Klimat: na całym świecie potrzebujemy masowych, zdecydowanych działań

| 1 lutego 2023
31.01.23 Atlanta. Protest przed urzędem miasta.
31.01.23 Atlanta. Protest przed urzędem miasta.

Zabójcza policja zwraca broń przeciwko aktywistom leśnym

Aktywiści ekologiczni w Stanach Zjednoczonych rozpoczęli wściekłe protesty po tym, jak policjanci zastrzelili protestującego. W styczniu obrońca lasów Manuel Teran, znany również jako Toruguita, został zamordowany przez policję w lesie Weelaunee na obrzeżach Atlanty w stanie Georgia.

Teran należał do grupy aktywistów broniących lasu przed wycięciem, by zrobić miejsce dla policyjnej placówki szkoleniowej i – osobno – studia filmowego. Mimo sprzeciwu lokalnej społeczności, kierowana przez Demokratów rada miejska ruszyła do przodu z wartym 90 milionów dolarów projektem, który aktywiści nazwali „miasteczkiem gliniarzy”.

Jeśli plany się powiodą, policjanci będą mieli tam szkolenia z zakresu materiałów wybuchowych i broni palnej – i będą mogli lepiej nękać i mordować ludzi w całej Atlancie. Policja twierdzi, że Teran odmówił podporządkowania się ich żądaniom i strzelił do policjanta, ale naoczni świadkowie twierdzą, że słyszeli tylko jeden strzał.

18 stycznia około 300 protestujących przemaszerowało w Atlancie. Trzymali w górze transparent z napisem „Drzewa dają życie, policja je zabiera”. Rzucali kamienie i fajerwerki, które uszkodziły policyjny pojazd. W Minneapolis, Nowym Orleanie i w Waszyngtonie odbyły się protesty solidarnościowe.

Zabójstwo to jest uważane za pierwsze w historii policyjne zabójstwo aktywisty ekologicznego w USA. Starszy brat Manuela, Daniel Esteban Paez, powiedział: „Zamierzam oczyścić imię Manuela. Zabili go, jak wyrywają drzewa w lesie – lesie, który Manuel kochał z pasją”.

Europa

Styczniowy protest w Lützerath.
Styczniowy protest w Lützerath.

Tymczasem policjanci celują również w aktywistów ekologicznych w Europie. Aktywiści klimatyczni w Niemczech biorą na celownik bossów węglowych oraz policję, która została wysłana, aby podtrzymać ich plany. Szefowie przemysłu węglowego chcą zbudować kopalnię odkrywkową w Lützerath, w zachodniej części Niemiec.

Podczas styczniowych protestów policja aresztowała i zatrzymała liderkę kampanii klimatycznej Gretę Thunberg. Greta Thunberg napisała na Twitterze: „Zostaliśmy zatrzymani przez policję, ale później wieczorem wypuszczono nas na wolność. Ochrona klimatu nie jest przestępstwem”. Policja uważała, że oczyściła prawie wszystkich aktywistów z terenu kopalni, ale różne grupy nadal szturmowały teren.

Tymczasem w Finlandii aktywiści klimatyczni walczą o powstrzymanie wycinki drzew przez państwową firmę Metsahallitus w lesie w rejonie Aalistunturi. Protestujący klimatycznie, z grup takich jak Extinction Rebellion i Greenpeace, rozbili obóz w lesie.

W Brytanii aktywiści również walczą z nowymi kopalniami. W styczniu protestowali przeciwko planowi nowej kopalni węgla w Kumbrii, popieranej przez prawicowy rząd torysów.

Kopalnia Whitehaven będzie produkować 17 500 ton metanu rocznie. Kopalnia kpi z brytyjskiej obietnicy zmniejszenia produkcji metanu o 30 procent do 2030 roku.

Na całym świecie potrzebujemy masowych, zdecydowanych działań, aby powstrzymać bossów paliw kopalnych – i polityków, którzy ich popierają.

Sarah Bates

Tags:

Category: Gazeta - luty 2023, Gazeta - luty 2023 - cd.

Comments are closed.