Granica śmierci

| 1 marca 2023
Pogranicze polsko-białoruskie. Ofiara śmiercionośnej polityki rządu PiS.
Pogranicze polsko-białoruskie. Ofiara śmiercionośnej polityki rządu PiS.

Rząd nazywa zorganizowaną przez siebie morderczą brutalność wobec uchodźców przekraczających granicę Polski z Białorusią „obroną suwerenności”. Jest to obrzydliwe.

A jak jest naprawdę? Zacytujmy koalicję Grupa Granica, która łączy aktywistki i aktywistów niosących uchodźcom pomoc materialną i prawną:

„Dość śmiertelnej polityki wywózek na pograniczu polsko-białoruskim!

– Z raportu Grupy Granica wynika, że od początku grudnia 2022 r. do 17 lutego 2023 r. odnaleziono ciała 9 ofiar kryzysu humanitarnego na pograniczu polsko-białoruskim. Łącznie potwierdzonych jest 37 ofiar śmiertelnych.

– Każdej z tych śmierci można było uniknąć, gdyby polskie służby mundurowe stosowały się do prawa polskiego, międzynarodowego i unijnego.

– Od sierpnia 2021 roku na pograniczu polsko-białoruskim trwa kryzys humanitarny. Osoby przekraczające granicę doświadczają przemocy ze strony mundurowych obu państw, są wielokrotnie przepychane tam i z powrotem przez polskie i białoruskie służby. Bez względu na to, czy poproszą o azyl bądź o ochronę międzynarodową, są często brutalnie wywożone z Polski.”

Cytowany tekst pochodzi z opisu przy wydarzeniu facebookowym dla protestu pod siedzibą Straży Granicznej w Warszawie. Demonstracja miała miejsce 28 lutego. Kolejny protest w tym samym miejscu odbędzie się 18 marca z okazji ONZ-owskiego Dnia Walki z Rasizmem (patrz s.12).

Nie dość, że rząd prowadzi śmiercionośną politykę, chce też jeszcze bardziej ograniczyć prawa uchodźców i uchodźczyń.

22 lutego Senat przyjął nowelizację ustawy o cudzoziemcach/uchodźcach, która jeszcze bardziej pogarsza sytuację osób poszukujących azylu. Wszelkie decyzje dotyczące ich losu mają zostać teraz w gestii Straży Granicznej. Oznacza to, że uchodźcy mogą odwoływać się tylko do SG, już nie do Urzędu ds. Cudzoziemców, który dotychczas pełnił rolę drugiej instancji. Ta zmiana przyszła w cieniu obchodów rocznicy wojny oraz wizyty Bidena, co pomogło opozycji ukryć jej tchórzliwe zachowanie w tej sprawie.

Przepis ten jest niezgodny z zasadą dwuinstancyjności określoną w konstytucji. Niemniej Senat jednogłośnie przyjął nowelizację – czyli „obrońcy konstytucji” z opozycji nie mieli odwagi odrzucić tej rasistowskiej zmiany w prawie.

Najwyraźniej opozycja boi się przeciwstawić zalewowi pisowskiej propagandy o niebiałych uchodźcach na granicy polsko-białoruskiej. Ten cynizm i tchórzostwo dzisiejszych partii opozycyjnych oznacza, że możemy spodziewać się, iż prowadzenie rasistowskiej polityki będzie kontynuowane w przyszłości niezależnie od tego, kto wygra tegoroczne wybory.

Rasizm głównego nurtu polityki przygotowuje grunt pod wzrost popularności skrajnej prawicy. Dlatego też tak ważne jest, by budować opór przeciw rasizmowi i faszyzmowi, organizując uliczne protesty. Widzimy się 18 marca!

Category: Gazeta - marzec 2023

Comments are closed.