Demonstracja na granicy Austrii i Niemiec – ?Budujmy mosty, obalajmy mury i przeciwstawiajmy się rasizmowi?

| 1 października 2018
15.09.18 Pasawa

15.09.18 Pasawa

14 września antyrasiści z Austrii i Niemiec połączyli siły w granicznym mieście Pasawa. Akcja ta stanowiła mocny wyraz solidarności przeciwko fałszywemu ?internacjonalizmowi? rasistowskiego reżimu granicznego Unii Europejskiej.

Do dwustu aktywistów, którzy przyjechali pociągami i autobusami, dołączyli również miejscowi mieszkańcy z Pasawy. Austriacy nieśli duży baner z napisem: ?Otworzyć granicę?, a na jednym z niemieckich wypisano żądanie: ?Zamknąć obozy?. Dotyczyło to nowych obozów internowania dla uchodźców na granicy w południowej Bawarii. Dzień wcześniej pięciu uchodźców afgańskich i jeden iracki usiłowało popełnić samobójstwo w ośrodku detencyjnym w Wiedniu.

David Albrich jest członkiem Platformy Na Rzecz Bardziej Humanitarnej Polityki Azylowej ? jednej z austriackich grup będących organizatorami antyrasistowskiej akcji. ?Opowiadamy się za tolerancją, różno- rodnością i obroną praw człowieka? ? powiedział podczas wiecu. ?Budujmy mosty, obalajmy mury i przeciwstawiajmy się rasizmowi.?

Skrajnie prawicowi i rasistowscy politycy wzmagają rasistowskie ataki przeciw uchodźcom. Matteo Salvini i Horst Seehofer ? ministrowie spraw wewnętrznych Włoch i Niemiec ? są liderami tej polityki w Unii Europejskiej.

David oskarżał rasistowskich władców UE: ?To rasistowska polityka ludzi takich, jak [austriacki minister spraw wewnętrznych] Kickl, Salvini i Seehofer, doprowadza ludzi do tego, że ci czują, że znaleźli się w sytuacji bez wyjścia? ? powiedział.

Około trzech tysięcy osób wzięło udział w proteście związanym z konferencją ministrów spraw wewnętrznych UE w Wiedniu, w dniu 13 września. Skrajnie prawicowi i rasistowscy politycy chcą narzucić więcej kontroli na granicach wewnętrznych UE. Ale również tak zwani przywódcy ?centrowi?: kanclerz Niemiec Angela Merkel i prezydent Francji Emmanuel Macron, chcą wzmocnić granice zewnętrzne UE. Tak czy inaczej uchodźcy topią się w Morzu Śródziemnym i stają twarzą w twarz z drutem kolczastym i pałkami, gdy usiłują znaleźć bezpieczeństwo.

Tłumaczył Michał Wysocki

 

Tags:

Category: Gazeta - październik 2018, Gazeta - październik 2018 - cd.

Comments are closed.