Konserwatyści wygrywają wybory w Grecji, gdy Syriza słabnie

| 1 czerwca 2023
08.03.23 Ateny. Demonstracja uczestników strajku generalnego.
08.03.23 Ateny. Demonstracja uczestników strajku generalnego.

21 maja konserwatywny premier Kyriakos Mitsotakis wygrał greckie wybory parlamentarne zdobywając prawie 40,8% głosów, co nazywa „politycznym trzęsieniem ziemi”, podczas gdy niegdyś radykalna Syriza należąca do Aleksisa Tsiprasa została w tyle z 20,1%.

Wynik ten podkreśla słabość próby osiągnięcia fundamentalnej zmiany w panującym systemie metodami parlamentarnymi. Petros Constantinou jest z SEK (Socjalistycznej Partii Pracowniczej), naszej siostrzanej organizacji w Grecji. „W rzeczywistości to nie jest zmiana w kierunku Nowej Demokracji,” – mówi. „W kwestii głosów, dostała 1% więcej niż ostatnio. Jej kryzys nie zakończy się wraz z tymi wyborami – nie stworzy stabilnego rządu, bo jej kłamstwa szybko wyjdą na jaw.”

Upadek Syrizy

Petros zauważa, że dużą różnicą w stosunku do przeszłości jest “upadek Syrizy”. „Straciła prawie 12% – około 600 tys. głosów.” Wyjaśnia: “Syriza przesunęła się bardzo otwarcie w prawo – chciała zająć polityczne centrum”. “Zreformowała się więc, by zaatakować jakiekolwiek głosy z wewnątrzpartyjnej lewicy, praktycznie je tłumiąc”, dodał Petros.

Nowa Demokracja (ND) Mitsotakisa wygrała 146 miejsc – ale do zdobycia większości potrzebne jest 151. Domaga się on drugich wyborów 25 czerwca, żeby zabezpieczyć ogólną większość, dlatego nie dąży do utworzenia koalicji.

Przy takich wyborach wygrywająca partia zdobędzie 50 dodatkowych miejsc w greckim parlamencie. Zatem były bankier Mitsotakis musi jedynie wygrać tą samą ilością głosów, aby przejąć całkowitą władzę parlamentarną.

Od momentu, gdy ND przejęło władzę w 2019, nie zaoferowało zwykłym ludziom kompletnie niczego. Znalazło to wyraz głównie w lutym tego roku, po tym jak wypadek kolejowy wywołany prywatyzacją zabił 57 osób.

Wprowadzone przez ND cięcia sprawiły, że koleje są bardziej niebezpieczne, ponieważ rząd zredukował personel i zignorował ostrzeżenia dotyczące bezpieczeństwa. W odpowiedzi utworzył się gniewny ruch masowy, odrzucający politykę ND opierającą się na zmniejszeniu podatków, priorytetowym traktowaniu dużego biznesu i nasilaniu prywatyzacji.

Tsipras nazwał wynik Syrizy “ekstremalnie negatywnym”.

Podbudowany strajkami generalnymi, okupacjami i walkami studenckimi, Tsipras wygrał wybory w 2015 r. za sprawą radykalnie lewicowych obietnic. Jednak po objęciu urzędu, Syriza poddała się żądaniom bankierów. Zaakceptowała bailouty (tzw. pakiety ratunkowe) na ich zasadach i zmusiła zwykłych ludzi do ponoszenia kosztów wyniszczającą pięcioletnią polityką „oszczędnościową”.

Petros dodaje: „Na miesiąc przed rozpoczęciem wyborów miał miejsce wybuch gniewu wobec ND z powodu katastrofy kolejowej. Prawie 30% ludności Grecji brało udział w strajkach. To doprowadziło do strajku powszechnego 8 marca. Syriza jednak nie potęgowała walki, a próbowała ją stłumić.

Sprzeciwiła się żądaniom na renacjonalizację kolei. Wszyscy ci ludzie nadal są wściekli, ale nie ma dla nich żadnej widocznej alternatywy. Wiele osób po prostu w ogóle nie głosowało.”

Kapitulacja Syrizy przed szefami otworzyła drogę konserwatystom.

Isabel Ringrose
Tłumaczyła Patrycja Mermel

Tags:

Category: Gazeta - czerwiec 2023, Gazeta - czerwiec 2023 - cd.

Comments are closed.