Okupowana Gaza to więzienie pod gołym niebem

| 1 listopada 2023
Bombardowana Gaza.

Hamas rozpoczął ataki z Gazy, największego na świecie więzienia pod gołym niebem. Nie jest ono formalnie zajmowane przez Izrael, ale jest głodzone i blokowane.

Około 2,3 miliona ludzi jest uwięzionych na obszarze 365 kilometrów kwadratowych [Warszawa ma 517 km kw.]. Ponad połowa populacji jest w wieku poniżej 18 lat, a dwie trzecie to uchodźcy.

Izrael zajął i okupował Strefę Gazy podczas wojny w 1967 roku. Problem z powstrzymaniem powstańczej populacji oznaczał, że wycofał swoje wojska i około 7000 osadników w 2005 roku.

Kiedy w 2006 r. mieszkańcy demokratycznie wybrali Hamas, Izrael nasilił represje.

Dov Weissglass, doradca izraelskiego premiera w tamtym czasie, wyjaśnił, że plan miał na celu zwiększenie cierpienia Palestyńczyków jako karę za głosowanie na Hamas. „Chodzi o to, by Palestyńczycy byli na diecie, ale nie o to, by umarli z głodu” – powiedział.

Wraz z egipskim reżimem Izrael nadal wyciska życie z tego terytorium. Przepływ towarów i ludzi jest ściśle kontrolowany.

Gaza ma jedną z najwyższych gęstości zaludnienia na świecie. Według Organizacji Narodów Zjednoczonych prawie 600 000 uchodźców w Strefie Gazy mieszka w ośmiu zatłoczonych obozach.

Na kilometr kwadratowy przypada średnio ponad 5700 osób – bardzo podobnie do gęstości zaludnienia w Londynie – ale liczba ta wzrasta do ponad 9000 w mieście Gaza.

Izrael okresowo przeprowadza duże ataki wojskowe i kampanie bombowe przeciwko cywilom w Strefie Gazy, za każdym razem zabijając setki osób.

W ataku z 2014 roku Izrael zabił ponad 2200 Palestyńczyków, w tym 500 dzieci, w ciągu sześciu tygodni. Atak zniszczył lub uszkodził 140 000 domów.

Tłumaczyła Patrycja Mermel

Tags:

Category: Gazeta - listopad 2023

Comments are closed.