Antyrasiści wspierali Linekera i pokonali BBC

| 1 kwietnia 2023
Antyrasistowski kibic Manchester City chce Linekera na premiera (podczas meczu z Crystal Palace).
Antyrasistowski kibic Manchester City chce Linekera na premiera (podczas meczu z Crystal Palace).

Gary Lineker to były angielski piłkarz. Kiedy zakończył swoja karierę na boisku (grał miedzy innymi dla FC Barcelony i drużyny narodowej Anglii, w której odnosił sukcesy na przełomie lat osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych), zaczął nowe życie jako udany prezenter programów sportowych BBC.

Lineker stał się celebrytą i milionerem. Za same prezentowanie sobotniego programu o piłce nożnej (Mecz dnia), BBC płaci mu ponad półtora miliona funtów rocznie.

Jednak Lineker już od wielu lat, oprócz komentowania piłki nożnej, wypowiada się też w kwestiach społecznych i politycznych.

Kiedy brytyjski rząd kilka tygodni temu ogłosił zamiar wyrzucenia wszystkich uchodźców, którzy trafiają do kraju na łodziach, Lineker zareagował wpisem na Twitterze: Przyjmujemy znacznie mniej uchodźców niż inne duże kraje europejskie. To jest po prostu niesłychanie okrutna polityka wymierzona w najbardziej bezbronnych ludzi, prowa- dzona w języku, który nie różni się od języka używanego w Niemczech w latach 30.

Wywołało to burzę w środowisku Konserwatystów – nie tylko rządowym, ale również w mediach kompletnie zdominowanych przez torysów.

Pozornie bezstronne BBC jest także całkowicie pod wpływem partii rządzącej. Prezes BBC to były bankier i darczyńca Konserwatystów. Na konto partii wpłacił prawie pół miliona funtów.

Nic więc dziwnego, że kierownictwo telewizji zawiesiło Linekera za rzekome łamanie zasad bezstronności.

Nie spodziewano się reakcji nie tylko jego współpracowników – wszyscy zastąpienia go w sobotni wieczór – ale też fanów i antyrasistów, którzy demonstrowali przed siedzibą BBC w Manchesterze, domagając się przywrócenia Linekera do pracy.

BBC chciał wywrzeć presję na Linekerze, aby przeprosił za swój wpis. Nie zrobił tego, a dwudniowy bojkot udał się i sparaliżowane BBC musiało przywrócić prezentera do pracy.

Szkoda tylko, że na naszym podwórku najbardziej znany piłkarz – Robert Lewandowski (nazwany ostatnio przez Gazetę Wyborczą „przezroczystym”) bardzo rzadko wykorzystuje swoją karierę do promocji antyrasizmu i wspierania uchodźców w Polsce.

Maciej Bancarzewski

Tags:

Category: Gazeta - kwiecień 2023, Gazeta - kwiecień 2023 - 2cd.

Comments are closed.