Świat przeciw rasizmowi i faszyzmowi!

| 1 grudnia 2022
19.03.22 Warszawa. Demonstracja w Międzynarodowym Dniu Walki z Rasizmem.
19.03.22 Warszawa. Demonstracja w Międzynarodowym Dniu Walki z Rasizmem.

W sobotę 18 marca wyjdziemy na ulicę w ramach międzynarodowego dnia masowych protestów przeciwko rasizmowi i faszyzmowi.

W obliczu narastającego kryzysu gospodarczego rządy posługują się rasizmem, by zgodnie z zasadą ?dziel i rządź? neutralizować sprzeciw wobec ich polityki.

Uchodźcy i migranci odgrywają w tym scenariuszu rolę kozła ofiarnego. Na całym świecie obserwujemy wzrost islamofobii, antysemityzmu, sinofobii, a także rasizmu wymierzonego w społeczność romską i osoby pochodzące z Azji Południowo-Wschodniej.

Rządy zaprzeczają istnieniu rasizmu o charakterze instytucjonalnym i ignorują jego brutalny charakter, obnażony niedawno przez międzynarodowy ruch ?Black Lives Matter.

Systematyczne stosowanie rasizmu przez państwa poszerzyło przestrzeń dla działalności rasistowskiej i faszystowskiej prawicy: Zgromadzenia Narodowego Marine Le Pen we Francji, Szwedzkich Demokratów, a przede wszystkim Giorgii Meloni i Braci Włochów, którzy zdobyli władzę we Włoszech.

Podpisane pod niniejszym oświadczeniem organizacje wzywają do mobilizacji w ramach dnia protestów przeciwko rasizmowi i faszyzmowi w sobotę 18 marca 2023 ? z okazji ogłoszonego przez ONZ dnia walki z rasizmem upamiętniającego masakrę młodych ludzi, którzy w 1960 roku stanęli do walki z systemem apartheidu w RPA.

W obliczu ogromnego międzynarodowego kryzysu związanego z rosnącymi kosztami utrzymania musimy sprzeciwiać się rasizmowi, polityce ?dziel i rządź? oraz pochodowi rasistowskiej i faszystowskiej prawicy.

Pora na mobilizację antyrasistowskiej większości.

Widzimy się na ulicach ? #RefugeesWelcome #NeverAgain

Oświadczenie podpisały ruchy antyrasistowskie z różnych krajów, m.in. z Grecji, Danii i Brytanii. W Polsce podpisała koalicja Zjednoczeni Przeciw Rasizmowi. ZPR na Facebooku: @ZjednoczeniPrzeciwRasizmowi

Tags:

Category: Gazeta - grudzień 2022, Gazeta - grudzień 2022 - 2cd.

Comments are closed.