, to jednak patrzy on w przyszłość z „optymizmem i entuzjazmem”. W zakończeniu cytuje on niezwykły fragment o walce z „szarymi ludźmi u władzy” ze wspaniałej powieści fantastyczno-naukowej braci Strugackich z okresu radzieckiego Trudno być bogiem. Strugaccy przewidują nadejście „epoki, w której szarość toczy ostatnie boje, okrucieństwem swym spychające ludzkość z powrotem w czasy średniowiecza, ponosi w tych bojach klęskę i już w społeczeństwie wolnym od ucisku klasowego znika jako realna siła na zawsze.”

Walka o uwolnienie Borysa i innych więźniów antywojennych w Rosji i innych krajach jest ważnym krokiem na drodze zmagań o wyzwolenie.

Alex Callinicos
Tłumaczył Jacek Szymański

Petycję można podpisać tutaj: tinyurl.com/FreeBoris

Tags:

Category: Gazeta - kwiecień 2024

Comments are closed.