Demonstracja na granicy Austrii i Niemiec – „Budujmy mosty, obalajmy mury i przeciwstawiajmy się rasizmowi”

| 1 października 2018
15.09.18 Pasawa

15.09.18 Pasawa

14 września antyrasiści z Austrii i Niemiec połączyli siły w granicznym mieście Pasawa. Akcja ta stanowiła mocny wyraz solidarności przeciwko fałszywemu „internacjonalizmowi” rasistowskiego reżimu granicznego Unii Europejskiej.

Do dwustu aktywistów, którzy przyjechali pociągami i autobusami, dołączyli również miejscowi mieszkańcy z Pasawy. Austriacy nieśli duży baner z napisem: „Otworzyć granicę”, a na jednym z niemieckich wypisano żądanie: „Zamknąć obozy”. Dotyczyło to nowych obozów internowania dla uchodźców na granicy w południowej Bawarii. Dzień wcześniej pięciu uchodźców afgańskich i jeden iracki usiłowało popełnić samobójstwo w ośrodku detencyjnym w Wiedniu.

David Albrich jest członkiem Platformy Na Rzecz Bardziej Humanitarnej Polityki Azylowej – jednej z austriackich grup będących organizatorami antyrasistowskiej akcji. „Opowiadamy się za tolerancją, różno- rodnością i obroną praw człowieka” – powiedział podczas wiecu. „Budujmy mosty, obalajmy mury i przeciwstawiajmy się rasizmowi.”

Skrajnie prawicowi i rasistowscy politycy wzmagają rasistowskie ataki przeciw uchodźcom. Matteo Salvini i Horst Seehofer – ministrowie spraw wewnętrznych Włoch i Niemiec – są liderami tej polityki w Unii Europejskiej.

David oskarżał rasistowskich władców UE: „To rasistowska polityka ludzi takich, jak [austriacki minister spraw wewnętrznych] Kickl, Salvini i Seehofer, doprowadza ludzi do tego, że ci czują, że znaleźli się w sytuacji bez wyjścia” – powiedział.

Około trzech tysięcy osób wzięło udział w proteście związanym z konferencją ministrów spraw wewnętrznych UE w Wiedniu, w dniu 13 września. Skrajnie prawicowi i rasistowscy politycy chcą narzucić więcej kontroli na granicach wewnętrznych UE. Ale również tak zwani przywódcy „centrowi”: kanclerz Niemiec Angela Merkel i prezydent Francji Emmanuel Macron, chcą wzmocnić granice zewnętrzne UE. Tak czy inaczej uchodźcy topią się w Morzu Śródziemnym i stają twarzą w twarz z drutem kolczastym i pałkami, gdy usiłują znaleźć bezpieczeństwo.

Tłumaczył Michał Wysocki

 

Tags:

Category: Gazeta - październik 2018, Gazeta - październik 2018 - cd.

Comments are closed.

WEEKEND ANTYKAPITALIZMU 2019

Plakat – Weekend Antykapitalizmu 2019
Weekend Antykapitalizmu 2019 – 31 maja–2 czerwca Warszawa
Wydarzenie na Facebooku – "Weź udział" i zaproś znajomych!

CZARNY PIĄTEK – Przeciw barbarzyńskiej ustawie

Czarny Piątek 23.03.2018
Wielki protest przeciw ustawie antyaborcyjnej
Wydarzenie na Facebooku

DZIEŃ SPOTKAŃ Z OKAZJI 100. ROCZNICY REWOLUCJI PAŹDZIERNIKOWEJ

 Wiec w Zakładach Putiłowskich w 1917 r.

Pracownicza Demokracja zaprasza na spotkania – – sobota, 4 listopada 2017 w Warszawie g. 15.00-19.00

Wydarzenie na Facebooku