Inna polityka jest możliwa – i konieczna

| 1 maja 2023
01.05.23 Warszawa
01.05.23 Warszawa

Potrzeba budowania silnej i aktywnej lewicy antykapitalistycznej staje się coraz pilniejsza. Przyjrzyjmy się temu, z czym mamy do czynienia.

Drożyzna i kolejne kryzysy

10 marca upadł amerykański Silicon Valley Bank. Był to drugi największy upadek banku w historii USA. [Z ostatniej chwili. 1 maja upadł amerykański First Republic Bank, tym samym zdobywając ten tytuł.] Największy upadek miał miejsce podczas krachu finansowego 15 lat temu, gdy splajtował Washington Mutual.

Największe gospodarki zmierzają ku recesji – i to właśnie, a nie majstrowanie banków centralnych przy stopach procentowych, obniży wysoki poziom inflacji. Nie ma co czekać na kapitalistyczny cud gospodarczy. Pracownicy mogą liczyć tylko na własną zdolność bojową (patrz s. 9 i 10).

Wojna w Ukrainie i kolejne wojny

Potępiamy inwazję Rosji na Ukrainę, jednak naszymi sojusznikami w dążeniu do zakończenia tej wojny są antywojenni działacze w Rosji i w innych krajach, nie rząd USA i państwa NATO, które mają w nosie los Ukraińców i traktują ich jako armię zastępczą. USA przygotowują się do jeszcze większego konfliktu z Chinami i chcą wciągnąć w to wszystkich sojuszników. Ciągle stoimy w obliczu realnego zagrożenia wojną nuklearną.

Trzeba więc przeciwstawić się wszelkim imperializmom

Musimy zwrócić szczególną uwagę na to, co robi „nasza strona”. Państwa NATO – w tym Polska – są współodpowiedzialne za dokonywanie rzezi ludności cywilnej w wielu krajach, w ostatnich latach w Afganistanie i Iraku. Należy przeciwstawić się największej machinie wojennej świata, jaką jest NATO – w tym rosnącej militaryzacji Polski.

Wbrew temu, co mówi nam rząd, zwiększając napięcia między państwami, wydatki na zbrojenia nasilają ryzyko przyszłych wojen, wcale nie gwarantując pokoju. Zamiast wyrzucać pieniądze w błoto, rząd powinien przeznaczyć fundusze na budowę mieszkań. Przypomnijmy, w Polsce 49 proc. osób w wieku 18-34 lat wciąż mieszka z rodzicami (według opracowania Polskiego Instytutu Ekonomicznego na podstawie danych Eurostatu).

Nie pozwólmy na politykę „dziel i rządź”

Aby uniemożliwić zwykłym ludziom walkę o zmianę warunków życia i pracy, rząd stosuje całą paletę działań mających na celu wywołanie nienawiści zwykłych ludzi wobec siebie.

Uchodźcy mile widziani – wszyscy uchodźcy

Rząd jest gotów przyjąć Ukraińców, ponieważ pasuje to do jego geostrategicznej polityki i chce, żeby byli źródłem taniej siły roboczej. Dobrze, że większość społeczeństwa ma pozytywny stosunek wobec ukraińskich migrantów. Trzeba pość dalej i zachęcić pracownice i pracowników z Ukrainy do wstępowania do polskich związków zawodowych. W jedności siła!

Uchodźcy, których przyjęcie nie pasuje do militarystycznych zapędów rządu, są traktowani zupełnie inaczej niż Ukraińcy. Uciekinierów od wojen i nędzy traktuje się jak zbrodniarzy.

Na polsko-białoruskim pograniczu ciągłe znajduje się ciała kolejnych ofiar rasistowskiej polityki rządu. Pod koniec kwietnia aktywistki i aktywiści Grupy Granica poinformowali o 42. i 43. oficjalnie zarejestrowanych przypadkach śmierci. Nie ulega wątpliwości, że realna liczba jest o wiele większa. Co tydzień ma miejsce kilkadziesiąt wywózek [tzw. pushbacków]. Nie tylko dorośli, ale również małe dzieci są traktowane jak worki ze śmieciami i brutalnie przerzucane przez granicę. Uchodźcy walczą o swoje prawa i swoją godność. W momencie pisania tego tekstu trwają głodówki. Solidaryzujmy się z tymi odważnymi ludźmi. Wszyscy uchodźcy są mile widziani. Otworzyć granice!

Rasizm rządu przyczynia się do umacniania się faszyzmu

W całej Europie i nie tylko, widzimy wzrost poparcia dla skrajnej prawicy wskutek liberalnej polityki gospodarczej rządów głównego nurtu.

Premierem Włoch jest dziś faszystka Giorgia Meloni, a we Francji faszystka Marine Le Pen od lat znajduje się w gronie najpopularniejszych polityczek i polityków. W Polsce pisowski rząd finansuje faszystów milionami złotych. Konfederacja – ta koalicja faszystów i rasistów – zdobywa w sondażach niebezpiecznie wysokie notowania.

Jednak skuteczna walka ze skrajną prawicą jest możliwa. Na ulicach Brytanii i Niemiec antyfaszyści mają przewagę liczebną nad faszystami. W 2020 roku w Grecji pokonano Złoty Świt – po wielomiesięcznej kampanii masowych demonstracji liderzy i członkowie tej jawnie nazistowskiej partii trafili do więzienia. Kilka tygodni temu w Irlandii 50 tys. osób protestowało na ulicach przeciw rasizmowi i faszyzmowi. W Irlandii mieszka zaledwie 5 milionów ludzi!

Wśród najważniejszych przyczyn tych sukcesów jest fakt, że w tych krajach lewica gotowa organizować uliczne protesty jest o wiele liczebniejsza niż w Polsce. Oczywiście tu chodzi o antyrasistowskie i antyfaszy- stowskie protesty – ale nie tylko. Lewica pokazuje swoją siłę w różnych kwestiach: wśród strajkujących pracowników, w sprawie klimatu, przeciw wszelkiej dyskryminacji.

Homofobia i transfobia

Walczmy z homofobią i transfobią. Dyskryminacja osób LGBT+ to nie marginalna sprawa. W ostatnich wyborach nienawiść skierowana przeciwko tym osobom była jedną z głównych broni do zdobycia poparcia dla obozu rządowego. Ta obrzydliwa kampania wciąż trwa (patrz obok, s. 2). Nie tylko mniejszości są dyskryminowane. Prawa kobiet są również atakowane. Musimy zapewnić, że ponownie odbędą się masowe demonstracje uliczne na rzecz praw kobiet do aborcji i sprawić, by związki zawodowe zajęły się tą sprawą.

Katastrofa klimatyczna

Postępująca katastrofa klimatyczna oznacza, że będzie więcej uchodźców na całym świecie – i więcej kolejnych prób wzniecenia rasizmu, co może sparaliżować wszelkiego rodzaju ruchy oddolne. Dlatego mówimy „Otworzyć granice!” – bogaci mogą przecież podróżować gdziekolwiek zechcą. Żądamy tych samych praw da wszystkich.

System kapitalistyczny jest oparty na paliwach kopalnych, które są głównym czynnikiem powodującym zmiany klimatyczne. Firmy zajmujące się ich wydobyciem są tak zintegrowane z systemem, że nie ma dziś możliwości budowania innego kapitalizmu. Dlatego kapitalizm musi zostać obalony.

Antykapitalizm – autentyczny socjalizm – jest coraz bardziej potrzebny

Problem w tym, że Nowa Lewica jest Niby Lewicą. Czarzasty jest zapatrzony w ulubieńca biznesmenów Donalda Tuska. A Partia Razem, która często krytykuje Tuska, jest gotowa zasiąść z nim w rządzie. W wywiadzie opublikowanym 14 kwietnia Adrian Zandberg powiedział:

„I to mogę obiecać: nie będziemy wygodnym, potulnym koalicjantem.

Może was nie zaproszą?

– Zobaczymy. Chętnie weźmiemy współodpowiedzialność za Polskę, ale na sensownych, programowych warunkach. Zadbamy o pracowników”. (wyborcza.pl). Zadbamy o pracowników? Z antypracowniczym Donaldem Tuskiem? To jest dopiero tworzenie złudzeń.

Jedność w działaniu

Jako antykapitaliści wiemy, że budowa szerszych ruchów protestu wymaga wspólnego działania z ludźmi, którzy nie do końca się z nami zgadzają, ale są gotowi podejmować aktywną walkę. Wszelka nasza krytyka ma na celu wzmocnienie tych ruchów, nie odcięcie się od nich.

Demokracja pracownicza

Żeby pokonać katastrofy kapitalizmu – katastrofy nędzy, krachów ekonomicznych, zmian klimatycznych, kolejnych pandemii oraz zagrożenie wojną nuklearną – trzeba obalić ten system oparty na konkurencyjnym wyzysku, czyli na tym, kto może wyzyskiwać najskuteczniej. Tylko demokracja pracownicza wynikająca ze zjednoczonej walki milionów pracownic i pracowników może to osiągnąć.

Pracownicy zjednoczeni są niezwyciężeni. Solidarność naszą bronią!

Tekst powstał na podstawie wystąpienia Andrzeja Żebrowskiego na tegorocznym pochodzie pierwszomajowym.

Tags:

Category: Gazeta - maj 2023

Comments are closed.