Sudan: niech zwycięży rewolucja!

| 1 czerwca 2023

Stanowisko Nurtu Międzynarodowego Socjalizmu (IST) w sprawie Wojny w Sudanie

Wojna w Sudanie. Dym na horyzoncie.

Po raz kolejny wojna niszczy życie milionów ludzi. Stolica jest bombardowana, na ulicach leżą martwe ciała, a szpitale i bazary płoną. Zwykłym ludziom pozostaje organizowanie zaopatrzenia medycznego, znajdowanie wody i żywności oraz narażanie życia pod ostrzałem, gdy chcą utrzymać podstawową infrastrukturę. W przeciwieństwie do wojny w Ukrainie obie walczące strony w Sudanie pochodzą z tego samego kraju, co terroryzowana przez nie ludność cywilna. Jedna z nich, Siły Szybkiego Wsparcia (ang. RSF), to brutalna milicja, która wyrosła z sił Dżandżawidów (ang. Janjaweed), druga to Sudańskie Siły Zbrojne. Ich przywódcy od dawna są partnerami w zbrodniach przeciwko ludowi sudańskiemu, od Darfuru, przez Port Sudan, po ulice Chartumu. Teraz ci złodzieje i mordercy walczą ze sobą o większy udział w łupach władzy.

Jednak tak, jak w Ukrainie okropności tej wojny nie powstają po prostu na poziomie lokalnym. Są wynikiem działania sił tkwiących głęboko w systemie kapitalistycznym. Złoto Sudanu przepływa przez rynki Zatoki Perskiej, a jego zwierzęta gospodarskie i żyzne gleby żywią miliony ludzi poza jego granicami. Ta ziemia, gdzie jedna trzecia ludności polega na pomocy humanitarnej, jest także źródłem niewiarygodnego bogactwa dla niewielkiej mniejszości. Mniejszość ta służy interesom klas rządzących bogatszych i potężniejszych państw, a także swoim własnym – od dostarczania młodych mężczyzn jako mięsa armatniego na wojnę Arabii Saudyjskiej i Zjednoczonych Emiratów Arabskich w Jemenie, poprzez wspieranie egipskiej dyktatury w narastającej walce o władzę z Etiopią o wody Nilu, po działanie jako zastępcza straż graniczna dla przywódców Unii Europejskiej (którzy pomogli finansować RSF) i Brytanii.

Konkurencyjne państwa w szerszym regionie i wielkie mocarstwa w centrum globalnego systemu mają na rękach krew ludu sudańskiego. Wzmocniły one arsenały tych gangsterów, jednocześnie pouczając sudańskie partie cywilne i ruch rewolucyjny w tym kraju o potrzebie zasiadania do negocjacji z ich zabójcami w sprawie umów o podziale władzy.

Teraz natomiast państwa UE i Brytania intensyfikują swoją wojnę przeciw sudańskim uchodźcom, odmawiając im bezpiecznych szlaków przejścia i intensyfikując toksyczne kampanie, które napędzają wzrost skrajnej prawicy. Ten wyraźny kontrast z otwartymi ramionami wobec uchodźców ukraińskich dodatkowo pokazuje hipokryzję krajów imperialistycznych w kwestii wojen i migracji.

Jedyną realną alternatywą wobec tej rzezi jest ruch rewolucyjny, który osiągnął tak wiele od czasu upadku dyktatora Omara al-Baszira w 2019 r. Międzynarodowa solidarność klasy pracowniczej jest natomiast kluczowa dla wsparcia tego ruchu.

Z popiołów dziesięcioleci wojny domowej, wśród głodu i biedy, zwykli ludzie w całym Sudanie wykuli oddolne formy samoorganizacji na skalę, jakiej nie widzieliśmy od lat. Komitety Oporu, niezależne związki zawodowe oraz kampanie domagające się praw uchodźców i sprawiedliwości środowiskowej zmobilizowały miliony ludzi przeciwko dyktaturze, wspólnie tworzyły programy proponujące daleko idące reformy demokratyczne i redystrybucję bogactwa, często wkraczając w kompetencje nieobecnego lub niechętnego państwa w celu zapewnienia żywności, schronienia, pomocy medycznej, elektryczności i wody zwykłym ludziom.

To tutaj można znaleźć siły, by rzucić wyzwanie nie tylko walczącym generałom, ale szerszej sudańskiej klasie rządzącej, jej sojusznikom w regionie i poza nim, i złamać państwo, które prowadzi wojnę z ludem Sudanu.

Solidarność z rewolucją sudańską jest pilnym zadaniem dla socjalistów, pracowników i związkowców na całym świecie. Horror w Sudanie jest kolejnym przykładem potwierdzającym to, że kapitalizm nic nie oferuje pracownikom i biednym tego świata. Oznacza wojnę, nędzę, rasizm i upadek środowiska naturalnego.

Solidarność z sudańskimi uchodźcami, otworzyć granice!

Stop machinie wojennej, żadnej broni ani wsparcia dla żadnego z generałów i ich sojuszników!

O zwycięstwo rewolucji sudańskiej!

Koordynacja Międzynarodowego Nurtu Socjalistycznego

5 maja 2023 r.

(IST jest nurtem, przy którym jest afiliowana Pracownicza Demokracja)

Tags:

Category: Gazeta - czerwiec 2023, Gazeta - czerwiec 2023 - cd.

Comments are closed.