Strajki i protesty pracownicze w Polsce

| 1 października 2018

NSZZ ?S? ? Oświata
Demonstracja pod MEN
Około 5 tys. pracowników oświaty z całego kraju przyjechało do Warszawy 15 września, by domagać się podniesienia płac w oświacie.

W petycji skierowanej do minister oświaty związkowcy wskazywali na trwający od kilkunastu lat spadek wynagrodzeń nauczycielskich w stosunku do przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej i przedstawili swoje żądania: wzrost wynagrodzeń zasadniczych dla nauczycieli w wysokości 15 proc. od 1 stycznia 2019 roku, zmianę systemu finansowania zadań oświatowych, usunięcie niekorzystnych przepisów dotyczących oceny pracy nauczycieli i awansu zawodowego i likwidację godzin karcianych.

Nauczycielski protest wsparli przedstawiciele innych grup zawodowych, m.in. górnicy.

 

Szpital Wojewódzki ? Przemyśl
Trwa protest głodowy pielęgniarek

Protest pielęgniarek w Przemyślu - wrzesień 2018
W Szpitalu Wojewódzkim pielęgniarki walczą o podwyżki wynagrodzeń i poprawę warunków pracy. Od 3 września 13 pielęgniarek prowadzi rotacyjny protest głodowy, pozostałe pielęgniarki wspierają je w tym proteście.

Kobiety domagają się przede wszystkim podwyżek płac zasadniczych ? do 6 tys. zł brutto dla starszej pielęgniarki i 5, 5 tys. dla młodszej. Są zdeterminowane, by walczyć. Jak mówi Ewa Rygiel, przewodnicząca Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych w Szpitalu Wojewódzkim w Przemyślu: ?Będziemy kontynuować strajk do skutku, aż odniesiemy sukces. Pracuję w tym szpitalu 32 lata i w tym czasie wszystkie podwyżki, jakie dostałyśmy, zostały przez nas ciężko wywalczone właśnie poprzez strajki?.

 

Sofidel Polska ? Ciechanów
Strajk ostrzegawczy
3 września o godzinie 13.00 załoga przedsiębiorstwa przerwała pracę i wzięła udział w pikiecie protestacyjnej odbywającej się przed zakładem. Ten trwający dwie godziny strajk ostrzegawczy ma związek z ze sporem zbiorowym na tle płacowym.

Reprezentująca pracowników ?Solidarność? domaga się podwyżki wynagrodzeń o 30 proc.Spór zbiorowy z pracodawcą trwa od kilku miesięcy, obecnie jest na etapie mediacji. Ponieważ jednak trwa impas w negocjacjach, związek postanowił wywrzeć nacisk na pracodawcę za pomocą strajku. ?Solidarność? zapowiada także, że jeśli w najbliższym czasie nie będzie przełomu w rozmowach, może dojść do strajku okupacyjnego.

 

JYSK ? Radomsko
Pikieta w obronie zwolnionego związkowca
Przed Centrum Dystrybucyjnym Jysk Sp. z o.o. w Radomsku 21 września około 800 osób pikietowało w obronie zwolnionego z pracy (z art.52Kp) przewodniczącego Komisji Zakładowej NSZZ ?Solidarność?.

Związkowców z Jysk wsparli ich koledzy z innych regionów: Ziemi Łódzkiej, Śląsko-Dąbrowskiego, Częstochowskiego, Płockiego, Piotrkowskiego, Dolnośląskiego, Mazowsza i Małopolskiego. Przemawiający na pikiecie podkreślali wagę budowania solidarności pracowniczej.

 

Terplast ? Sieradz
Blokowali bramę zakładu
Kilkudziesięciu pracowników Zakładów Przetwórstwa Tworzyw Sztucznych Terplast pikietowało 26 września przed bramą zakładu, blokując wjazd i wyjazd. Protest zorganizowała ?Solidarność?, a jego bezpośrednią przyczyną było przerwanie rozmów, jakie prowadzi z dyrekcją w sprawie podwyżek plac. Negocjacje trwają już od początku roku. ?Solidarność? domaga się podwyżki w wysokości 200 zł ? pracodawca proponuje 50 złotych. To jest absolutnie nie do przyjęci ? mówią związkowcy ? dodając, że jeśli pikieta nie przyniesie rezultatu, to będzie strajk.

 

PKP Cargo ? Poznań
Pikieta w obronie praw pracowniczych
Związkowcy z poznańskiego PKP Cargo S.A. zebrali się 30 sierpnia przed siedzibą spółki, by zaprotestować przeciwko łamaniu praw pracowniczych i związkowych. Chodzi o łamanie dwóch przepisów: art. 32 ustawy o związkach zawodowych oraz art. 39 kodeksu pracy. Konkretnie chodzi tu o zmienianie warunków zatrudnienia niektórym pracownikom bez zgody związków zawodowych i samych zainteresowanych.

 

DPS ? Łódź
Pracownicy blokowali ulice
24 września pracownicy czterech łódzkich Domów Pomocy Społecznej blokowali przejścia dla pieszych na dwóch ulicach w Łodzi, domagając się podwyżek płac oraz protestując przeciwko polityce władz miasta wobec DPS-ów. Protestujący zarzucali miastu m.in. brak spójnej polityki płacowej wobec różnych placówek.

 

International Paper Kwidzyn
Przyjechali do Warszawy walczyć o podwyżki
Przed siedzibą spółki FalckFire Services w Warszawie 19 września odbyła się pikieta zorganizowana przez Międzyzakładową Komisję Związkową NSZZ ?Solidarność? w International Paper Kwidzyn. Protest odbył się w ramach akcji ?Protestujemy, ale ratujemy?, która jest prowadzona przez Zakładową Służbę Ratowniczą na terenie International Paper Kwidzyn.

Strażacy-ratownicy z IP w Kwidzynie od 16 stycznia prowadzą spór zbiorowy z FalckFire Service, firmą, która wygrała przetarg na prowadzenie ochrony przeciwpożarowej w zakładzie. Mimo zapewnień, że nowa firma poprawi jakość usług i warunki pracy strażaków, od samego początku pojawiły się problemy. Strażacy protestami wymusili na nowym pracodawcy przejęcie wszystkich pracowników poprzedniej firmy.

Teraz walczą o podwyżki. A ponieważ według ustawy strażacy, nawet zakładowi, nie mogą strajkować, ich protest na razie ogranicza się do oflagowania budynku zakładu i zorganizowania pikiety w Warszawie. Pikieta w Warszawie została wsparta przez związkowców z innych zakładów przemysłu chemicznego, m.in. Azotów Tarnów, Bridgestone Poznań, czy Orlenu Płock.

 

Portowcy ? Szczecin
Bronią miejsc pracy
24 sierpnia w Zarządzie Portu i pod Urzędem Wojewódzkim w Szczecinie protestowali związkowcy ze spółek portowych w Szczecinie. Protestujący domagali się przedłużenia przez władze portu dotychczasowej umowy na dzierżawę nabrzeży ze spółkami, które do tej pory je użytkowały. Obawiają się, że wydzierżawienie ich innym podmiotom odbierze im miejsca pracy.

 

NSZZ ?S? ? Biedronka
Spór zbiorowy o lepsze warunki pracy
W sierpniu NSZZ ?Solidarność? w sieci sklepów ?Biedronka? poinformowała o wszczęciu sporu zbiorowego dotyczącego warunków pracy. Związek domaga się skrócenia czasu pracy w soboty, czyli powrotu do czasu pracy, jaki obowiązywał przed wprowadzeniem zakazu handlu w niedzielę. Teraz sklepy są otwarte do 22 lub nawet 23. Ponadto ?Solidarność? chce zwiększenia liczby pracowników na zmianie i wprowadzenia przejrzystego systemu premiowania.

 

NSZZ ?S? ? Castorama
Szykuje się spór zbiorowy
W Castoramie ?Solidarność? zwróciła się do dyrekcji firmy z żądaniem wprowadzenia podwyżek płac. Chodzi o zwiększenie wynagrodzenia o 900 zł dla każdego pracownika. Związek zapowiada rozpoczęcie procedury sporu zbiorowego, jeśli władze sieci nie zdecydują się spełnić tych żądań.

 

Die-Tech Tychy
Związek żąda wzrostu płac o 15 proc.
W zakładzie trwa spór zbiorowy. Związkowcy z zakładowej ?Solidarności? żądają m.in. wzrostu płac o 15 proc. dla wszystkich pracowników. ?Solidarność? chce też podwyżki dodatku za pracę w niedzielę i święta ze 100 do 200 procent średniej płacy w zakładzie.

 

Grupie Węglokoks Energia
Żądamy wyższych płac ? spór zbiorowy
Związki zawodowe działające w Grupie Węglokoks Energia wszczęły 17 września spór zbiorowy z zarządem spółki. To efekt braku porozumienia w toczących się od wielu miesięcy rozmowach płacowych.

Joanna Puszwacka

Tags:

Category: Gazeta - październik 2018

Comments are closed.