Legalna, dostępna i darmowa aborcja natychmiast!

| 1 kwietnia 2024
08.03.24 Warszawa
08.03.24 Warszawa

Wykorzystywanie kwestii aborcji przez Szymona Hołownię w swojej taktyce wyborczej, kiedy odroczył debatę sejmową w tej sprawie do okresu po pierwszej turze wyborów samorządowych, słusznie spotkało się z oburzeniem.

Warszawski protest w Dzień Kobiet 8 marca, skierowany do prezydenta Dudy w sprawie pigułki „dzień po”, stał się również głośnym protestem przeciw Hołowni i jego antykobiecej polityce.

Ruch walczący o prawo do aborcji czekał ponad 30 lat na obalenie ustawy zakazującej prawie wszystkich przypadków przerywania ciąży i nie ma już cierpliwości.

Ogromne czarne protesty i strajki kobiet od 2016 roku, przyczyniły się do obalenia rządu PiS i torowały drogę dla nowych władz. Równocześnie protesty odmieniły nastroje społeczne w sprawie aborcji i zmusiły nawet niektórych polityków Koalicji Obywatelskiej do zmiany stanowiska w tym temacie.

Sprawa nie okazała się jednak wystarczająco ważna, by postawić warunek liberalizacji aborcji w umowie koalicyjnej lub znaleźć inny sposób przeforsowania zmiany ustawy – jak w sprawie TVP lub systemu sprawiedliwości.

11 kwietnia ma odbyć się debata sejmowa na temat czterech projektów nowej ustawy.

Musi być to dzień kontynuacji protestów i jasnego domagania się liberalizacji aborcji oraz dekryminalizacji pomocy przy przerywaniu ciąży.

Lewica sejmowa, w postaci Partii Razem, powinna przyczynić się do budowania oddolnych, pozaparlamentarnych protestów – bo takie działania w dalszej i bliższej historii przynosiły rzeczywiste zmiany prawne i społeczne.

Legalna, dostępna i darmowa aborcja naszym prawem!

Ellisiv Rognlien

Tags:

Category: Gazeta - kwiecień 2024, Gazeta - kwiecień 2024 - cd.

Comments are closed.